Sponzorováno

Mimoděložní těhotenství – příznaky a řešení 1.97/5 (31)

Mimoděložní těhotenstvíPři normálním nitroděložním těhotenství se po splynutí spermie s vajíčkem transportuje nově vzniklý zárodek vejcovodem do dělohy. Díky těhotenství změněné sliznici dělohy jsou nejlepší podmínky pro vývoj a růst embrya.

Nicméně buňky jsou natolik přizpůsobivé, že jsou schopny zajistit výživu nového života i v méně vhodném prostředí. Pokud se zárodek neocitne v požadovanou dobu v děloze, může se uchytit a růst i jinde. Tehdy hovoříme o mimoděložního těhotenství – graviditas extrauterina. Takové těhotenství vzniká nejčastěji ve vejcovodu (vajíčko snadno uvízne zejména ve vejcovodu, který je změněn po prodělaném zánětu, jsou tam různé srůsty a jizvičky, tento stav je nejčastěji označován jako neprůchodnost vejcovodů apod.). Výjimečně vzniká extrauterinní těhotenství i jinde než ve vejcovodu.

 

Mimoděložní těhotenství nedokáže přežít

Při mimoděložním těhotenství chybí optimální podmínky pro správný vývoj plodu, následkem čehož těhotenství obvykle odumírá. Tkáň, z něhož později vzniká placenta – trofoblast, se chová tak jako v děloze. To znamená, že prorůstá do okolních struktur, narušuje cévy. Vejcovod není pro zárodek a invazi trofoblastu vhodným prostředím, jeho stěna je tenká, cévy nedokáží reagovat, jak cévy ve výstelce dělohy. Dochází k narušení stěny cévy vejcovodu a ke krvácení do břišní dutiny.

Projevy mimoděložního těhotenství

Klinickými projevy při mimoděložním těhotenství jsou zpočátku:

  • bolesti v podbřišku,
  • nepravidelné krvácení z dělohy, způsobeno hormonálními změnami,
  • při krvácení do břišní dutiny se jedná vážný stav, vyžadující si okamžitý lékařský zásah.

Diagnostika mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství se diagnostikuje poměrně těžko, neboť zpočátku nemá těhotná žena problémy odlišné od průběhu normálního těhotenství.

Prvním příznakem bývá slabé a nepravidelné krvácení z rodidel. Podezření na takové těhotenství vzrůstá, pokud je těhotenský test pozitivní a ultrazvukové vyšetření nezobrazí plodové vajíčko v děloze.

Sponzorováno

Potvrzení mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství se definitivně potvrdí až při prohlídce břišní dutiny – laparoskopicky nebo klasickou operací.
Při laparoskopickém vyšetření se v celkové narkóze, maličkým řezem těsně pod pupkem, zavede do břišní dutiny tenká trubička s optikou. Lékaři se snaží o co nejmenší a co nejšetrnější zákrok, aby nezmenšily šanci na další těhotenství. Kromě operačního postupu existuje i medikamentózní postup, když se farmakologicky účinné látky podávají celkově, nebo lokálně do postižené části vejcovodu při operaci.

 

Statistiky mimoděložních těhotenství

Počet mimoděložních těhotenství tvoří jen zlomek všech těhotenství. Pro mimoděložní těhotenství bylo ošetřeno přibližně 1,1% žen na 100 porodů. Kromě toho, mnoho zárodků, které se uchytí ve vejcovodu poměrně brzy zanikne, aniž by se o tom žena nebo lékař dozvěděli.

Ve většině případů končí mimoděložní těhotenství před koncem 3. měsíce těhotenství smrtí plodu. Ta nastává kvůli nevhodným prostorovým poměrům a podmínkám zásobování s následkem prasknutí plodové tobolky jakož i uvolněním placenty a plodového vaku ze stěny vejcovodu. Přitom dochází ke krvácení a k potratu. Tento potrat může nastat prasknutím stěny vejcovodu do volné dutiny břišní a vést k život ohrožujícímu krvácení.

TIP: Mrkněte na TOP 10 příznaků těhotenství

Terapie a řešení mimoděložního těhotenství

Léčba mimoděložního těhotenství sestává z operativního odstranění chybně zahnízděného vajíčka. Zda se postižený vejcovod odstraní nebo ponechá, závisí na druhu změn vejcovodu, na přání pacientky – zda si přeje další těhotenství, a na celkovém zdravotním stavu. Ve většině případů je možné šetrně operovat pomocí laparoskopie a vejcovod uchovat. Jen při ruptuře vejcovodu se silným poškozením stěny vejcovodu nelze jeho odstranění vyhnout. Při operacích se zachováním vejcovodu se vejcovod otevře, odstraní se produkt těhotenství, a pak se stěna vejcovodu znovu uzavře. To se dnes většinou dělá laparoskopií. Jen v nouzovém případě se operuje pomocí řezu na podbřišku.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si další informace o mimoděložním těhotenství

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Mimoděložní těhotenství – příznaky a řešení”

    1. L napsal:

      Článek je plný lží a nepřesností. Člověk je člověkem od početí. Jsou popsány zákroky kdy se díte při mimoděložním těhotenství „vyškráblo“ a umístilo do dělohy. Vše proběhlo v naprostém pořádku.
      Potrat není řešení, potrat je vražda.
      https://www.facebook.com/Abolicioniste/

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva