Sponzorováno

Těhotenská cukrovka – příznaky, vyšetření a léčba 4.88/5 (8)

Těhotenská cukrovkaTěhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) se vyskytuje u přibližně 5-10% těhotných žen. Jde o metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a souvisí s vylučováním placentárních hormonů. Právě tyto hormony snižují účinek inzulínu a zvyšují hladinu cukru v krvi.

Těhotenská cukrovka probíhá většinou bez vážných příznaků a kdyby nebyly povinné vyšetření během těhotenství, pravděpodobně byste se o ní ani nedozvěděli. Kontrola se provádí mezi 24 a 28 měsícem těhotenství. V případě, že trpíte tímto onemocněním, může se stát, že Váš organismus je více unavený, pociťujete větší žízeň nebo chodíte častěji na malou potřebu. Toto však většina z nás připisuje celkově těhotenství samotnému. Těhotenská cukrovka se vyskytuje pouze během těhotenství, ale jsou však případy, kdy se jedná o první náznak cukrovky 1. typu, což znamená celoživotní onemocnění.

Pokud ovšem maminka patří do rizikových skupin, tak se test na přítomnost onemocnění dělá hned po potvrzení těhotenství. Mezi rizikové skupiny patří ženy – matky ve věku nad 35 let. Ženy s obezitou, které mají BMI více než 27, či ženy po opakovaných potratech, porodu mrtvého plodu či s přítomností diabetu v rodině.

Mezi nejznámější rizikové faktory patří dědičnost tohoto onemocnění, obezita i problém s hladinou cukru z předchozího těhotenství, případně věk nad 35 let.

Jak probíhá vyšetření těhotenské cukrovky?

Cílová hranice hladiny krevního cukru jsou 5,8 mmol / l nalačno a hodinu po jídle 7,8 mmol / l.

Přítomnost cukrovky se vyšetřuje tzv. glukózovým tolerančním testem, vypitím 75 g glukózy a vyšetřením krevního cukru nalačno za 2 hodiny.

Jaká je léčba těhotenské cukrovky?

Léčba těhotenské cukrovky by měla začít co nejdříve aby se předešlo případným negativním účinkům onemocnění na matku i samotný plod. Řeší se to buď dietou, dodržováním správné životosprávy, pravidelným pohybem a v nezbytných případech i léčbou samotným inzulínem.

Většinou se jedná jen o úpravu jídelníčku a vysazení určitého druhu potravin, které velmi zvyšují hladinu cukru v krvi.

Co se nedoporučuje jíst: sladké druhy pečiva, bílé pečivo, výrobky z bílé mouky, cukr, kompoty, čokoládu, zmrzlinu, mléko.

Co se doporučuje při těhotenské cukrovce: Jídla s vysokým obsahem vlákniny, celozrnné výrobky , zelenina, různá semena, otruby, kroupy.

Sponzorováno

Mohu v těhotenství jíst ovoce?

Ovoce obsahuje tzv. rychlý cukr. Hladina cukru v krvi po něm rychle stoupá, rychleji než při škrobu. Nemělo by být hlavním obsahem Vašeho jídelníčku. Doporučit lze jablka a citrusy, které obsahují méně cukru, ale maximálně po 1 kuse v intervalech po cca 3 hodinách. Prostě to s ovocem nepřehánějte, a je to ok.

Po porodu se zdravotní stav upraví

Těhotenská cukrovka se většinou po porodu normalizuje, a to i u žen, které podstoupily inzulínovou léčbu. Ženy, které měly diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, se však považují z hlediska diabetu za rizikové i po porodu. „Až u 40 procent žen, které měly během těhotenství zjištěn gestační diabetes mellitus, se po 15 až 20 letech vyvine diabetes mellitus 2. typu,“ říká doktor.

Naše rady při těhotenské cukrovce

Hlavně je třeba jíst pravidelně (3 jídla denně + jedna nebo dvě svačiny) a vyváženě, což zabrání prudkým změnám hladiny cukru v krvi. Nevynechávejte jídla, vyhněte se průběžnému „ďobání“ do jídla. Naučte se správným zvyklostem:

  • upřednostňujte komplexní sacharidy (obiloviny, škroby, luštěniny, rýže, těstoviny, brambory, …) před jednoduchými cukry (cukrovinky, rafinovaný cukr, zavařeniny, slazené nápoje a bonbony, … );
  • vyhýbejte se potravinám s vysokým glykemickým indexem, které vyvolávají rychlé vyplavování inzulinu: bílý chléb, brambory, bílá rýže, cukrovinky … a upřednostňujte potraviny s nízkým glykemickým indexem: celozrnné těstoviny, neloupaná rýže, quinoa, obiloviny – např. pohanku
  • jezte dostatečné množství čerstvé zeleniny a ovoce, které díky vysokému obsahu vlákniny napomáhají správnému vstřebávání sacharidů (v případě ovoce se doporučuje konzumovat nejvýše 2 kusy denně a vždy po jídle);
  • dbejte na to, aby byly v každém jídle obsažené bílkoviny;
  • vyhýbejte se mastným potravinám: uzeniny, mastné pečivo, velmi tučné sýry …

TIP: Jak na prevenci proti cukrovce?

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: O prenatální diagnostice s MUDr. Veronikou Frisovou, Ph.D.

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Těhotenská cukrovka – příznaky, vyšetření a léčba”

    1. […] ČTĚTE: Časté otázky ohledně těhotenské cukrovky […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva