Sponzorováno

Hydroponická zelenina v obchodech: Je mrkev pěstovaná na vodě zdravější? 4.64/5 (14)

Hydroponická zelenina v obchodechZamlouvá se vám více čistá oranžová mrkev nebo si koupíte tu, na níž je vidět hlína? Plody vypěstované ve vodných roztocích zaplňují obchody. Věříte jim? Zelenina a ovoce v hypermarketech září pestrými barvami. Mrkev vedle mrkve, dokonalý tvar a čistota. Šťavnaté červené ředkvičky stejně tak, papriky a rajčata o nic nezaostávají. Taková se vám v zahradě nikdy neurodí. Máte tam totiž hlínu a slunce. A to tyto plody neznají! Naše obchody ovládla hydroponicky pěstovaná zelenina, vyrostla ve vodném roztoku, nenáročném na údržbu. Rostliny v něm rostou rychleji, plody kořenové zeleniny jsou rovné jako svíce, protože nikdy nenarazili na kámen, kterému by se musely vyhnout.

„V současnosti je možné hydroponickým způsobem vypěstovat téměř všechny druhy zeleniny. Snad nejvyšší podíl má právě mrkev, podíl rajčat a paprik se odhaduje se až na třicet procent,“ říká jeden z prvních ekotoxikologiků na Slovensku, MVDr. Jozef Klíma.

Někdy je zdravější

Má však zelenina z vody stejné množství živin jako ta, která vzešla z půdy? Budete se divit. „Výživová hodnota kořenové zeleniny nebyla zatím po odborné stránce zpochybněna. Spíše naopak, receptury roztoků jsou přesně nastaveny na požadovaný druh zeleniny, což není možné v plném rozsahu zajistit v klasických půdních podmínkách. Proto roste rychleji a krásnější,“ ujišťuje ekotoxikologik. „Japonci a Holanďané pěstují zejména rajčata, ale i další zeleninu metodou hydropónie ve sklenících s dokonale ekologicky nastavenou teplotou, vlhkostí a obsahem živin v kapalném substrátu. Úrody jsou vysoké a zelenina zdravá,“ potvrzuje Doc. Ing. Zoltán Bedrna, DrSc., z katedry pedologie Univerzity Komenského. Důležité však je, aby pěstitelé dodrželi složení roztoku a po každé sklizené úrodě ho vyměnili.

Půdy ubývá

Hydroponická zelenina není novinka, již ve starém Egyptě ji tak pěstovali, tvrdí její zastánci. Oponenti namítají, že Egypťané takto pěstovali některé rostliny, ale jistě do nich uměle nepřidávali živiny, které se v půdě nacházejí přirozeně. Navíc, v zemi, kde je převážně písek, jinou možnost ani neměli. V současnosti můžete narazit na dva způsoby hydroponického pěstování. Hydroponie, kde jsou kořeny ponořené v živném roztoku, kde jsou kořeny v květináči s granulemi a pouze jejich konce plavou v živném roztoku. Pěstitelům se to vyplatí. Někdy sklidí úrodu i třikrát, zatímco vám vyroste v zahradě jedna mrkev.

Sponzorováno

„Pěstitelské plochy v Evropě ubývají a velké síťové řetězce tlačí dolů nákupní ceny zeleniny. To povede k situaci, že nadpoloviční produkce zeleniny bude dopěstovávaná hydroponickými metodami. O to větší zájem spotřebitelů bude o takzvané farmářské produkty, které hydroponické produkci budou konkurovat kvalitou, čerstvostí, ale, bohužel, ne cenou,“ předpovídá Jozef Klíma.

JAKÁ JSOU RIZIKA?

Proč se tedy spotřebitelé obávají zeleniny vypěstované ve vodném roztoku a raději sáhnou po té dražší s označením bio? „Rizik je několik. Hlavně se jedná o udržení mikrobiologické čistoty a stability živných roztoků. Již v roce 1987 laboratoře v EU řešily problémy s viry v živných roztocích, které byly použity na více sklizní, aby se ušetřilo. Za hlavní riziko je považována zejména jejich následná bezpečná likvidace v prostředí,“ říká MVDr. Klíma, který je přesto přesvědčen, že kontrola bezpečnosti dovážené zeleniny je na vysoké úrovni.

TIP: Víte, jak správně sušit ovoce a zeleninu?

Země původu ovoce a zeleniny

Přestože zákon přikazuje označovat zemi původu zeleniny a ovoce, někdy to chce detektiva. V jedné zemi zeleninu vypěstují, ve druhé ji ošetří, ve třetí zabalí a čtvrtá krajina ji distribuuje. A zda ji vypěstovali na vodě nebo v zemi? „Kdysi byla povinná certifikace dovozových produktů, ale dnes je tyto údaje pro spotřebitele chybí. Přílišná liberalizace pravidel v rámci EU ztížila práci spotřebiteli, který chce vědět, co kupuje a konzumuje. Proto se logicky mnozí orientují na farmářské produkty lokálních výrobců, u nichž je vyšší stupeň společenské kontroly a odpovědnosti,“ doporučuje Josef Klíma.

TAIWAN VEDE

– Jedním z lídrů v pěstování hydroponické zeleniny je Tajwan. Právě tam však zjistili, že jejich největší vývozní artikl obsahuje mnoho dusičnanů. Některé odrůdy překročily povolenou úroveň až stonásobně!
– V Singapuru se zase rozhodli vyvrátit mýtus, že hydroponická zelenina má nižší množství vitaminů a minerálů. Ukázalo se, že má více vitaminu C a draslíku, ale méně sodíku a mědi, jak zelenina pěstovaná v půdě.
Výzkum z New Jersey zase tvrdí, že hydroponická zelenina obsahuje až čtyřikrát více minerálů než ta z půdy.
– Další výzkum ze Singapuru tvrdí, že lidem hydroponická zelenina více chutná. V slepém testu to uvedla většina respondentů. Zelenina vypěstovaná v roztocích je sladší.

A tohle jste věděli?

Centrum pro kontrolu nemocí v USA odhaduje, že pět procent všech otrav je způsobeno chemikáliemi, které se nacházejí v ovoci a zelenině. Jde však o plody, které byly ošetřeny a vyrostly v půdě nesprávně hnojené.

A dále si přečtěte

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva