Sponzorováno

Batáty (neboli sladké brambory) a zdraví – plné antioxidantů i minerálů 4.9/5 (48)

Batáty jsou zdrojem důležitých antioxidantů - například vitamínu C, E či betakarotenu...

Batáty jsou zdrojem důležitých antioxidantů – například vitamínu C, E či betakarotenu…

Sladké brambory neboli batáty se stále více dostávají i do našich kuchyní. Pokud jste ještě nepropadli jejich kouzlu, nabízíme vám pár důvodů, které vás určitě přesvědčí. Batáty pocházejí z Jižní Ameriky, kde je hojně jedli Indiáni. Do Evropy se dostaly až v 16. století. V porovnání s běžnými bramborami jsou chuťově zajímavější a mají mnohem více výhod, ačkoli se vyznačují vyšší kalorickou hodnotou. Vhodné je batáty konzumovat spolu se slupkou, protože ta obsahuje hodně výživných látek.

Batáty jako zdroj vitamínů a minerálů

Už středně velká brambora dokáže pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu A, částečně i vitaminu C a B6. Navíc obsahují značné množství vitaminu B5 a manganu. Ve sladkých bramborách také najdete vápník, hořčík, železo, zinek či fosfor.

Poskytují sacharidy, které nezpůsobují zvýšený cukr

Vysoký glykemický index u klasických bílých brambor znamená, že jejich sacharidy se rychle přeměňují na cukr a zvyšuje se tak jeho obsah v krvi. Sladké brambory jsou na tom o dost lépe. Jejich glykemický index je nižší a podle American Journal of Clinical Nutrition tak v krvi nenastává rapidní zvýšení cukru v krvi. Sladké brambory tak mohou pomoci udržet zdravou hladinu cukru v krvi a to i diabetikům.

Batáty jsou doslova výhrou pro oči

Vše, co obsahuje betakaroten, je dobré pro náš zrak. Oftalmologové potvrzuje, že nedostatek vitaminu A způsobuje poškození fotoreceptorů, čímž se zhoršuje zrak. Sladké brambory obsahují velké množství antioxidantů, vitamínů C a E, které působí na oči blahodárně a mohou zabránit degenerativnímu poškození.

Umí rozhýbat také trávící systém

Jeden středně velký sladký brambor spolu s slupkou obsahuje 4-6 gramů vlákniny. Není to sice nejvyšší obsah vlákniny z rostlin, ale jejich plusem je jednoduchá příprava a všestrannost (mohou sloužit jako příloha i jako samostatné jídlo). Americký Národní institut pro medicínu navrhuje doporučenou denní dávku vlákniny pro muže 30-38 gramů a pro ženy 21-25 gramů. Se sladkými bramborami tak snadno alespoň zčásti doplníte doporučenou dávku a vyhnete se i trávicím problémům.

Může snížit riziko rakoviny

Podle studie z Harvardu může v tucích rozpustný rostlinný pigment betakaroten mladším mužům poskytnout ochranu před rakovinou prostaty. Mezitím japonská studie odhalila, že betakaroten může snížit riziko rakoviny tlustého střeva. A ze všech druhových zeleniny a ovoce se pyšní jeho nejvyšším obsahem právě sladké brambory. U žen před menopauzou snižuje riziko rakoviny prsu.

Sponzorováno

Poradí si s vysokým krevním tlakem

Na snížení vysokého krevního tlaku se významně podílí strava bohatá na draslík. Ten ve velké míře obsahují sladké brambory.

Posilují imunitu

Škodlivé volné radikály na nás číhají na každém kroku. Zda jim odoláme, závisí na obranyschopnosti organismu. Imunitu lze posílit i konzumací batáty, které jsou zdrojem více významných antioxidantů: vitamínu C, E, betakarotenu a dalších.

Batáty jsou výborným zdrojem energie

Díky obsahu sacharidů a vlákniny jsou batáty skvělým zdrojem energie. Také obsahují některé z B vitamínů a ty se podílejí na její tvorbě. Tehdy, když jich je v těle málo, pociťujeme únavu, malátnost. Vitamíny skupiny B podporují koncentraci, působí proti stresu a bojují proti nespavosti. Se sladkými bramborami se tedy vyhnete i těmto problémům.

Doplňte antioxidanty sladkými bramborami

Při snaze zpomalit stárnutí hraje roli i naše odolnost vůči škodlivým volným radikálům. Jelikož batáty jsou zdrojem více důležitých antioxidantů – například vitamínu C, E či betakarotenu – můžete tělu pomoci i jejich konzumací. Kvůli významnému obsahu betakarotenu chrání také batáty pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením. Rovněž se podílejí na opravě poškozených buněk.

TIP: Podívejte se, proč jsou pro nás antioxidanty tak důležité

Batáty a nutriční hodnoty

100g batátů obsahuje: 20.1g sacharidů, 1.6g bílkovin a 3g vlákniny.

Připravte si červené i bílé batáty

Sehnat můžete dva druhy sladkých brambor – červené nebo bílé. Rozdíl vidět na první pohled. Červené mají slupku i dužinu oranžové barvy, ty bílé jsou mírně nažloutlé. V každém případě však jde o zdravou zeleninu, která má místo nejen v zahraniční, ale i naší kuchyni.

Můžete je vařit, péct, gratinovat, grilovat i mixovat do polévky, vše podle své chuti. Nejjednodušším způsobem úpravy je nakrájet je na proužky, pokapat olivovým olejem, posypat bylinkami a nechat upéct v troubě. Klidně přidejte i něco ostřejšího, aby dostaly kontrastní sladko – štiplavou chuť. Pečené batáty jsou výborné například i s jogurtovo-česnekovým dipem, můžete je však posypat i sýrem. S parmezánem je lze dostat i v restauracích, kde jsou nejen přílohou, ale i samostatným jídlem.

A co si ještě o bramborách přečíst?

VIDEO: Sladké brambory nejsou brambory, ale batáty

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva