Sponzorováno

Ortopedické pomůcky – základní pojmy 4.83/5 (6)

Ortopedické pomůcky - základní pojmyOrtopedické pomůcky jsou sériově nebo na míru (individuálně) vyrobené zařízení, které slouží k léčbě či kompenzaci deformit a odchylek pohybového ústrojí, a tím ke zlepšení pohyblivosti, snížení bolestivosti a předcházení dalšího zhoršování stavu. Navrhováním, indikacemi a aplikací ortopedických pomůcek pro lidi s pohybovými omezeními se zabývá medicínsko – technický obor ortopedická protetika.

Ortopedická protetika

Ortopedická protetika zahrnuje řadu oblastí, z nichž nejznámější jsou:

Protetika v užším smyslu se věnuje náhradám ztracených částí těla, zejména končetin. Protéza nejen nahrazuje ztracenou funkci, ale i esteticky kryje postižení.

ORTOTIKA napomáhá pomocí ortéz zlepšovat ztracenou nebo oslabenou funkci (nejčastěji ortézy znehybňují, odlehčují, napravují chybné postavení trupu nebo končetin či usměrňují pohyb nebo vyrovnávají rozdíly v délce dolních končetin). Příkladem nejběžnější paralyzující ortézy je sádrová nebo novější plastová dlaha, používaná při léčbě zlomenin končetin.

Epitetika je část ortopedické protetiky, která se věnuje náhradě ztracených částí těla pouze po estetické stránce. Nejčastějším příkladem je kosmetická náhrada prstů rukou, náhrada prsu, ale i silikonové náhrady boltců, částí obličeje nebo výplně asymetrických či poškozených částí těla.

Sponzorováno

Kalceotika se věnuje konstrukčním řešením a výrobě ortopedické obuvi při závažnějších postiženích nohou. Kalceotika se věnuje i problematice ortopedických vložek.

Adiuvatika je název té části ortopedické protetiky, která se zabývá individuální nebo sériově vyráběnými pomůckami pro usnadnění pohybu a přemisťování se (lokomoční pomůcky, jako například berle, vozíky pro imobilní), pro zlepšení hygieny a sebeobsluhy, pomůckami pro zvýšení samostatnosti při přípravě potravy a při pojídání, pomůckami pro usnadnění pracovních a vzdělávacích činností, ale i pro usnadnění sportovních a hobby aktivit.

TIP: Přečtěte si něco o končetinových ortézách.

Konzultace k typům pomůcek pro pohybově postižené zpravidla poskytují odborní lékaři příslušného oboru, nejčastěji odborníci z oboru fyziatrie, ortopedických protetik, ortopedie, neurologie nebo revmatologie či geriatrie.

Některé jednoduché pomůcky je možné si zakoupit ve specializovaných prodejnách a výdejnách zdravotnických prostředků, k získání jiných je nutný předpis či poukaz na zdravotní pomůcku, na základě jehož část nebo celá pomůcka je hrazena ze zdravotního pojištění.

VIDEO: Něco málo o ortopedii

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva