Sponzorováno

Houba shiitake (šitake) a zdraví – jaké má účinky? 4.95/5 (41)

Jaké benefity pro naše zdraví mají houby shiitake?

Jaké benefity pro naše zdraví mají houby shiitake?

Shiitake je z gastronomického hlediska chuťově velmi výrazná houba, masité konzistence. Pokud se zaměříme na zdraví, z lékařského pohledu je shiitake dnes již uznávaný přírodní prostředek k léčbě různých civilizačních chorob. V japonském léčitelství je využívána asi 2000 let. Shiitake, pro nás vlastně exotická houba, je pro svou lahodnou chuť a silné aroma označována jako „perla mezi houbami“. Říká se jí elixír života a nebo také houba dlouhého života. To díky jejím léčivým účinkům.

Shii take „houba z dubu“ (Shii = dub; take = houba) je v zemích Orientu vysoce ceněna houba pro vynikající chuť a skvělé léčivé účinky. Shiitake je makrobiotická specialita a zároveň lék – podle Japonců je tato houba „elixírem života“. Konzumace shiitake má protirakovinné účinky, zvyšuje imunitu organismu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání játra a organismus před volnými radikály a posiluje kardiovaskulární systém.

Účinky houby Shiitake na naše zdraví

Shiitake má významný účinek na podporu imunity.

1. Shiitake obsahují vzácný lentinan

Jednou z látek, kterou shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná se vlastně o glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých onkologických onemocnění. Má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky.

Úspěšně se osvědčila při léčbě a prevenci akné. Kromě aktivačního účinku na organismus působí jako lapač volných radikálů a antioxidační látka. Volné radikály vznikají z nesprávného stravování nebo nadměrné konzumace potravin s konzervačními látkami. Proto jsou glukany vhodné na korekci tvorby volných radikálů pocházejících z potravin.

Působí na snížení hladiny přebytečných látek z výživy (cholesterol) a přebytečných hormonů (při fyzické a psychické zátěže), potlačuje riziko zvýšeného krevního tlaku, posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním. Jak jsme již psali, shiitake má protiplísňový, protinádorový, stimuluje imunitní systém, zlepšuje činnost jater. Koncentrované extrakty z mycelia houby shiitake se v Japonsku nazývají např. Lentinan, nebo LEM. Jsou to protinádorové preparáty, léčí se jimi tuberkulóza, únavový syndrom, bronchitida, hepatitida, působí proti HIV viru. Japonští vědci zjistili, že konzumace přípravků z houby shiitake zvyšuje aktivitu imunitního systému, zvyšuje aktivitu makrofágů, NK-buněk, T a B lymfocytů, zvyšuje hladinu interferonu.

2. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace shiitake pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak a posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním.

3. Bojuje proti nádorovým onemocněním

Některé zahraniční studie také uvádějí, že pravidelná konzumace šitake působí proti vzniku nádorových onemocnění.

4. Shiitake na sebe váže těžké kovy

Stejně jako mořské řasy na sebe dokáže vázat těžké kovy jako je rtuť, olovo nebo stroncium. Na základě studií provedených v 70.-tých letech v Japonsku se v mnoha zemích staly výtažky z těchto hub součástí kúry snižující toxické účinky chemoterapie.

Co v sobě houby shiitake v sobě obsahují?

Z dietetického hlediska se jedná o velmi hodnotnou potravinu vzhledem k nízké kalorické hodnotě. Tato houba má obsah kvalitních polysacharidů a dalších cenných stopových prvků. Obsahuje ve velkém množství proteiny (18%), vitamíny (B1, B2, B3 a B12, D2) a minerály: draslík, vápník, hořčík a fosfor. Dále obsahuje také všech osm esenciálních aminokyselin v ideálním poměru.

Sponzorováno

Shiitake v kuchyni

Šiitake má všestranné použití v orientální i evropské kuchyni zejména při redukčních, makrobiotických a vegetariánských dietách. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, ale její výživová hodnota je vysoká. Takže nasytí, ale nemusíme mít strach z přibírání na váze. Tradičně se houby shitake nejvíce konzumují v japonské kuchyni. Mohou se použít k přípravě polévek, omáček, do rýže, na dochucení masových pokrmů (je výborným doplněk ke kuřecímu a králičímu masu) nebo zeleninových jídel. Je ale třeba mít na paměti, že čím déle se tepelně upravují, tím méně hodnotných látek se v nich zachová. Před použitím je třeba houby namočit na pár hodin.

Shiitake experiment – léčba rakoviny pomocí shiitake

Nejpůsobivější experiment, který prokázal protirakovinné účinky této houby, byl proveden na zvířatech. V Národním výzkumném centru rakoviny v Tokiu byly myši trpící sarkomem, druhem rakoviny způsobené virem, léčené malými dávkami výtažku ze shiitake v krátkých časových obdobích. V roce 1970 výsledky publikovány v časopise Cancer Research prokázaly, že u šesti z deseti myší došlo k úplné regresi rakoviny. Při mírně vyšších koncentracích byla shiitake účinná na 100 procent – u všech myší došlo k regresi rakoviny.

Studie Drew univerzity v roce 1996 zjistila, že polysacharid vázaný na bílkovinu, který je izolován ze shiitake, má silné protirakovinné vlastnosti. Během studie bylo touto sloučeninou léčeno deset pacientů s rakovinou a u všech došlo k významnému zlepšení.

Podobné studie ukazují, že výtažky ze shiitake pomáhají předcházet uchycení transplantovaných rakovin, a japonští vědci dosáhli „výborné výsledky“ v následné čtyřleté studii pacientů s pokročilou a opakující se rakovinou žaludku a tlustého střeva. Výtažek ze shiitake se také testuje pro použití s ​​moderní chemoterapeutickou léčivou aby zmírnil jejich toxický dopad na zdravé tkáně a imunitní systém, jak jsme psali ve článku výše.

Pěstování shiitake

Způsob pěstování této houby na „přírodním kmeni“ stále používá většina pěstitelů v Orientu. Na Západě, kde je pěstování shiitake relativně nové, přibližně 80 procent velkých komerčních pěstitelů používá moderní způsoby pěstování v interiéru – v řízeném prostředí na „umělých pilinových kmenech“ (vlastně jsou to jakési pilinové bloky).

Způsob pěstování shiitake na pilinových kmenech je přímým výsledkem biotechnologické revoluce, která probíhá již od druhé světové války. S využitím nejnovějších technologií pěstitelé této exotické houby smíchají různé živiny s pilinami, které pak vytvarují do bloku, sterilizují a naočkují podhoubím shiitake. Bloky se pak umístí do polosterilních pěstitelských místností do „ideálních podmínek“, aby se růst hub maximalizoval.

Ideální pěstitelské podmínky obvykle dávají příležitost jiným druhům hub, aby na umělých kmenech rostly a soupeřily se shiitake. Proto je většina pěstitelů používajících moderní technologie nucena ošetřovat své pěstitelské místnosti fungicidy.

Které pěstování je lepší?

Spor ohledně toho, která z metod kultivace přináší nejchutnější a nejvýživnější houby, probíhá jako vášnivá debata v exkluzivním světě exotických hub. Pěstitel ze společnosti Mitoku Fusataro Taniguchi a jiní tradiční pěstitelé shiitake mají pocit, že houby pěstované na umělých pilinové kmenech vypadají a chutnají hůře než jejich houby pěstované na přírodních kmenech. Navíc jsou také přesvědčeni, že fungicidy používané proti škůdcům v polosterilních pěstebních místnostech představují riziko pro zdraví konzumentů i pracovníků.

Co si dále o zdravých houbách přečíst?

VIDEO: Zajímavá reportáž o shiitake

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva