Sponzorováno

Kukuřice a zdraví – nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny 4.81/5 (62)

Kukuřice má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny

Kukuřice má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny

Kukuřice tvoří důležitou součást zdravé výživy. Spolu s libovým masem a celozrnnými výrobky je vítaným doplňkem v racionální stravě. Je zdrojem vitaminu A, obsahuje antioxidanty a přírodní barviva nazvané karotenoidy. Tyto přirozeně se vyskytující látky podporují např. i zdraví očí.

Kukuřice má málo kalorií

Kukuřice má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, pomáhá předcházet obezitě a přidává nám pocit plnosti, který může zabránit přejídání se. Vysoký obsah vlákniny v ní podporuje trávení. Kukuřičná mouka se může přidávat například na pečení, většinou na pizzy. Pomáhá udržet kůrku dobře slepenou.

Přichází do sezony v pozdním létě. Pokud chcete kvalitu a čerstvost, ujistěte se, že jsou její slupky sytě zelené. Kukuřice je nejlepší, když ji sníte do dvou dnů od nákupu. Pokud si ji koupíte na skladování, musí být uložena v chladničce a slupka by měla být i po dlouhém čase bez změny.

Která kukuřice je nejlepší?

Kukuřice obsahuje bílkoviny, cukr, škrob a tuk, z nichž všechny jsou tráveny v zažívacím traktu a vstřebávají se do krevního oběhu. Šálek vařené, mražené nebo konzervované kukuřice poskytuje 5 gramů bílkovin, 2 g tuku, 7 g cukru a 25 g škrobu. Tyto stravitelné a vstřebatelné živiny nám dodávají přibližně 140 kalorií energie. Kukuřice také poskytuje významné množství draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku, kyseliny listové a niacinu. U nás, a v západních zemích je mimořádně oblíbená sladká odrůda kukuřice, kterou konzumují rádi nejen děti, ale i dospělí jako zeleninovou přílohu, součást salátů či oblohu na pizzu.

Za kukuřici vděčíme Romům?

Už kolem sedmi tisíc let je kukuřice nerozlučnou „společnicí“ lidí žijících na americkém kontinentu a byla hlavní potravinou prakticky všech známých indiánských kultur. Staří Mayové dokonce věřili, že první člověk byl stvořen z kukuřičných zrn rozemletých na kaši. My prý za kukuřici vděčíme Romům, kteří ji dovezli z turecké a balkánské oblasti kolem roku 1630, proto ji někde nazývali turecká pšenice či turecké žito.

Kukuřice – na pevné nervy, vitalitu a krásu

Ačkoli se to na první pohled nezdá, tato obyčejná kukuřice je nutričně velmi bohatou potravinou a zdrojem důležitých látek a energie pro naše tělo a mozek. Kukuřičná zrna mají neobvykle vysoký obsah vitamínů skupiny B, zejména thiaminu (B1), biotinu (B3), kyseliny pantothenové (B5) a kyseliny listové (B9), které jsou nezbytné pro správné fungování našich orgánů a metabolické procesy organismu. Thiamin je důležitý pro naši nervovou soustavu. Při metabolické přeměně přetváří sacharidy na molekuly glukózy, energetickou výživu nervových buněk.

Sponzorováno

Kukuřice obsahuje mangan, biotin a minerální látky

K této přeměně je potřebný mangan, který se také v kukuřice nachází a jeho vysoký obsah působí proti stresu, svalovým křečím a srdeční arytmii. Proto je kukuřice nejlepším přírodním sedativem a současně posiluje intelekt a schopnost soustředění. Biotin je důležitý pro zdravé a silné vlasy, pěknou pleť a niacin pro náladu a zdravé buňky.
Z minerálních látek jsou v ní zastoupeny především železo, hořčík, zinek, mangan a selen, nenahraditelné pro krvetvorbu, okysličování buněk, správnou hladinu hormonů, plodnost a potenci, zdravou pleť a hezké vlasy. Kromě toho kukuřice obsahuje cukry, hodně vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin.

Zdroj energie a vlákniny

Kukuřice nám dodává energii, stimuluje mozkovou činnost a zároveň zvyšuje odolnost vůči stresu. To, že je kukuřice nejen zdravá, ale i chutná, nelze popřít. Zralou kukuřici poznáme tak, pokud se při stisknutí zrnka z něj uroní nažloutlá mléčná šťáva. Jeden uvařený klas má jen 90 kalorií a dokonce 2,4 g dietní vlákniny. Obsahuje také velké množství draslíku a trochu vitaminu A. Vláknina pomáhá zabraňovat zácpě a snižuje riziko vzniku různých typů zhoubných nádorů.

Draslík se podílí na udržování normálního krevního tlaku i funkci srdce a snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice. Cukrová kukuřice, sbírána v mléčné až voskové zralosti je lehce stravitelná a její hodnota v syrovém stavu je srovnatelná s hráškem. Čerstvou kukuřici můžeme skladovat jen krátce, protože se kukuřičný cukr mění na škrob. Kukuřice je poměrně sytá – jeden gram má hodnotu asi jedné kilokalorie a toto množství představuje vysoký až 25 procentní podíl sacharidů.

Kukuřice je pro všechny věkové kategorie

U dětí předškolního a školního věku, tak v období dospívání je kukuřice nejen zdrojem energie, ale i nezbytných látek pro zdravý tělesný a duševní vývoj. Dospělým a starším lidem zase pomáhá udržovat si kondici a celkovou vitalitu, pevné nervy, odolnost vůči stresu a fungující imunitní systém.
Pozitivně ovlivňuje i na kvalitu vazivových tkání a svalové hmoty. Jelikož kukuřice obsahuje i hořčík, jehož užívání je poměrně rozšířené u těhotných žen, je pro ně důležitá kvůli prevenci děložních stahů, a tak i předčasného porodu, nebo proti výskytu křečí v lýtkách a zácpy.

Jak kukuřici konzumovat?

Konzumovat a používat v kuchyni můžeme nejen čerstvou, zmrazenou a konzervovanou kukuřici, ale i zpracovanou na kukuřičnou mouku, škrob a krupici. Kukuřičné klasy jíme syrové, ale nejčastěji uvařené ve slané vodě. Můžeme je také podusit na másle, nebo v rámci zahradní party grilovat spolu s masem a jinými druhy zeleniny. Kukuřičná zrna používáme do salátů, zeleninových příloh, polévek, masových směsí, ale i do vařené rýže či kuskusu. Zařazením kukuřice do jídelníčku během celého roku získáme přírodní zdroj výživných látek, které nám mnohdy pomohou lépe než ledajaké léky. A přitom si konzumací kukuřice ani nemusíme uvědomit, že má nejen barvu, ale i cenu zlata.

Účinky kukuřice

  • chrání sítnici a přispívá k tomu, aby se zachovala zraková schopnost
  • ochraňuje tělo proti vstupu volných radikálů
  • snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu a mrtvice
  • má močopudný účinek
  • pomáhá efektivně při nateklé nohou, které bývá způsobeno zadržováním vody v těle.

VIDEO: Kukuřice – pro a proti

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva