Sponzorováno

10 nejlepších přírodních zdrojů probiotik – doplní vám probiotické bakterie 4.89/5 (19)

10 nejlepších přírodních zdrojů probiotikCelá léta se snažíme vyhnout kontaktu s nebezpečnými bakteriemi a přitom jen málo víme o těch přátelských, tedy tzv. probiotických bakteriích, které doslova chrání náš organismus. K jejich největším a vůbec nejdůležitějším účinkům patří schopnost posilovat obranyschopnost a funkci trávení.

Střeva jsou pro imunitní systém velmi důležitá

Ne každý si možná uvědomuje, že trávicí trakt, konkrétně střeva, přímo souvisí s imunitním systémem. Právě ve střevě se totiž tvoří buňky obranného systému. Probiotika, tedy bakterie mléčného kvašení, ve velké míře přispívají k ochraně organismu před různými nemocemi, virovými infekcemi a v konečném důsledku i civilizačními chorobami.

K nejvýznamnějším účinkům kyselých mléčných produktů patří tyto:

  • chrání organismus před infekcemi, špatnými bakteriemi, kvasinkami a plísněmi
  • přispívají k lepšímu trávení a vstřebávání živin
  • zmírňují intoleranci laktózy
  • chrání organismus před rakovinotvornými látkami
  • předcházejí pocitu nafouknutého břicha, zlepšují stavy nepravidelné stolice či průjem
  • pomáhají zmírnit negativní dopad častého užívání antibiotik
  • podporují vitalitu a dlouhověkost

Potraviny jsou přirozenější než tablety…

Přestože je na trhu množství speciálních probiotických tablet, ideální je přijímat jejich právě ve stravě. Pro organismus je takový způsob přirozenější a navíc ho nijak nezatěžuje. K takovým potravinám patří zejména fermentované mléčné produkty – jogurty, kysané mléko, kefír, acidofilní mléko, kysané zelí.

Nejlepší zdroje probiotik

Podívejte se na nejlepší zdroje probiotických bakterií:

1. Jogurty

U jogurtů si však třeba dávat pozor právě na výběr toho správného. Probiotické účinky totiž mají právě jogurty obohacené o tzv. živé kultury. Poznáte je díky označení Lactobacillus acidophilus nebo Bicfidobacterium bifidus. Kromě již zmíněných živých kultur jsou jogurty skvělým zdrojem vápníku, vitaminu D, bílkovin a draslíku. Vhodné jsou zejména bílé jogurty s nízkým obsahem cukru (méně než 15 g v celkovém množství produktu). Pokud vám chuť bílého jogurtu celkem nevyhovuje, můžete ho doma osladit čerstvým ovocem nebo medem.

2. Kefír

Kefír se vyznačuje vysokým obsahem vitamínů B12 a K2, esenciálních aminokyselin, vápníku a hořčíku. Právě díky vitaminu K2 se k účinkům kefíru jako fermentovanému mléčnému produktu, přidává i schopnost posilovat kosti. Tento vitamín má totiž za úkol zajistit, aby se vápník vstřebal právě do kostí a zubů. Má antibakteriální a antifungální účinky, takže chrání organismus před aktivitou škodlivých bakterií a plísní. Upravuje střevní mikroflóru, díky čemuž si ho mohou dopřát i lidé, kteří trpí slabší formou intolerance na laktózu.

3. Acidofilní mléko

Jde o mléčný výrobek, který je obohacen o ušlechtilé druhy mléčných bakterií. Ve srovnání s mlékem se snadněji tráví, takže i lidé s intolerancí na laktózu by pití okyseleného mléka měli zvládnout bez větších komplikací. Podporuje trávení a má pozitivní účinek na pohyb střev, takže předchází nadýmání či zácpám. Přečtěte si náš článek o acidofilním mléku a jeho vlivu na naše zdraví.

Sponzorováno

4. Brynza

Brynza patří k nejbohatším zdrojům probiotických bakterií. I zde však platí malé ale. Aby skutečně prospěšnou v tomto smyslu i byla, mělo by jít o čistou nepasterizovanou ovčí brynzu. Pokud si dáte záležet na výběru pravé brynzy z vysokohorského prostředí, můžete tak přijmout probiotické látky v mnohem větším množství než například konzumací jogurtu. Působí proti střevním onemocněním a chrání je před rakovinotvornými látkami. Zároveň chrání organismus před cholesterolem a jeho ukládáním na stěnách cév.

5. Podmáslí

Podmáslí vzniká při výrobě másla, přesto se vyznačuje nízkým obsahem tuku (nejvýše 1,5%). Proto je vhodné pro ty, kteří chtějí zhubnout. Obsažené mléčné bílkoviny jsou velmi hodnotné – tělo z nich dokáže zpracovat až 85%. Kromě toho obsahuje i mnoho vápníku, který pomáhá předcházet osteoporóze a zaručuje tvrdé kosti a zdravé zuby.

Je to výborný zdroj lecitinu. Podmáslí obsahuje dokonce dvakrát více lecitinu než plnotučné mléko. Lecitin je přitom důležitý přírodní antioxidant pro náš mozek, protože posiluje nervovou soustavu.

6. Tempeh

Tempeh je fermentovaný, na probiotika bohatý výrobek ze sojových bobů. Tempeh jako zástupce fermentovaných potravin by neměl být správně tepelně upravován. Pokud se tak stane, zlikvidujeme tak právě ona probiotika.

7. Miso

Miso (ať již polévka nebo pasta) bylo po staletí používáno v asijských kulturách jako forma probiotik, k posílení imunitního systému.

Miso je jedna z opor tradiční japonské medicíny a běžně se používá v makrobiotické kuchyni jako urychlovač trávení. Vyrábí se z kvašeného žita, fazole, rýže nebo ječmene. Stačí přidat do teplé vody lžíci mísa a polévka bohatá na probiotické bakterie bude hotová.

8. Kysané zelí

Nejen kysané zelí, ale i jiné druhy takto upravené kyselé zeleniny jsou bohaté na zdravé živé kultury. Mohou však pomoci i se snížením příznaků alergie. Při výběru kysaného zelí v obchodě dbejte opět na to, aby šlo raději o nepasterizované druhy. Pasterizace používaná na úpravu různých produktů totiž zabíjí dobré bakterie. Kysané zelí je navíc skvělým zdrojem vitamínu C.

9. Kimchi

Kimchi je korejská nakládaná zelenina. A proč je to zdroj probiotik? Hlavní složkou je mléčným kvašením vzniklá zfermentovaná zelenina. Existuje mnoho receptů na přípravu kimchi, a pravděpodobně každá korejská rodina má ten svůj nejlepší recept. Je to opravdu skvělý zdroj probiotik.

10. Nakládané okurky

Vodním kvašením si můžete připravit tradiční kyselé okurky. Nakládání a přírodní kvašení zeleniny neboli fermentace je metoda známá již několik tisíciletí. Je super hlavně pro svůj nezastupitelný obsah probiotických bakterií.

Co si dále přečíst na téma probiotik?

VIDEO: Probiotika – proč je potřebujeme?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “10 nejlepších přírodních zdrojů probiotik – doplní vám probiotické bakterie”

    1. Miloslav Kothera napsal:

      Dobrý den, v současné době bojuji s atopickým ekzémem, poprvé v životě, v 82 letech. Zajímalo by mně, zda mohu konzumovat fermentované potraviny. Ekzém se vyvinul z intolerance na laktozu. Mohl bych jíst některé druhy sýrů, pít kefír, jehož konzumace mi hodně chybí. Pil jsem jej celý život. Poraďte mi prosím, nejlépe na mail.Děkujiza zprávu MK.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva