Sponzorováno

Práce v těhotenství – co ano a co ne? 4.67/5 (15)

prace-tehotenstviVětšina žen může pokračovat v práci i v průběhu těhotenství. Těhotenství, však může představovat problémy na pracovišti. Pokud chcete zůstat zdravá a produktivní při práci, musíte pochopit, jak zmírnit běžné těhotenské nepohodlí a vědět, kdy pracovní úkoly mohou ohrozit vaše těhotenství.

Úleva od nevolnosti a zvracení

Těhotenská nevolnost Vás může postihnout kdykoliv během dne, nejen ráno.

Pro usnadnění nevolnosti při práci:
– Vyhněte se nevolnosti. Dvojité latte po které jste toužili každé ráno před těhotenstvím, nebo vůně potravin ohřívaných v mikrovlnce může nyní udělat své se žaludkem. Vyhýbejte se všemu, co spouští nevolnost.

– Jezte sušenky. Sušenky a jiné lehké pokrmy mohou být záchranou, když máte pocit na zvracení. Mějte po ruce vždy lehké pokrmy. Zázvorové pivo (malé množství), nebo zázvorový čaj může být také nápomocný.

Pijte hodně tekutin. Pokud nepijete dostatečné množství tekutin, může to způsobit nejen častěji nevolnosti, ale i zhoršit jejich samotný průběh. Ideální je mít u sebe láhev s vodou neustále a průběžně z ní popíjet během celého pracovního dne.

ČTĚTE: Jak na nevolnost v těhotenství?

Únava při práci

V těhotenství se cítíte častěji unavená, což je přirozené a to v důsledku, že vaše tělo neustále pracuje na podpoře těhotenství.

Toto by mohlo pomoci proti únavě:
Jezte potraviny bohaté na železo a bílkoviny. Únava může být příznakem anémie z nedostatku železa, ale úpravou svého jídelníčku si můžete pomoci. Vyberte si potraviny, jako je červené maso, drůbež, mořské plody, zelenou listovou zeleninu, pečivo z celozrnných obilovin a luštěniny.

Krátké, časté přestávky. Nejlepší, hlavně při sedavé práci je dobré vstát a projít se alespoň na pár minut, to Vás může oživit. Pokud máte možnost strávit několik minut potmě, zavřete oči a uvolněte vaše nohy, také vám to pomůže dobít energii.

– Udělejte si seznam úkolů po práci, na kterých můžete ušetřit energii. Co Vám může pomoci získat více času odpočívat, když se Váš pracovní den končí. Zvažte vaše nakupování on-line, nebo si najděte pomocníka na úklid, nebo starání se o dvůr a zahrádku.

Cvičte pravidelně. Přestože cvičení může být to poslední, co máte na mysli na konci dlouhého dne, může fyzická aktivita pomoci zvýšit hladinu energie, zvláště pokud sedíte u stolu celý den. Jděte po práci na procházku, nebo provádějte jinou aktivitu, tak dlouho, jak Vám Váš lékař doporučuje.

Jděte spát brzy. Kvalitní spánek je velmi důležitý nejen na dostatek energie, ale i na regeneraci těla a také zdravý vývoj dítěte. Sedm až devět hodin spánku každou noc je ideální. Pokud dodržujete i přesný čas, kdy jdete spát, tak jste na nejlepší cestě, jak se vyhnout únavě během dne. Odpočinek na boku zlepší průtok krve Vašeho dítěte a pomůže zabránit otoku. Pro větší pohodlí, umístěte polštáře mezi nohy a pod břicho.

Sponzorováno

Zůstat v pohodlí

Jak vaše těhotenství postupuje, mohou každodenní činnosti, jako je sezení a stání být nepohodlné. Pohyb už na několik minut může zmírnit svalové napětí a zabránit nahromadění tekutin v nohou a chodidlech.

Zkuste tyto rady:
– Nastavitelné loketní opěrky, pevné sedadla a zadní polštáře a dobrá podpora v dolní části zad pomohou při dlouhých hodinách sedět lépe – zvláště pokud je vaše váha a držení těla pozměněna. Pokud vaše židle není nastavitelná, improvizujte. Použite malý polštář nebo polštář který poskytne zvláštní podporu pro Vaše záda.

– Delší stání může způsobit nával krve v nohou, což by mohlo vést k bolesti, nebo závratě. To vyvíjí tlak i na záda. Pokud musíte stát po delší dobu, vyložte si jednu nohu na nízkou stoličku. Při takovém způsobu nohy vyměňujte tak často jak se dá. Noste pohodlné boty s dobrou podporou klenby.

– Ohýbání a zvedání. Správná forma těla může šetřit Vaše záda, i když zvedáte něco lehkého, ohněte se v kolenou, ne v pase. Udržujte zatížení v blízkosti Vašeho těla, zvedejte pomocí nohou, ne zády. Vyhněte se zkroucení těla při zvedání.

Mějte stres pod kontrolou

Stres v práci může vysávat energii, kterou potřebujete k péči o sebe a své dítě. Chcete-li minimalizovat stres na pracovišti:

Převezměte kontrolu. Udělejte denně seznamy úkolů a stanovte priority úkolů. Podívejte se, co můžete delegovat na někoho jiného úplně odstranit ze seznamu úkolů.
Vydiskutujte si s kolegy případné problémy. Sdílejte frustrace se spolupracovníky, či přáteli a rodinou.
Relax. Vyzkoušejte relaxační praktiky, jako je dýchání pomalu, nebo představování si sebe sama na klidném místě, prenatální jógu a podobně.

Pracovní podmínky v těhotenství

Některé pracovní podmínky mohou zvýšit riziko komplikací během těhotenství, zvláště pokud máte rizikové těhotenství, či riziko předčasného porodu.

Pozor si dejte na:

  • Vystavení škodlivým látkám
  • Nadměrnou pracovní dobu
  • Dlouhé stání
  • Zvedání těžkých břemen
  • Nadměrný hluk
  • Silné vibrace, například z velkých strojů
  • Vysoké napětí

Kromě toho pozor na činnosti, které vyžadují obratnost a dobrou rovnováhu, hlavně s postupem těhotenství.

Pokud máte ve své práci tyto podmínky, poraďte se se svým lékařem. Společně můžete rozhodnout, zda budete potřebovat, aby byla přijata zvláštní opatření, nebo zda je třeba změnit své pracovní povinnosti v průběhu těhotenství.

Co si o práci ještě přečíst?

VIDEO: Jak podpořit zdravé těhotenství (krátký film UNIPA)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva