Sponzorováno

Pitný režim seniorů – proč je důležitý 4.83/5 (18)

Pitný režim seniorůJe mnoho věcí, které uznává téměř každý a nerespektuje skoro nikdo. V plném rozsahu to platí i o pitném režimu. Všechno živé potřebuje vodu – člověk, rostliny i zvířata, bez vody by neexistoval život.

Voda v lidském těle

Voda je neodmyslitelnou součástí našeho života. U dospělého člověka tvoří 65 – 75% hmotnosti těla. U dětí je tento podíl ještě vyšší. Proč je voda pro nás důležitá?

  • Podílí se na životně důležitých funkcích těla
  • Ovlivňuje regulaci tělesné teploty
  • Nezastupitelnou úlohu má při trávení a metabolismu
  • Nezbytná je pro transport kyslíku a živin k tkáním a buňkám
  • Tvoří základ cirkulace krve – krevního oběhu
  • Odstraňuje – vylučuje odpadní produkty z těla.

Voda chrání a spojuje orgány lidského těla. Naopak její nedostatek paralyzuje činnost tkání, orgánů a celého těla. Buďme pozorní ke svému zdraví a každý den si příjem tekutin pečlivě kontrolujme. Zabraňme dehydrataci!

Jaké jsou projevy dehydratace

Neměli bychom se spoléhat na žízeň, neboť ten je již projevem nedostatku tekutin. Navíc senioři nepociťují žízeň, proto právě je třeba k pitnému režimu nabádat. Člověk, který má v organismu méně vody, než potřebuje má zhoršený výkon, mírně mu stoupne tělesná teplota, přidává se únava, podráždění, bolesti hlavy, vyšší tlak krve a svalové křeče. Ale jsou i méně viditelné příznaky.

Zahuštění tělesných tekutin má za následek zpomalení metabolismu. Dlouhodobější nedostatek tekutin poškozuje ledviny, játra, zhoršuje se trávení a v organismu s hromadí toxické látky. Nedostatkem vody trpí i kůže.

Jak se správně zavodňovat?

Informace, kolik tekutin máme denně přijmout jsou víceméně orientační. Říká se, že dospělí lidé běžně (bez fyzické aktivity) potřebují denně vypít 2,5 litru tekutin, což je přibližně 35 ml na 1 kg hmotnosti. Člověk s hmotností 60 kg by měl vypít denně 2,1 litru. Pitný režim – množství a složení tekutin je u každého člověka individuální. Záleží na věku, na zdravotním stavu a teplotě prostředí. Více tekutin potřebují pít děti a senioři.

TIP: Jak zajistit pitný režim u dětí?

Sponzorováno

Vyšší příjem tekutin je třeba zajistit při užívání některých léků, při infekčních onemocněních, ale i při některých ledvinových či endokrinologických onemocněních. Mnohem více tekutin potřebujeme během horkých dní a při fyzické námaze. Pít bychom měli často a v menších množstvích. Při doporučeném denním množství tekutiny je to deset 2,50 dl sklenic, cca každou hodinu během dne. Při rychlém pití by voda nesplnila svůj účel, jen by proběhla tělem – rychle bychom se z těla ztratila a odešly by cenné minerální látky.

V průběhu jedné hodiny by neměl člověk vypít více než 1,5 l vody. Tělo je schopné za hodinu zpracovat 700 ml, maximálně litr tekutiny. Větší množství ohrozí organismus, dojde k nežádoucímu zavodnění, což je druhý extrém. Zavodnění organismu se projevuje bolestí hlavy, nevolností, zvracením, neklidem, svalovým křečemi, záchvaty až bezvědomím. Vodou se můžeme upít k smrti!

TIP: Co pít pro pevné zdraví?

Mnoho lidí, zejména senioři se obávají, že pokud budou hodně pít budou i hodně a často močit, případně se budou velmi potit. Vědomě pijí málo. Doporučuje se vypít větší množství tekutin ráno, asi 30 minut před snídaní a pak mezi jídly pít asi každou hodinu. A nepít hodinu až dvě před spaním. Do pitného režimu se počítají i tekutiny, které jsou součástí stravy, zejména polévky a zeleninové saláty. Vhodným indikátorem správného zavodnění organismu je barva moči – dobře zavodněný organismus reaguje světlým až bezbarvým močí.

Vhodné, méně vhodné a nevhodné nápoje

Nejpřirozenějším prostředkem k uhašení žízně je voda z vodovodu a stolní vody, které obsahují méně minerálů. Dalšími vhodnými nápoji jsou minerální vody s obsahem sodíku méně než 400 mg / 1, bylinkové čaje, 100% ovocné a zeleninové šťávy. Méně vhodné jsou ostaní minerální vody, černý čaj, voda se sirupem, ovocné šťávy naředěné vodou – nektar, který obsahuje méně vitamínů, minerálních látek a vlákniny než 100% ovocná šťáva.

Absolutně nevhodné jsou barevné, aromatizované a slazené nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje – pivo, víno, destiláty. Slazené nápoje neuhasí žízeň, naopak pouze jej podpoří. Čtěte údaje na obalech!

Pít bychom měli vlažné nebo teplé nápoje. Studené nápoje si musí organismus nejprve ohřát – tělo zatěžují a zbytečně ztrácíme i energii. Naopak konzumace teplých tekutin pomáhá tělu doplňovat energii, kterou by si jinak muselo vyrábět samy.

Dodržování správného pitného režimu je důležitou zásadou zdravého životního stylu všech věkových skupin a u seniorů o to víc, že nepociťují tak moc žízeň.

Tip na čtení: Podívejte se na mýty okolo pitného režimu

VIDEO: Pitný režim

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva