Sponzorováno

Tabletka po nechráněném styku (Postinor) není pro denní použití 4.75/5 (4)

Tabletka po nechráněném stykuMáte doma teenagerku? Vyplatí se poučit ji o ochraně před těhotenstvím. Téměř každá desátá středoškolačka totiž užívá namísto běžné antikoncepce známou tabletku „po“, která je určena pouze na výjimečné případy. Lékaři bijí na poplach!
„Podle posledního průzkumu z roku 2011 víme, že až dvanáct procent středoškolaček užívá nouzovou antikoncepci A to je špatně,“ říká gynekoložka Denisa Lacková.

Tato tabletka, kterou dostanete v lékárně bez receptu, se užívá až po pohlavním styku k zabránění případného těhotenství. Přitom je určena pouze na výjimečné události. „Měla by se užívat například tehdy, když praskne kondom. A žena ji může užít do měsíce maximálně čtyřikrát. No i tato frekvence je už dost vysoká,“ říká gynekoložka.

Dívky, neblázněte

Podle lékařky je alarmující nejen počet teenagerek, které si osvojili tabletku „po“, ale i způsob, jakým tuto pilulku užívají. „Z mé ambulance vím, že dívky si vezmou tabletku tolikrát do měsíce, kolikrát mají sex. A to je určitě více než čtyřikrát,“ říká lékařka. „Například jedna dívka mi řekla, že tabletku si dala v pondělí, středu a pak i v sobotu. A to je jen za jeden týden,“ vypočítává doktorka Lacková.

Rozbijí si cyklus

Gynekoložka zdůrazňuje, že na takové příliš časté užívání nouzové antikoncepce mohou mladé dívky doplatit zdravím.

„Neskutečně si tím rozbijí menstruační cyklus. Krvácejí častěji, než by měly. Nejdříve po požití tabletky a pak samozřejmě i v normální termín, když mají dostat menses. Mnohé ke mně přicházejí vystrašené do ambulance, co se to s nimi děje,“ dodala lékařka.

Tabletka „po“

Je určena pouze pro mimořádné a urgentní případy a nemá se používat jako pravidelná metoda antikoncepce. Výrobce uvádí, že je určena pro ženy, které mají pohlavní styk jen sporadicky.

Sponzorováno

V našich lékárnách prodávají tabletku, kterou je třeba vzít do 72 hodin – tedy 3 dny od styku. Stojí 23,66 € a dostanete ji bez lékařského předpisu. Existuje už i další tabletka „po“, kterou lze sebrat až 120 hodin – 5 dní, po pohlavním styku. Tato tabletka je však na předpis a ne všechny lékárny ji prodávají.

Fičí třídenní pilulky

„Větší zájem je o tabletku, která účinkuje do tří dnů od pohlavního styku. Na ni totiž netřeba předpis od lékaře. Vždy se žen ptáme, i když nám je to nepříjemné, kolik hodin uplynulo od sexuálního styku. Pokud je to více než 72 hodin, ta první tabletka jim nezabere. Poučíme je, že musí jít k lékaři a dát si předepsat 120 – hodinovou pilulku. Ale zákaznice si přesto vezmou tu s 3 -denním účinkem,“ popsala svou zkušenost magistra z lékárny

Lékaři: Obě pilulky „po“ by měly být na předpis

Volné užívání nouzových pilulek po pohlavním styku se nelíbí mnohým lékařům. Mnozí navrhují, aby byly pouze na lékařský předpis. „Dívky zneužívají, že na třídenní tabletku netřeba předpis. Nepřečtou si však pořádně příbalový leták a užívají ji častěji, než by měly,“ upozornila gynekoložka pro děti a dorost. Do ambulance k ní přicházejí dívky, které mají rozbitý menstruační cyklus a následně zjistí, že příčinou bylo příliš časté užívání pilulky „po“. „Teenagerky si takto ničí zdraví,“ varuje odbornice.

Raději antikoncepci

„Příliš časté užívání pilulky nezpůsobí sice neplodnost, ale dívky by měly správně užívat normální antikoncepci,“ připomněl Miloš Mlýnek, přednosta Gynekologické kliniky ve Fakultní nemocnici Nitra.

Nové upozornění: Hmotnost

Sponzorováno

Kdo nechce otěhotnět, ať si hlídá hmotnost. Jedna z farmaceutických společností přidala do informačního letáku k takzvané „tabletce po“ nové důležité upozornění. Její účinnost se snižuje u žen, které váží více než pětasedmdesát kilogramů a je úplně zbytečná u těch, které váží ještě o pět kilo víc.
Pokud patříte do těchto hmotnostních kategorií, buď začněte s detoxikací, nebo se na nouzové řešení nespoléhejte.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva