Sponzorováno

Jídelníček v těhotenství – sestavte si ho tak, ať prospěje vám i dítěti 4.93/5 (14)

Jídelníček v těhotenstvíVe chvíli, kdy se dozvíte, že jste těhotná, je určitě třeba začít se změnou životního stylu (pokud jste tedy vedla trošku odvážný a nezřízený život). Je třeba hlídat si prostředí, kde se pohybujete, je třeba odříct si alkohol, stejně jako byste měla odolat i případné chuti na cigaretu. Se změnou logicky souvisí i to, že byste se měla trošku zaměřit také na svůj jídelníček. Ten by měl prospívat jak vašemu tělu a vašemu zdraví, tak by měl prospívat také vašemu dítěti. Společně se podíváme na několik tipů, které zcela určitě prospějí.

Zdravé tučné ryby

Bohužel Česká republika v konzumaci ryb stále zaostává. Je to dáno hlavně tím, že je mnoho restaurací, ale ani lidé neumí připravit. Navíc kupujeme spíše mražené filé, které z hlediska chuti rozhodně není dokonalá volba. Vy byste měla být jiná a jít cestou čerstvých a hlavně tučných ryb. Pokud se podíváme na konkrétní zástupce, patří sem:

Pokud tuto trojici zařadíte do svého jídelníčku, prospějete nejenom sobě, ale i dítěti. Obvykle mají vysoký obsah kyseliny dokasahexaenové, která má pozitivní vliv na zralost mozku a nervového systému. Nejenom u vás, ale přirozeně i u vašeho potomka. Tučné ryby obsahují také množství dalších omega 3 mastných kyselin.

Upozornění: Některým druhům mořských živočichů je dobré se naopak vyhnout. Proč? Mohou v sobě obsahovat těžké kovy, které za svůj život v moři v sobě „zachytili“. Příkladem je třeba makrela či žralok. Obecně jako těhotná byste se měla vyhnout také syrovým rybám a syrovému masu obecně.

Luštěniny

Hrách, fazole, cizrna, ale především čočka by měla být tou luštěninou, kterou během těhotenství rozhodně nevynechávejte. Co obsahuje? Jsou to nejenom bílkoviny a vláknina. Čočka je důležitá také proto, že obsahuje železo. To dokáže dobře ovlivňovat produkci chemických látek v mozku, čímž přispívá k jeho správné funkci. Jsou i výzkumy, které jasně potvrzují, že nedostatek železa může vést dokonce i ke zhoršenému duševnímu rozvoji dítěte. Možností, jak čočku zpracovat a konzumovat je mnoho, a tak se určitě není třeba obávat jednotvárnosti.

Jód

Mnoho odborníků varuje, že když má žena v době těhotenství nedostatek jódu, může to mí vliv na psychické problémy budoucího dítěte, ale i vliv na její psychické problémy. I proto by měl být také jednou ze základních složek stravy. Ideálním zdrojem jsou třeba již zmíněné ryby. Nejsou ale možností jedinou, jelikož stejně tak můžete jód čerpat také z řeckého jogurtu, který je mimo jiný bohatým zdrojem bílkovin. Samozřejmostí jsou i různé doplňky stravy, které dnes seženete v každé lékárně. Pokud jde o dávku, která je v těhotenství doporučovaná, mělo by se jednat o zhruba 250 mikrogramů této látky denně.

Bílkoviny

K čemu slouží bílkoviny u dospělého člověka? K tomu, aby nabíral svalovou hmotu. Tedy aby mu rostly svaly. A stejně tak mohou posloužit i v těhotenství, a to v souvislosti s vaším potomkem. Právě dostatek bílkovin zajistí, že i váš syn nebo dcera bude mít optimální porodní váhu. Touto cestou lze dobře bojovat právě proti nízké porodní hmotnosti, která je v posledních letech poměrně častá. Navíc dostatečná hmotnost může eliminovat problémy spojené s předčasným porodem, jelikož dříve narozené dítě daný stav mnohem lépe zvládne, než když se na svět dostane takzvaně podvyživené. A odkud bílkoviny čerpat? Možností je několik:

Sponzorováno

  • Kuřecí a krůtí maso
  • Mléčné výrobky
  • Vaječný bílek a výrobky z něj

Na jaké další látky se zaměřit?

Výše jsme zmapovali základní skladbu vašeho jídelníčku, včetně tipů na to, co do něho zařadit. Nyní se podívejme ještě na doplňkové látky, bez kterých se v těhotenství neobejdete.

Kyselina listová

Jsou to třeba foláty, které možná lépe znáte pod označením kyselina listová. Ty jsou velmi důležité hlavně v souvislosti s tvorbou DNA a v souvislosti s buněčným metabolismem. Odkud je čerpat? Pomůže něco tak běžného, jako špenát. Na další zdroje kyseliny listové se podívejte v tomto článku.

Cholin

Stejně tak může být v těhotenství prospěšnou látkou takzvaný cholin. Ten najdete ve vejcích. Jeho dostatek zajistí, že vaše dítě bude mít nejenom dobrou a zdravou paměť, ale bude mít mnohem lepší schopnosti související s učením a pamatováním i v budoucnu.

Selen

Další nezbytnou látkou pro vaše tělo, která by hlavně v době těhotenství neměla ve vašem jídelníčku chybět, je selen. I ten má dobrý vliv na rozvoj jeho mozku. Pokud ho navíc budete získávat z para ořechů, které jsou jeho dobrým zdrojem, dostanete do těla i neméně důležité mononenasycené tuky, které nejenom v těhotenství přijdou vhod.

Vitamín E

Poslední látkou, na kterou se zaměříme, je vitamin E. Ten chrání membrány mozkových buněk vašeho miminka a velmi dobře se doplňuje s DHA. Tento vitamín získáte třeba z běžných arašídů. Zde doporučíme kupovat klasické naloupané. Naopak se vyhněte těm soleným.

Základem je i pestrost

Je mnoho látek, které vaše tělo v době těhotenství bude potřebovat. Na druhou stranu platí, že řada potravin má tak bohaté složení, že dokáže dodat hned několik potřebných látek. Kromě nutnosti soustředit se na to, co jsme uvedli výše, nezapomínejte ani na celkovou pestrost a rozmanitost jídla. Ideální je mít nejenom sestavený jídelníček, ale také poslouchat své tělo. Není nic neobvyklého, že si samo řekne, co potřebuje. Jedině tak budete jíst zdravě, vyváženě a s ohledem na vás i na vašeho potomka také správně.

Na co pozor a čemu se v těhotenství vyhnout?

Je to:

  1. Některé mořské ryby (jak již bylo ve článku zmíněno)
  2. Syrové maso
  3. Syrová vejce
  4. Nepasterizované mléčné produkty (mléko, sýry)
  5. Neumytá zelenina a ovoce
  6. Jakýkoliv alkohol
  7. Jídlo, které je v konzervách
  8. Jídlo, které obsahuje hodně chemie (sladké limonády, konzervované jídlo, nekvalitní klobásy, salámy, apod.)

Co dále si přečíst na toto téma?

VIDEO: Výživa v těhotenství

VIDEO: Stravování a pohyb pro těhotné

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jídelníček v těhotenství – sestavte si ho tak, ať prospěje vám i dítěti”

    1. Karolína Janečková napsal:

      Já vyváženou stravu v těhu kombinovala ještě s Ogestanem (doplněk stravy pro těhotné a kojící), obsahuje právě zmíněnou listovku, jód a vitamin E. Imponovalo mi, že není nacpaný zbytečnostmi jako většina doplňků a obsahuje jen to nejdůležitější (ještě vitamin D a omega-3 mastné kyseliny), takže jsem měla jistotu, že s miminkem máme vše a zároveň pouze to, co potřebujeme :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva