Sponzorováno

Terapie tmou a tichem (Dunkelterapie) – když toužíte po sebepoznání 4.89/5 (19)

Terapie tmou a tichem (Dunkelterapie)V dnešním světě, v životech, které každý z nás žije, máme velké množství psychosomatických chorob a jiných potíží. Zhoršující se životní prostředí, mezilidské vztahy, narůstající agresivita, přetechnizovaný svět, obrovské množství informací, které se zbytečně ukládají v hlavách, napětí, stres, vnitřní neklid, neklidná mysl. To vše ovlivňuje negativně nervovou soustavu člověka.

V tichu, v absolutní tmě začnete přijímat tolik potřebnou energii. Terapie tmou je vynikající způsob a účinná metoda uvědomění si svého vnitřního neklidu, který je příčinou našich konfliktů, naší agresivity, našeho negativního chování.

Usínat v absolutní tmě a tichu bylo kdysi zcela přirozené

Toto je dnes pro mnohé lidi těžko dosažitelné. I to je jeden z důvodů proč začíná být terapie tmou vyhledávanou relaxační a léčebnou terapií. Pár denní pobyt ve tmě není žádnou novinkou. Patří ke starým východním metodám sebepoznávání a při vadžrajánovém buddhismu se praktikuje cíleně. Terapie tmou a tichem má kořeny v tibetské tradici „Yangtik“, kterou praktikovali tibetští mniši. Šlo o minimálně 7 denní pobyt v absolutní tmě a tichu, kde se dělaly všechny běžné denní úkony. Při dlouhodobějších pobytech šlo o pomocnou techniku k dosažení osvícení a k přípravě na smrt.

Do Evropy tuto tradici přinesl německý psycholog a etnolog Holger Kalweit

V Německu je známá pod pojmem „Dunkelterapia“. Terapie tmou je vhodná pouze pro lidi bez vážnějších psychických a fyzických problémů, kteří mají zájem o psychickou regeneraci nebo osobnostní posun v životě. Není určena pro každého a vždy by se měla absolvovat pod dohledem terapeuta. Tma totiž spouští v těle procesy, které člověka mohou překvapit.

Sponzorováno

Zpočátku se většina lidí uvolní, ale postupně může přijít panika. Při dlouhodobějším pobytu někteří lidé začnou slyšet zvuky nebo vidět světlo. Aby bylo možné okamžité spojení s terapeutem, případně i předčasné ukončení pobytu, je v chatkách / domcích určených na terapii tmou k dispozici pevná telefonní linka. Domky jsou vždy velmi dobře utěsněné proti vnějšímu světlu a zvuku. Většinou je na celý pobyt v nich zajištěna vegetariánská strava a platí přísný zákaz kouření, užívání alkoholu, drog, elektronických i elektrických přístrojů. Mnoho lidí využívá pobyt ve tmě k meditacím.

Terapie tmou a tichem vám pomůže najít vlastní identitu

Terapie tmou a tichem by měla přivést člověka k hlubšímu sebepoznání, pomoci najít vlastní identitu a utřídit si myšlenky. Člověk se ocitne úplně sám se sebou a je nucen čelit všem svým myšlenkám. Během pobytu ve tmě se zostřují smysly a zlepšuje se koncentrace. Absolutní tma umožňuje tvorbu hormonu melatoninu. Ten se vyskytuje ve všech živých organismech a posiluje imunitní systém. Množství melatoninu můžeme ovlivnit i spánkem. Jen v tichu, ve tmě a v nečinnosti si najednou uvědomíte sami sebe. Svůj střed. Uvědomíte si svůj neklid, stres, vnitřní chvění.

72 hodin a dost

Spousta lidí právě po této době vyběhnou z tmavé místnosti rychlostí blesku. V tichu a tmě v podivném neklidu si naplno uvědomili své myšlenky, které v nich nekontrolovatelně létaly v hustém provozu, jako auta na nekonečných, čtyřproudých dálnicích. Najednou, když nebylo co dělat, nikdo nevolal, nikdo nic nechtěl, nepotřeboval, nikdo nemluvil, nebylo se na co dívat, nebylo co poslouchat, si rázem uvědomili, obrovskou prázdnotu a samotu. Neskutečné ticho, klid a klid. Cítili nekontrolovatelný vnitřní třes. A nejen vnitřně. Někdo skutečně začne z té přemíry ticha a tmy šílet. Nervozita se znásobuje počtem hodin strávených ve tmě. To vše se změní, pokud si terapii ve tmě a tichu několikrát zopakujete. Pak se z vás stane úplně jiný člověk.

VIDEO: Andrea Nilsen, Terapie tmou

VIDEO: 14 denní Pobyt ve tmě, aneb co jsem prožil

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva