Sponzorováno

Jak efektivně spořit na důchod? 4.89/5 (9)

Jak efektivně spořit na důchod?Přemýšlíte jak se co nejlépe a nejefektivněji zabezpečit na důchod? Kromě penzijního připojištění existují samozřejmě další alternativy jak nezůstat v důchodu bez peněz a naspořit si. Možnosti je důležité vybírat podle aktuálního věku pojištěnce.

Pokud Vám je 20 let

Lze podstoupit určité riziko a vložit peníze do cenných papírů. V tomto věku ještě nemusí být člověk tak citlivý k riziku, které mu, kromě možnosti vyššího zhodnocení, tato investice přináší. Vhodný je nákup vybraných akcií. V takovém případě je vhodné si o tom něco přečíst nebo se poradit s odborníkem. Ze současné literatury doporučujeme například knihu Naučte se investovat – 2. rozšířené vydání od Daniela Gladiše. S vyššími výnosy je možné dostáhnout i většího majetku. Penzijní připojištění je dobré si založit. Nevýhodou je, že na peníze lze sáhnout nejdříve až po 15 letech. Můžete vybrat celou polovinou naspořené částky. Celý obnos obdržíte až v 60 letech. Čím déle peníze v penzijním připojištění držíte, tím menší je zhodnocení.

Stavební spoření je produkt, který přijde o část výhod, ale naspořená částka se ročně zhodnocuje alespoň čtyřmi procenty. Po spořící fázi lze získat úvěr na bydlení.

Pokud Vám je 30 let

V tomto věku má smysl investice do vlastního bydlení, dětí a dlouhodobého vztahu. Pokud vyděláváme dost peněz, o to více bychom měli spořit. Naše investiční portfolio by mělo být diverzifikované. To znamená, že bychom měli vydělané peníze investovat do více instrumentů. Vyplatí se investovat do podílových fondů s různým zaměřením a výnos očekávat řádově až za několik let. Zcela jistě se vyplatí uzavřít životní pojistku, aby nečekaná událost neuvedla rodinu do bídy a závislosti na sociálních dávkách.

Sponzorováno

Pokud je Vám 40 let

Pokud vyděláváte dost peněz, vyplatí se Vám rozložit co nejvíce investiční portfolio, investovat do inteligentních portfolií, akcií nebo podílových fondů. Čím vyšší máme příjmy, tím více bychom měli uložené peníze spořit. Penzijní připojištění začíná být konkurenceschopné k ostatním investičním nástrojům v 45 letech věku. Užitečné je investovat do nemovitostí, pozemků, stavebního spoření, podílových fondů nebo státních dluhopisů, část peněz může jít i do akcií.

Pokud je Vám 50 let

Vyplatí se využít penzijního připojištění. Při měsíční úložce 500 Kč a státním příspěvku, dochází k reálnému výnosu kolem 10% za rok. Stavební spoření vynáší asi 4% za rok při měsíčním vkladu 1667 Kč, respektive 20 000 Kč za rok. Portfolio u padesátníků by mělo být konzervativnější, do akcií investovat spíše malou část. Vyplatí se nakoupit zajištěné vklady, nemovitost, pozemek nebo umělecká díla za doposud naspořené peníze. Není vhodné uzavírat v tomto věku příliš drahou pojistku. Správné je investovat do vlastního zdraví, zůstat co nejdéle aktivní a být schopen pracovat i v co nejpozdějším věku.

Pokud je Vám 60 let

V tomto věku není příliš času na spoření. Měli bychom najít takovou investici, která nám přinese dostatečnou rentu v následujících 20 až 30 letech. Je dobré prodat byt nebo dům a nastěhovat se do menší nemovitosti nebo na chatu či chalupu, kde nebudou životní náklady tak vysoké. Rozdíl mezi cenou za prodanou nemovitost a tu, kterou kupujeme, můžeme použít na přilepšenou k penzi. Jako šedesátníkům je nám vyplácena při odchodu do důchodu renta ze životní pojistky nebo penzijního připojištění.

VIDEO: Strategie na důchod – záznam webináře KFP

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva