Sponzorováno

Hlíva ústřičná a zdraví – mrkněte na její všestranné využití v kuchyni 4.97/5 (29)

Jaký vliv má hlíva na naše zdraví?

Jaký vliv má hlíva na naše zdraví?

Tato houba je sice parazitem dřevin, vám však může nejen zpestřit jídelníček, ale zejména podpořit vaše zdraví. Hlíva ústřičná má celou řadu prokázaných příznivých účinků, od harmonizace zažívání po prevenci různých chorob. Bývá velmi často doporučována pro podpoření správné funkce imunitního systému a zvýšení odolnosti organismu. V kuchyni pro ni naleznete opravdu všestranné využití. Pokud jste ji ještě neochutnali, zkuste ocenit její aroma i příjemnou chuť.

Kromě hlívy ústřičné, která je pojmenována dle podoby klobouků s těmito mořskými mlži, existuje též např. hlíva plicní, máčková nebo dubová. Hlíva ústřičná obvykle roste ve vrstvách na dřevě či pařezech. Je možné ji pěstovat též v pytlích na slámě. Má našedlé nebo hnědé hladké a pružné klobouky, které mohou dorůstat velikosti až 25 centimetrů. Na jejich spodu jsou bílé husté lupeny. Tato houba byla velmi ceněna již v tradiční čínské medicíně, kde ji dokonce považovali za elixír mládí a zázračnou houbu. Využívala se zde opravdu jako léčivo – ve formě mastí, gelů a různých tinktur.

Čím a jak Hlíva ústřičná ovlivní naše zdraví?

Důležitou látkou, která podpoří fungování vašeho organismu, je obsažený D-glukan. Jedná se o unikátní přírodní polysacharid výrazně zvyšující odolnost lidského organismu. V těle též zachycuje škodlivé volné radikály, má protizánětlivé účinky a zlepšuje stav pokožky. Na vaše zdraví dále pozitivně zapůsobí vysoký obsah vitamínů (B, C, D, K), důležitých proteinů, enzymů a nenasycených mastných kyselin. Jsou zde též důležité stopové prvky (železo, draslík, fosfor, zinek, selen) a vláknina, která podpoří správnou funkci trávicí soustavy.

Konkrétněji lze jako přínos pro zdraví zmínit:

Sponzorováno

  • posílení imunity, kardiovaskulárního systému
  • zvýšení tvorby červených krvinek
  • harmonizaci trávení
  • zmírnění příznaků cukrovky
  • snížení hladiny cholesterolu v krvi
  • antioxidační působení
  • podporu regenerace buněk
  • zmírnění alergií, astmatu
  • prevenci zánětů
  • pomoc při léčbě kožních potíží (např. léčba bradavic, ekzémů)
  • zvýšení fyzické i psychické odolnosti

Jak hlívu využít v kuchyni?

Tato houba se hodí k využití do omáček, polévek, k masu, ale i do salátů. I milovníci masa často ocení chuť a konzistenci hlívy, která v mnoha pokrmech dokáže maso zcela nahradit. Jelikož se jedná o velmi nízkoenergetickou potravinu, nachází velkou oblibu u lidí, kteří se snaží snížit svoji váhu. Recepty pro inspiraci naleznete např. na webu igurmet.cz.

Hlívu ústřičnou můžete sehnat jako čerstvou. Pokud si ji však chcete uchovat na pozdější použití, je možné ji nasušit, konzervovat či zmrazit. Nijak tím nepoznamenáte její originální a velmi jemnou chuť. Při sušení stačí hlívu očistit, nakrájet na plátky a rozložit na vhodný povrch (lísky, připravené rámy). Je možné využit elektrickou sušičku pro urychlení celého procesu. Následně lze sušené houby uchovat v uzavřených skleněných nádobách nebo rozemlít na jemný prášek, který nalezne své uplatnění jako doma vyrobené houbové koření, ochucovadlo omáček nebo polévek. Hlívu je dále možné naložit ve vlastní šťávě či v soli. Před zamražením je třeba hlívu chvíli podusit ve vlastní šťávě, nechat vychladnout a dát
do vhodných nádob či sáčků.

Pokud vám nevyhovuje chuť nebo intenzivní vůně hlívy, přesto je možné využít jejího blahodárného vlivu na zdraví. Na trhu je dnes k dostání mnoho produktů z této houby, můžete zakoupit prášek nebo kapsle a vyzkoušet jejich efekt. Přestože čerstvou hlívou není možné se předávkovat, u těchto produktů je již nezbytné dodržovat jejich doporučené dávkování.

Co si o hlívě ústřičné ještě přečíst?

VIDEO: Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva