Sponzorováno

Vitamín B7 (biotin) – účinky, zdroje a funkce vitamínu 4.73/5 (11)

Vitamín B7 (biotin) - zdroje a funkce vitamínuVitamín B7 je také nazýván vitamin H, biotin či koenzym R. Písmeno H v jednom z jeho názvů je odvozeno od německého slova Haut – kůže, neboť extrakty obsahující tuto látku měly léčivé účinky na kožní léze. Vitamín B7, Biotin, je součástí mnoha živých buněk, kde slouží jako zdroj energie, ale i stavební materiál, je nezbytný pro metabolismus aminokyselin, tuků a uhlohydrátů.

Kde vitamín B7 pomáhá?

Důležitou roli hraje biotin i při léčbě cukrovky, zejména diabetu druhého typu. Kromě snižování hladiny cukru v krvi pomáhá chránit organismus před nervovým poškozením způsobeným právě tímto onemocněním. Používá se také při léčbě vrozených poruch metabolismu, pomáhá při vstřebávání dalších vitamínů, má antioxidační vlastnosti, zmírňuje svalové bolesti a v organismu je využíván při metabolismu glukózy. Je také účinný proti depresím, podporuje činnost pohlavních žláz a funguje jako prevence plešatosti. Zároveň podporuje centrální nervovou soustavu a ovlivňuje kvalitu spánku.

Sponzorováno

Nedostatek vitamínu B7

Obecně k nedostatku tohoto vitaminu dochází jen velmi zřídka a to zejména u lidí konzumujících ve zvýšené míře vaječný bílek či syrová vejce. Vaječný bílek totiž obsahuje avidin, látku která na sebe váže biotin, který se následně stává neúčinným. Nedostatek vitaminu B7 se projeví poruchami trávení a oslabením střevní mikroflóry, letargií, únavou, halucinacemi, nevolností, nucení na zvracení, vypadáváním vlasů a lupy, brněním končetin, ztrátou chuti k jídlu, depresemi a oslabením imunitního systému. Charakteristickým projevem dlouhodobého nedostatku tohoto vitaminu je vyrážka na obličeji spojená s neobvyklým rozložením tuku na obličeji, odborníky nazvaným jako „biotin – deficient face“, tedy tvář biotinový deficience. Nedostatek biotinu u dětí brzdí jejich růst a vývoj.

Jedním z hlavních příznaků nedostatku tohoto vitaminu je určitý druh dermatitidy, který se projevuje červeným šupinkovým podrážděním kůže. U dětí je jeho deficience navíc doprovázena vypadáváním vlasů. Při nedostatku biotinu může dojít i k některým změnám v krevním obrazu. Může vyvolat nechutenství, únavu, deprese, nespavost a zvýšení cholesterolu v krvi. Jelikož lidský organismus si sám produkuje biotin činností vlastní střevní mikroflóry a navíc se obsah vitaminu zvyšuje přijatými potravinami, příznaky z nedostatku biotinu jsou u člověka poměrně vzácné.

Zdroje vitamínu B7

Nejbohatším zdrojem biotinu jsou jedlé kaštany a játra i ledviny. Dále ho najdeme v mléce, pivovarských kvasnicích, luštěninách, ovesných vločkách, vodních melounů, arašídech a žloutcích. Jelikož biotin není pro lidský organismus toxický, jeho denní doporučené dávkování není přesně stanoveno.

Sponzorováno

Vysoký obsah biotinu je v droždí a také v houbách. Poměrně bohatým zdrojem jsou některé druhy zeleniny, obiloviny, cereální výrobky a luštěniny.

Dodejte tělu vitamín B7

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Vitamín B7 (biotin) – účinky, zdroje a funkce vitamínu”

  1. Jirina Dimitrova napsal:

    Velice zajimave precteni co se tyce zdravi . organizmu.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva