Sponzorováno

Problémy s kojením – jak na ně? Aneb když vše nejde přesně dle představ 4.83/5 (12)

Jak na problémy u kojení?

Jak na problémy u kojení?

Prvotní pohled se zdá být obvykle jednoduchý. Kojení je přece pro ženu přirozené, dnes velmi podporované a doporučované. Proč by se tedy nemělo dařit? Nejlepší variantou je, když během něj žádné potíže opravdu řešit nemusíte a vše běží přesně tak, jak chcete. Jaké problémy vás však mohou potkat a na co být eventuálně připravena?

Kojení a důležité 3 body

Následující 3 body jsou u kojení důležité, zapamatujte si je:

1. Správná pozice je klíč

Základním kamenem úspěchu je správná pozice matky a dítěte, jeho dobré přisátí a následná technika sání. Po porodu by vám toto mělo být objasněno personálem nemocnice, který dbá na to, aby se kojení dobře nastartovalo, a doma jste již s děťátkem fungovali bez problémů.

2. Celá bradavka do pusinky miminka

Je důležité, aby miminko uchopilo do pusinky celou bradavku s dvorcem, a jeho jazyk byl přesunut přes spodní dáseň. Nosík miminka by měl zůstat volný – prsem nezakrytý. Při sání by se měla ouška děťátka mírně pohybovat. Kojit můžete vsedě či vleže, záleží, jaká pozice vám nejvíce vyhovuje.

3. Může pomoci i laktační poradkyně

Pokud však odejdete po pár dnech z porodnice s tím, že kojení je pro vás stále boj, můžete vše konzultovat s laktační poradkyní. Je možné domluvit osobní schůzku, při které vám poradí, případně upozorní na nevhodnou techniku kojení.

Problémy v počátku kojení

Jaké problémy u kojení mohou vzniknout?

1. Silný spouštěcí reflex, přeplněné prsy

Objevuje se spíše v počátcích kojení, kdy hormon oxytocin spouští stahy svalových vláken kolem prsních žláz. Pokud je mléko z prsů uvolňováno příliš rychle, dítě se při kojení začne zalykat. Tok mléka můžete zpomalit přitisknutím ukazováčku a prostředníčku na prs nad ústa dítěte. Problém může nastat i v případě, že jsou prsy příliš přeplněny mlékem, a pro miminko je dvorec tvrdý a špatně se mu uchopí. Před kojením zkuste trochu mléka odstříknout (ručně či pomocí odsávačky) a prsy nahřát.

2. Ploché či vpáčené bradavky

Pokud o tomto problému víte předem, je možné již před porodem užívat tzv. formovače bradavek. Ty jejich tvar trochu ovlivní a přizpůsobí pozdějším potřebám miminka. Před kojením pak můžete bradavku promnout mezi prsty a odstříkat trochu mléka, aby došlo k jejímu změkčení. Pokud by se kojení přesto nedařilo, je možné jej zkusit s pomůckou – kloboučkem na kojení. Problém se obvykle vyskytuje spíše u prvorozeného dítěte v prvních dnech. Pokud se pak dítě již naučí bradavku uchopit, další průběh kojení nemusí být poznamenán žádnými obtížemi.

3. Praskliny v bradavkách, záněty prsu

Je nutné zkontrolovat techniku kojení a dbát na správné uchopení prsu pusinkou dítěte. V případě, že dítě opakovaně bere do úst bradavku špatně, tvoří se na ní bolestivé praskliny (ragády), které znesnadňují další kojení. Pokud je sání dítěte bez problémů, obvykle je problém v ošetřování bradavek. Dbejte na jejich promazávání vhodným krémem a snažte se je co nejméně namáhat – nosit vhodné podprsenky, netřít silně ručníkem, po kojení nechat oschnout.

Z neošetřovaných poranění bradavek se může vyvinout zánět prsu – mastitida. V prsu se následně vytvoří bolestivé místo, může být nateklé a začervenalé, obvykle je přítomná též zvýšená teplota. O další léčbě by zde měl již rozhodnout lékař, který může nasadit potřebná antibiotika.

Sponzorováno

4. Nedostatek mateřského mléka

U některých žen může být již v počátku problém nevytvoření se dostatečného množství mléka pro dítě. Je zde jistě na místě nejprve vyzkoušet jeho produkci co nejvíce zvýšit – častým přikládáním dítěte k prsu, pomoci mohou bylinky i třeba homeopatika. Pokud však má dítě nízké váhové přírůstky a neprospívá, je pak nutné dokrmování umělým mlékem. I toto však může být jen přechodným obdobím, než žena bude schopna plně kojit.

Během kojení však byla též vypozorována období označovaná jako laktační krize (nebo jako laktační psychóza), kdy je zdánlivě mléka pro dítě nedostatek. Tyto fáze jsou úzce propojeny s tzv. růstovým spurtem dětí, během nichž dítě skokově roste, a má naráz vyšší potřebu přísunu potravy. Obvyklým projevem je pláč dítěte i po nakojení. Laktační krize se nejčastěji objevuje ve 3. týdnu, 6. – 8. týdnu, 3. měsíci a 6. měsíci. Pokud však dáte vašemu organismu šanci, jistě se přizpůsobí zvýšeným nárokům malého strávníka. Krize trvá obvykle kolem dvou dnů, a pokud je to možné, je dobré odolat pokušení a nedat hned dítěti umělé mléko z láhve. Velmi ochotně by si na toto mohlo navyknout.

Pokud máte šanci, můžete dítěti dát vaše odstříkané a zamražené mateřské mléko, podejte jej však pomocí alternativního způsobu dokrmování (stříkačkou u prsu, stříkačkou po prstu či třeba kádinkou). Pomáhá kojení z obou prsů (během jednoho kojení je prostřídejte), kojte častěji přes den a zejména v noci, což by mělo rychleji nastartovat tvorbu mléka. Dbejte na dostatečný příjem tekutin i živin do svého těla. Podívejte se na vhodné potraviny při kojení.

5. Bojkot kojení

Jedná se o nepříjemný stav, kdy dítě začne kojení odmítat – nejčastěji se objevuje ve 3. či 4. měsíci jeho věku a rozhodně se tedy nejedná o přirozené odstavení. Obvykle se u dítěte jedná o reakci na nízký tok mléka (někdy též naopak na nadprodukci mléka), kdy zprvu začne být u kojení neklidné, poté jej odmítá. Někdy je možné, že dítě bojkotuje kojení jen v určité pozici nebo např. přes den a v noci se nakojí bez problémů. Období je obvykle přechodné a podaří se jej překonat, třeba i s pomocí laktační poradkyně.

Je zde důležité snažit se dítěti vyjít vstříc, vyzkoušet různé polohy při kojení, dopřát mu co nejklidnější prostředí bez rušivých vjemů, dbát na častý fyzický kontakt, který podpoří laktaci, a zkusit ji případně zvýšit též pomocí bylinek. Pokud se dítě odmítne nakojit, mléko odstříkejte, aby nedocházelo k jeho městnání v prsu.

Zachovejte chladnou hlavu

Ať se již během doby kojení vyskytnou jakékoliv problémy, je na místě zachovat klinou hlavu, i když… ano, říká se to mnohem snáze, než dělá. Rozhodně zde nepomůže vlastní sebeobviňování a výčitky, spíše se snažte obrnit trpělivostí, pozitivní myslí a v případě potřeby neváhejte kontaktovat laktační poradkyni.

A dále si o kojení přečtěte

VIDEO: Vše, co jste chtěli vědět o KOJENÍ

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva