Sponzorováno

Čaje, stravování a rakovina – jak si pomoci stravou a čaji? 4.81/5 (16)

Pití zeleného i černého čaje je ve shodě s radami pro zdravé stravování, které pomáhají snížit riziko vzniku rakoviny, udržovat celkové zdraví a zdravý pocit.

Pití zeleného i černého čaje je ve shodě s radami pro zdravé stravování, které pomáhají snížit riziko vzniku rakoviny, udržovat celkové zdraví a zdravý pocit.

Co je to vlastně rakovina? Pod rakovinou si mnoho lidí představuje pouze jednu nemoc. Realitou však je, že tento pojem zahrnuje několik nezávislých podmínek, které mohou působit na téměř každý orgán a tkáň v těle. Rakovina vzniká tehdy, když buňky tkání nepodléhají procesu normální molekulární regulace. Tento proces má obvykle za následek dělení, diferenciaci a konečnou smrt těchto zdravých buněk. Pokud se však tyto kontrolní mechanismy naruší, buňky se dělí nekontrolovaným a abnormálním způsobem. Často se chybně diferencují a nereagují na signály nařizující úmrtí. U většiny případů rakoviny má tento nekontrolovaný růst za následek vznik nádoru.

V případě mnoha typů rakoviny zhoubné buňky putují ze své prvotní tkáně na jiná místa, kde vytvářejí sekundární nádory nebo metastázy. Smrtelný efekt primární i sekundární rakoviny je v utlačováni zdravých buněk, často i v jejich usmrcování, čímž se zabraňuje normální funkčnosti zdravých orgánů.
 

Jaké jsou příčiny rakoviny

Rakovina je v podstatě porucha buněčného genetického materiálu. Poškození DNA uvnitř buněk může být následkem působení různých faktorů prostředí jako například radiace, chemické karcinogeny nebo některé viry.
Určité rizikové faktory jsou spojovány s různými typy rakoviny a některé z nich můžeme velmi dobře ovlivnit:

  • Kouření je nejznámější rizikový faktor rakoviny a bylo označeno jako nejdůležitější příčina nemocí a předčasné smrti ve Spojeném Království.
  • UV záření, speciální UVA a UVB, způsobuje poškození kůže, včetně její spálení a předčasného stárnutí. Toto poškození může nakonec vést ke vzniku rakoviny kůže.
  • Strava – vědci se domnívají, že až 30% případů rakoviny může být způsobených stravou. Přečtěte si článek rakovina a strava
  • Obezita může zvýšit individuální riziko vzniku rakoviny různých druhů, např. endometria, prsu, ledvin a střeva.
  • Neúměrné pití tvrdého alkoholu může zvýšit individuální riziko vzniku rakoviny úst, hrdla a jícnu.
  • Riziková povolání – vystavení se jistým chemikáliím může vést ke vzniku různých druhů rakoviny.

 

Strava a rakovina

Stále více a více studií dokazuje, že strava hraje rozhodující roli při prevenci rakoviny. Mezinárodní spí ze Světové nadace pro výzkum rakoviny „Jídlo, výživa a prevence rakoviny: globální perspektiva“ uvádí, že 30 – 40% případů rakoviny jsou přímo spojeny s naší stravou, fyzickou aktivitou a hmotností. Předpokládá se, že strava je rizikový faktor pro tyto druhy rakoviny:

  • rakovina střeva – konzumace jídel, které jsou velmi mastné a obsahují málo vlákniny, může zvýšit nebezpečí jejího vzniku
  • rakovina prsu – možná existuje spojení mezi konzumaci mastných jídel a rakovinou prsu, avšak toto spojení zůstává nepotvrzené
  • rakovina žaludku – častá konzumace solených, konzervovaných a uzených jídel může být spojena s rakovinou žaludku
  • rakovina prostaty – mnoho studií se zabývalo vztahem mezi stravou a rakovinou prostaty. Ačkoli se předpokládalo mnoho spojení, žádné z nich se neprokázaly.
  • rakovina plic – ukázalo se, že nízká konzumace ovoce a zeleniny (hlavně zelených částí a mrkve) zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic
  • rakovina jícnu – strava, která obsahuje málo ovoce a zeleniny může zvýšit riziko vzniku rakoviny jícnu

 

Výsledky největšího výzkumu vztahu stravy a rakoviny EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition), který pozoroval 480 000 jednotlivců ukazují, že denní konzumace 500 a více gramů ovoce a zeleniny snižuje počet případů rakoviny úst, hltanu a jícnu o 50%.
 

Sponzorováno

Doporučené stravování

Světová nadace pro výzkum rakoviny sestavila následující doporučení:

  • Zvyšte příjem ovoce a zeleniny alespoň na 5 porcí denně (jedna porce je přibližně 120g).
  • Konzumujte velké dávky jídel s vysokým obsahem vlákniny jako např. celozrnný chléb nebo jiné obiloviny.
  • Vyberte si rozmanitá jídla z rostlin jako obiloviny, luštěniny (čočka, fazole, hrách), škrobová jídla (těstoviny, rýže, chléb) a také ovoce a zeleninu.
  • Nejezte příliš mastná a slaná jídla.
  • Pokud již pijete alkohol, pijte s mírou.

 
Tyto změny ve stravě stejně jako udržování si zdravé hmotnosti a fyzické kondice pomáhají snížit riziko vývinu rakoviny.

TIP: Podívejte se na 10 symptomů rakoviny, které bohužel často přehlížíme
 

Prospěšnost čaje

Neustále přibývají důkazy o tom, že specifické substance nalezené v některých jídlech mohou zlepšit celkové zdraví (např. Fenolové složky z rostlin). Čaj je bohatým zdrojem specifických fenolických složek včetně flavonoidů. Flavonoidy jsou silné antioxidanty, které si naše tělo neprodukuje a ukázaly se jako potenciálně protirakovinné složky. Zjistilo se, že čaj zamezuje tvorbě nádoru v raném stádiu, postupu i v pokročilém stadiu rakoviny. Předpokládá se, že možný mechanismus činnosti obsahuje:

  • antioxidační aktivitu
  • modulaci rakovinných metabolizačných enzymů
  • zachytávání konečných karcinogenů
  • schopnost zamezit množení buněk
  • zmírnění střevní mikroflóry (v souvislosti s rakovinou tlustého střeva)
  • antimikrobní účinky (v souvislosti mezi Helicobakter pylori a rakovinou žaludku)

 

Důkaz o působení čaje na rakovinu

Při prohlídkách japonského obyvatelstva se zjistilo, že ochrana organismu spolu se zpomalením růstu rakoviny je spojena s pitím čaje. Efekt byl více viditelný při zvýšení konzumace na 10 šálků denně. Nicméně jiné epidemiologické studie zkoumající vztah mezi konzumací čaje a snížením rizika rakoviny byly bezvýsledné.

Čaj a rakovina žaludku

Některé studie ukázaly inverzní vztah mezi pitím čaje a rakovinou žaludku. Jedna z nich poukazuje nato, že u konzumentů zeleného čaje bylo o 48% zmenšené riziko vzniku rakoviny žaludku a o 51% zmenšené riziko vývinu chronické gastritidy oproti nekonzumentům. I přesto jedna z tchajwanských studií ukázala zvýšení rizika při pití zeleného čaje a jiná studia neprokázala žádný vztah mezi čajem a rakovinou.

Pití čaje a rakovina plic

I flavonoidy jsou zřejmě spojeny se snížením rizika vzniku rakoviny plic a jedna ze studií uvádí 50% snížení rizika vzniku rakoviny plic při pití jednoho šálku černého čaje denně. Opět však jedna ze studií vztahu mezi rakovinou plic a katechiny (druh flavonoidů, který čaj obsahuje ve velkém množství) neprokázala žádné spojení. Stejně jako některé studie vztahu mezi rakovinou a pitím čaje.

Čaj a rakovina prsu

Jedna z nedávných japonských studií ukázala, že pravidelné pití zeleného čaje (více než 3 šálky denně) může chránit před návratem rakoviny prsu v raném stádiu, ačkoli autoři uvádějí, že v této fázi je nutné opatrně interpretovat výsledky a že je třeba provést další studie, aby byl výzkum potvrzen.

Rozdílnost těchto studií může být výsledkem jejich rozdílného vypracování (např. Nedostatku informací o použitém čaji – kvalita, síla a druh), nedostatku informací o obsahu flavonoidů v jídlech, rozdílu obsahu flavonoidů mezi jednotlivými druhy jídel, neshody v kontrole stravy pomocí rozboru dotazníků a vyloučení životního stylu a činitelů prostředí. Tyto detaily mohou ovlivnit konečný výsledek a mohou se těžko interpretovat. Tento problém byl ve vztahu mezi rakovinou a pitím čaje kritizován. Posouzení těchto dopadů je pro další výzkum velmi důležité.
 

Pár slov na závěr

Studie na zvířatech a na buněčných kulturách ukázaly, že čaj a flavonoidy mohou mít potenciálně preventivní účinky proti rakovině. Nepřesvědčivé výsledky při studiích s lidmi, způsobených několika matoucími faktory, dělají výsledky těžko interpretovatelné. I když počet vědeckých důkazů hovořících o kladném účinku čaje se zvyšuje, ještě nejsou konečné a poskytují půdu pro další výzkum. Mezitím je moudré konstatovat, že pití zeleného i černého čaje je ve shodě s radami pro zdravé stravování, které pomáhají snížit riziko vzniku rakoviny, udržovat celkové zdraví a zdravý pocit.

VIDEO: Vím, co jím – káva, čaj, zakysané nápoje

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva