Sponzorováno

Červená fazole a zdraví – plná vlákniny, perfektní na hlad 4.75/5 (8)

cervena-fazole-zdraviFazole byla dovezena z Ameriky do Španělska a ihned si získala nadšené ohlasy konzumentů, kteří si ji oblíbili pro její výbornou kvalitu a znamenitou chuť. Fazole je pro lidský organismus výborným zdrojem mnoha hodnotných živin. Obsahuje kvalitní bílkoviny, sacharidy i množství minerálních a dalších tělu prospěšné látky.

červená fazole – plná vitamínů a minerálů

Obsahuje mnoho minerálů například vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan. A také celou paletu vitamínů B skupiny vitamin B1 (thiamin), vitamin B2 (riboflavin), vitamín B3 (niacin), vitamin B5 (kyselina pantotenová), vitamin B6 (pyridoxal), vitamín B9 (kyselina listová, folát), vitamin B9 (potravinářský folát).

Účinky červené fazole

Půl šálku (tj asi 100g g) sušených vařených fazolí dokáže:

  • snížit koncentraci v krvi škodlivého LDL cholesterolu
  • stabilizovat inzulin a krevní cukr (pozor na fazole z konzervy – ty mohou hladinu cukru zvyšovat)
  • snížit krevní tlak
  • ochraňuje před vznikem hemoroidů a rakoviny střev

Je vynikající pro sportovce

Fazole obsahuje cca 20g na 100g poměrně kvalitních rostlinných bílkovin. Vysoký obsah aminokyselin, fytosterolů, flavonoidů a glykosidů zlepšovat náladu naladí na lepší výkon. Glutamin, nejrozšířenější aminokyselina v těle, brání ztrátám svalové hmoty, při těžkém tréninku nebo tréninku na hubnutí protože při hubnutí tělo tráví svou vlastní svalovou hmotu, glutamin ve fazolích tomu zabraňuje.

Vynikající zdroj kyseliny listové

Stačí vám zkonzumovat jednu porci vařené fazole. Přikryjete tím doporučenou denní dávku kyseliny listové (200 mikrogramů). Právě kvůli kyselině listové ocení fazole i těhotné budoucí maminky. Kyselina listová slouží jako prevence proti nervovým vadám a k dobrému rozvoji děťátka. Lepší než se cpát pilulkami je přimět kyselinu listovou ve stravě.

Sponzorováno

Fazole nadýmá? Když ji namočíte, tak ne…

Mnozí lidé fazole nekonzumují s tím, že způsobuje nadýmání ale i tento nedostatek se dá odstranit před vařením fazole namočíme do vody na 10-12 hodin, pak vodu vylijeme pryč a napustíme druhou čistou vodu. Nadýmání po konzumaci fazolí způsobují, podobně jako u hrachu, oligosacharidy, které se během máčení výluh do vody. Problém s plynatostí a nadýmáním se dá odstranit i přidáním kmínu nebo saturejky při vaření.

Fazole má nízkou kalorickou hodnotu + umlčí hlad

Jedna z hlavních výhod fazolí spočívá v její nízké kalorické hodnotě (100 g uvařené fazole má kolem 100 kcal, záleží na druhu), protože obsahuje hodně vody, ale zároveň v sobě má množství vlákniny. Ta lidem často chybí, což je nebezpečné, protože je základem správného trávení a je důležitá pro srdce. Její nedostatek pomůže vyřešit fazole – již jeden šálek nebo dvě třetiny konzervy fazolí obsahuje kolem 15-20 gramů vlákniny, přičemž denně se doporučuje zkonzumovat kolem 20 až 30 gramů.

Fazole má zásluhou množství vlákniny další zajímavou vlastnost – tělo ji dlouho tráví. To zajistí, že můžete sníst méně, ale přesto vydržíte dlouho sytí. V praxi to tedy znamená, že i malé množství nízkokalorické fazolí umlčí hlad, čímž vám může pomoci udržet hmotnost na uzdě. To samozřejmě snižuje riziko mnoha dalších nemocí spojených s nadváhou.

Nutriční hodnoty ve 100 gramech fazolí:

  • Voda 12 g
  • Energetická hodnota 336 kcal
  • Energetická hodnota 1407 kJ
  • Bílkoviny 21.11 g
  • Sacharidy 62.25 g
  • Tuk 1.18 g
  • Minerální soli 3.75 g
  • Vláknina 24.9 g

Co si dále o fazoli přečíst?

VIDEO: Jak se vaří červené fazole v tlakovém hrnci

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva