Sponzorováno

Lesní jahody jsou zdravé i pro krásu – jak si je připravit a proč jsou zdravé? 4.88/5 (24)

V lidovém léčitelství se využívají oddenky, listy i plody lesních jahod...

V lidovém léčitelství se využívají oddenky, listy i plody lesních jahod…

Malé červené šťavnaté plody jahody obyčejné už snad ochutnalo každé dítě. Na procházce loukou, lesem či babiččinou zahradou se určitě nějaké najdou. Tato sladká pochoutka se používala celá staletí v kosmetice na bělení pleti a odstraňování pih. Jejich bělící schopnosti se využívají i při odstraňování zubního kamene či skvrn. Jsou také vhodné k ošetření od slunce spálené pokožky. Posilující činnost jater, v minulosti se dokonce používaly při epidemii tyfu. Kromě sladkých plodů mají skvělé využití i listy či kořeny. Přesvědčte se sami!

Kde lesní jahodu najdete? Nejen v lese

Jahoda obyčejná, známá i jako lesní jahoda, je v Evropě a v Asii rozšířena v jehličnatých i listnatých lesích a na jejich okrajích, na travnatých stráních, loukách či pasekách. Kvete od května do června. Je to vytrvalá rostlina s rozvětvený oddenkem, přízemní růžicí listů, plazivými výhonky, přímou lodyhou as bílým květním lůžkem, ze kterého se vyvine sladká červená jahoda.

Sbírejte oddenky, listy i jahody

V lidovém léčitelství se využívají oddenky, listy i plody. Oddenky z lesní jahody se sbírají již v březnu, ještě před vyrašením listů a suší se na vzduchu. Na sklizeň listů je ideální čas právě v létě, ale je možné sbírat je od května do září. Sbíráme mladé listy v době květu, protože starší listy hořknou. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušných místech ve stínu nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 °C. Listy pěstovaných druhů jahod se k léčebným účelům nesbírají. Usušené listy uchováváme dobře uzavřené, chráněné před světlem a vlhkem.

Čerstvé plody lesní jahody nekombinujeme se smetanou ani s jinými tuky či těžko stravitelnými jídly. U dětí a přecitlivělých osob může toto spojení vyvolat kopřivku (kožní vyrážku).

Co lesní jahoda vyléčí?

Jahoda obyčejná obsahuje třísloviny, vitaminy A, B1 a C, éterické oleje, v plodech i invertní cukr (směs glukózy a fruktózy) a mnoho dalších látek. Příbuzné druhy lesní jahody mají podobné léčivé účinky jako lesní jahoda, proto se nemusíte bát jejich záměny. Části jahody obyčejné mohou zdraví lidé používat neomezeně, ale nedoporučují se konzumovat osobám s cukrovku, ekzémem či kopřivkou. Jelikož jahoda patří i k rozšířeným alergenům, vyhnout se jí musí i alergici.

Močové ústrojí a ženské pohlavní orgány

Oddenek i listy mají močopudné a protizánětlivé účinky, proto se používají při léčbě chorob močových cest. Zesilují i ​​stahy děložního svalstva, proto jsou vhodné při gynekologických onemocněních.

Sponzorováno

Žaludeční problémy a pro chudokrevnost

Čaj z listů a oddenku dále napomáhá při látkové přeměně, hemeroidech, léčbě astmatu, při problémech se žaludkem, žlučníkem a střevy, zejména při střevních katarech spojených s průjmem. Pozitivně ovlivňuje i na chudokrevné osoby, protože listy i plody obsahují velké množství železa, a také na osoby trpící velkým nervovým vypětím.

Zanícené rány i jako kloktadlo

Protizánětlivé účinky jahodových listů se využívají i při léčbě zanícených ran či jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Kloktadlo z jahodových listů se doporučuje i při páchnoucím dechu.

Posílení organismu

Jahodový čaj slouží především jako dezinfekční prostředek na posílení organismu. Je vhodný pro každodenní pití a při dlouhodobějším používání nahrazuje černý čaj. Tento čaj rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Oddenek jahody je prostředkem proti vodnatelnosti a žloutence. Čerstvé plody lesní jahody se doporučují proti skleróze, vysokému tlaku, ledvinovým kamenům, dně či revmatismu. Mnohé léčivé vlastnosti si uchovávají i ve formě zavařenin a na léčbu revmatu a dny je dobrá i jahodová šťáva. Šťáva z jahod se používá i na čištění pleti.

Příprava jahodového čaje

Jahodový čaj při střevních poruchách a průjmech

Dvě čajové lžičky sušených jahodových listů (rozdrcených na drobno, celé listy třeba přidávat odhadem) zalijte ¼ litrem vroucí vody a nechte 10 minut nechat vyluhovat. Pijte 3 šálky denně.

Při onemocněních močových cest

Jednu polévkovou lžíci rozdrceného oddenku nebo listů zalijte sklenicí vroucí vody. Nechte vyluhovat 5 – 10 minut. Pijte podle potřeby, dokud se zánět nevyléčí. Tento zápar je vhodný i pro venkovní použití, například na sedací koupel či ošetření ran.

Maska z lesních jahod

Do pomačkaných jahod přilijte mléko a vařené brambory. Množství přizpůsobte počtu jahod tak, aby vám vznikla hmota, která se dobře nanáší na obličej. Masku nechte působit 20 minut a poté obličej omyjte teplou vodou.

Čaj na posílení organismu

Jahodové listy můžeme míchat i s malinovými listy, můžeme přidat nať třezalky, máty peprné, meduňky, dobromysli, přesličky, řepíku a květ divizny malokvěté. Šálek čaje denně z bylinek, které můžete přizpůsobit chuti či dostupným zdrojem, přislazená medem posílí obranyschopnost vašeho organismu.

A co si o jahodách ještě přečíst?

VIDEO: Jídlo – lesní jahody

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Lesní jahody jsou zdravé i pro krásu – jak si je připravit a proč jsou zdravé?”

    1. Josef napsal:

      Mám dotaz, jak se dají využít jahodové listy, jestli vůbec. děkuji

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva