Sponzorováno

Kešu ořechy a zdraví – přírodní antidepresivum s mnoha minerály a vitamíny 4.88/5 (32)

  • Kešu ořechy jsou považovány za zdravé z několika důvodů.
  • Nutriční hodnota: Kešu ořechy jsou bohatým zdrojem živin. Obsahují bílkoviny, vlákninu, zdravé tuky, vitamíny (např. vitamín E, vitamíny skupiny B) a minerály (např. hořčík, fosfor, železo, zinek). Obsahují také antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením.
  • Obsahují zdravé tuky: Kešu ořechy obsahují převážně mononenasycené a polyenové tuky, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Tuky obsažené v kešu ořeších jsou bohaté na zdravé mastné kyseliny, jako je například kyselina olejová, která je spojována s nižším rizikem srdečních onemocnění.
  • Pro zdraví kostí: Kešu ořechy obsahují hořčík, který je důležitý pro zdraví kostí. Hořčík spolu s dalšími minerály, jako je vápník a fosfor, pomáhá udržovat pevnost kostí a přispívá k jejich normálnímu růstu a vývoji.
  • Ideální snížení oxidativního stresu: Kešu ořechy obsahují antioxidanty, jako je vitamín E a polyfenoly. Tyto látky mohou pomoci snižovat oxidativní stres a potenciálně chránit buňky před poškozením volnými radikály.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: Studie naznačují, že kešu ořechy mohou pomoci udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Díky svému obsahu vlákniny a zdravých tuků mohou přispět k lepšímu metabolismu glukózy.
  • Je důležité si uvědomit, že při konzumaci kešu ořechů je důležité dodržovat vhodnou míru, protože jsou energeticky bohaté a mohou obsahovat vyšší obsah tuku ve srovnání s jinými ořechy.

Kešu ořechy a zdraví - přírodní antidepresivum s mnoha minerály a vitamínyV našich zeměpisných šířkách jsou již dobře známé. Kešu ořechy jste již vyzkoušeli mnozí. Ale možná nevíte, že výjimečné jsou nejen vzhledem a skvělou chutí. Kešu ořechy jsou totiž i strážci vašeho cholesterolu, pomáhají při anémii a obsahují řadu důležitých vitaminů a minerálních látek.

Kešu ořechy (Semecarpus Anacardium) pocházejí z oblasti Amazonie a původně se nazývaly brazilské ořechy. Teprve později se dostaly do Indie, která je v současnosti společně s Východní Afrikou i jejich největším producentem. Tyto ořechy mají nebezpečnou skořápku, proto se prodávají vždy již vyloupané.

Kešu patří mezi oblíbené

I když by se to na první pohled nemuselo zdát, jsou hned po mandlích druhými nejprodávanějšími ořechy. Souvisí to možná i s jejich širokým použitím. Kromě toho, že se dají chroupat samostatně, v hojném počtu se využívají i jako ingredience ve vaření a připravit se z nich dají dokonce i koktejly, či likéry.

Kešu neboli Obličkovec západní

I takto se dá kešu ořechům říkat. Většina z vás je však zná podle názvu kešu. Předešlý název je odvozen z jejich tvaru, protože připomínají ledviny. Tyto ořechy rostou na stromě, mají sladkou chuť, protože obsahují dost cukru a jsou zdrojem okamžité energie. Při dietě však po nich nesahejte, protože obsahují hodně kalorií. Nejzdravější jsou samozřejmě v přírodní formě, tedy ne ty, které jsou již solené a pražené.

Kešu ořechy a zdraví

Kešu ořechy jsou bohatým zdrojem:

Sponzorováno

  • minerálů: železa, zinku, manganu, mědi, fosforu, hořčíku
  • vitamínu B
  • kyseliny listové
  • omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin

Přirozené antidepresivum

Nejen kešu ořechy, ale ořechy obecně patří mezi potraviny, které díky svému složení dokážou pozitivně působit na nervovou soustavu. A to zejména díky tomu, že obsahují hořčík, který je v tomto směru velmi důležitý. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří trpí nervozitou a stresem, nebo mají psychicky náročné povolání.

Při jakých problémech kešu ořechy prospívají?

  • zlepšují vzhled pokožky, vlasů a nehtů
  • pomáhají při zácpě
  • snižují cholesterol
  • jsou vhodné při trávicích obtížích
  • pomáhají při chudokrevnosti
  • prospívají cévnímu systému
  • snižují krevní tlak
  • jsou to antioxidanty
  • podílejí se na tvorbě spermií

Dopřejte si je denně

Jejich mírně vyšší „kaloričnost“ značně převyšuje jejich vysoký přínos pro zdraví. Klidně si je proto můžete dopřát i každý den. Jak jsme však již zmiňovali, pokud chcete jíst něco opravdu zdravé, měli byste je konzumovat v naturální formě, tedy nikoliv pražené ani solené, protože tak vašemu zdraví tolik nebudou prospívat.

TIP: A Hickory ořechy znáte?

Vysoký obsah hořčíku

Syrové kešu oříšky mají také vysoký obsah hořčíku. Porce obsahuje 83 mg hořčíku, což je asi 20 procent denní potřeby. Hořčík je čtvrtý nejhodnotnější minerál v těle. Hořčík ve stravě může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a zlepšuje imunitní zdraví.

Super zdroj rostlinné bílkoviny

Kešu oříšky jsou také dobrým zdrojem bílkovin.

TIP: Podívejte se i na další zdravotní benefity ořechů

Pozor na sůl u solených kešu! A taky na alergii…

Příliš mnoho sodíku je škodlivé pro vaše zdraví. I proto byste měli v obchodě hledat nesolené kešu. Solené kešu přidávají až 87 g sodíku na porci. Jeho vysoký příjem může způsobovat vysoký krevní tlak, cévní mozkovou příhodu, srdeční choroby a onemocnění ledvin. Alergie na kešu oříšky jsou na vzestupu. Bylo zjištěno, že se stále častější objevuje alergie na kešu, než na arašídy.

A co vy? Dáváte si někdy kešu oříšky? Patří mezi vaše oblíbené?

A dále si přečtěte o kešu

VIDEO: Zdravý a chutný recept – Hráškový salát s kešu ořechy a krémovým dresinkem

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kešu ořechy a zdraví – přírodní antidepresivum s mnoha minerály a vitamíny”

  1. Hana napsal:

    Oříšky také miluji. U nás na vesnici je velký problém je sehnat, a ani bližší města nenabízí velký výběr.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva