Sponzorováno

Listový hlávkový salát a zdraví – jaké má účinky? 4.75/5 (24)

Salát je zdravý!

Salát je zdravý!

Šťavnatý salát neodmyslitelně patří do našeho jídelníčku. Nabízí množství kombinací s jinými potravinami v čerstvém stavu, ale je chutný i po tepelné úpravě.

Červený a zelený salát

Červený salát má svou barvu díky vysokému obsahu karotenu. Je jedním z nejlepších zdrojů těchto látek. Karoteny podporují tvorbu červených krvinek a kyseliny chlorovodíkové v žaludku a zároveň chrání lidské tělo před vlivy volných radikálů. Zelené druhy salátu jsou zase bohatší na hořčík. Důsledkem nedostatku hořčíku se cítíme nervózní nebo unavení, ztrácíme energii a nedokážeme se koncentrovat. Salát je proto ideálním jídlem pro zvýšení naší výkonnosti. Hlavně díky velkým obchodním řetězcům si v současnosti můžeme vybrat z různých kultivarů salátů – světlezelený až žlutobílý, načervenalý, cukrový s jemně nahořklou chutí, kudrnatý i s pevnou hlávkou nebo křupavý (ledový salát).

Význam hlávkového salátu pro zdraví

Hlávkový salát povzbuzuje trávení a činnost jater. Pomáhá odstraňovat únavu, zvyšuje svalovou výkonnost a posiluje srdce. Je vhodný jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, poruchy trávení a jater. Zlepšuje okysličení buněk i proces zužitkování bílkovin. Dobře požvýkáním a natrávený přináší ze žaludku do střev množství vlákniny, která zabezpečí rychlejší pohyby střev, čímž odstraní zácpu způsobenou sníženou činností trávicího traktu. Vláknina má schopnost navázat a tím odstraňovat toxické látky a tuky. Šťáva z hlávkového salátu přinese úlevu všem, kteří trpí žaludečními vředy nebo onemocněli na tuberkulózu. Navíc je močopudná.

Co salát nabízí

Hlávkový salát obsahuje antioxidanty. Je zdrojem železa a kyseliny listové. Povzbuzuje trávení a činnost jater. Pomáhá odstraňovat únavu, zvyšuje svalovou výkonnost a posiluje srdce. Je vhodný jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, poruch trávení a jater. Zlepšuje okysličení buněk i proces zužitkování bílkovin. Salát obsahuje hodně vody. Dobře požvýkáný a natrávený přináší ze žaludku do střev množství vlákniny. Ta zajišťuje rychlejší pohyby střev, čímž odstraní zácpu způsobenou sníženou činností trávicího traktu. Vláknina má schopnost navázat a tím odstraňovat toxické látky a tuky. Salát je proto neodmyslitelný při jakékoli redukční dietě.

Sponzorováno

Mladý salát si vypěstujete i doma

Salát je možné využít i v jiné podobě než celou hlávku. Mladé, čerstvě seříznuté listy, mají speciální název „baby leaf“. U nás dostat tyto mladé lístky už natrhané a zabalené v igelitových sáčcích. Není však nic jednoduššího než si takový jemný salát vypěstovat. Semínka vyséváme přímo na záhon, ale stejnou službu nám zajistí i větší květináč na balkóně. Abychom docílili požadovanou hustotu, je třeba mít cca 1,5 – 2 gramy semínek na metr čtvereční. Sklizeň začíná až když dorostou do výšky 10 cm. Lístky mohou otrhávat jednotlivě nebo postupně ořezávat celý porost. Pokud budete ořezávat rostlinky 2,5 cm nad zemí, košťál zůstane v zemi a pokud přitom dáte pozor, aby se při řezu nepoškodilo srdíčko, za měsíc můžete řezat znovu. Takovým výsevem se dají vyžít různé uvolněné plochy výsev na záhoně, či skleníku. Salátovým řádkům se bude výborně dařit i mezi pomaleji rostoucí zeleninou jako je mrkev nebo petržel. Originální salátovou směs získáte zasetím směsi různých odrůd salátů.

Nutriční hodnoty salátu

Minerály:
Draslík – 238mg
Fosfor – 33mg
Horčík – 13mg
Mangan – 0.179mg
Sodík – 5mg
Vápnik – 35mg
Zinwk – 0.2mg
Železo – 1.24mg
    Vitamíny:
Vitamín A – 0.166µg
Vitamín B1 – 0.057mg
Vitamín B2 – 0.062mg
Vitamín B5 – 0.15mg
Vitamín B6 – 0.082mg
Vitamín B9 – 73mg
Vitamín C – 3.7mg
Vitamín E – 0.2mg
Vitamín K – 102µg

 

Původ salátu

Dnes ani botanici přesně nevědí, kde na zeměkouli se zrodil prapůvodce dnešního hlávkového salátu. Pravděpodobně v jihozápadní Asii nebo dokonce až v Nepálu a Kašmíru. Když doputoval do starého Řecka a Říma (a to se mohl psát rok 550 před naším letopočtem), tam si ho začali velmi považovat. Zjistili jeho účinky pro dobré trávení, a tak se to na Hodokvase zelenalo ze všech koutů. Až v 16. století se však začal oddělovat listový salát od hlávkového.

Rada na závěr
Pokud chcete, aby salát co nejdéle vydržel na záhony a nevyběhl do květu, zpomalte jeho příjem živin naříznutím kořene těsně pod listy.

VIDEO: Hlávkový salát s jogurtem

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Listový hlávkový salát a zdraví – jaké má účinky?”

    1. Václav napsal:

      Nutriční hodnoty salátu > ??? v jakém množství to je????

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva