Sponzorováno

Kdy může pomoci metoda míčkování? 4.58/5 (12)

mickovaniTechniku míčkování (neboli míčkovou facilitaci) asi většina lidí objeví v momentě, kdy musí řešit nějaký zdravotní problém u svých dětí. Často se jedná o stále se opakující infekce dýchacích cest, alergie nebo vadné držení těla. Velkou výhodou metody je její snadná aplikovatelnost a také to, že její použití se může stát příjemným okamžikem dne pro vás i vaše dítě.

Míčkování – velmi nenáročná metoda

Jedná se o fyzioterapeutickou metodu neodmyslitelně spjatou se jménem její autorky Zdeny Jebavé. Jak již bylo řečeno, výhoda metody spočívá v její nenáročnosti. Stačí zakoupit měkké molitanové míčky (původně určené pro soft tenis), naučit se základ techniky a pak nezbývá než vyzkoušet. Používané míčky mají průměr 20 mm (na obličej) a 50, 70 a 90 mm (na tělo). Investice do jejich pořízení je opravdu zanedbatelná.

Jaký je princip míčkování?

Metoda využívá stlačování akupunkturních bodů, jejichž pomocí dochází v potřebných partiích k relaxaci či kontrakci svalových skupin. Díky tomu může dojít k usnadnění nádechu, uvolnění hrudních a krčních svalů, svalů páteře, uvolnění sevření průdušek nebo bránice. Základem techniky je tzv. vytírání (tažení míčku stabilně drženého prsty po těle) a koulení (míček je po těle opravdu válen pomocí prstů, dlaně a zápěstí).

Důležitým krokem k úspěchu je vyškolení rodičů od terapeuta (individuálně či přihlášením se na kurz), který je naučí zvládnutí techniky. Poté je nutná pravidelnost a důslednost v provádění masáží míčkem. Provádí se denně ideálně v období 4 – 8 měsíců v případech vážnějších obtíží, následně alespoň dvakrát týdně k udržení dobrého stavu.

Při propuknutí nemoci (např. nachlazení) je vhodné opět začít s každodenní aplikací. Pokud by vás zajímaly konkrétní postupy při míčkování obličeje a těla, můžete najít fotoukázky na webu mickovani.wz.cz.

Sponzorováno

Kdy se technika používá?

Zpočátku byla metoda prováděna zejména u dětí s astmatem, u nichž po masáži míčky došlo ke snížení napětí svalů mezi žebry, kolem dýchacích cest a v konečném důsledku k usnadnění dýchání. Technika je velmi účinná též při infekcích dýchacích cest, kdy umožňuje snazší uvolnění hlenu a podporuje jeho vykašlání. Je možné provádět i masáž obličeje při zalehnutí vedlejších nosních dutin.

Použití metody se nadále rozšiřuje, takže dnes slaví úspěchy i u dětí s vadným držením těla, kdy opět pomáhá k uvolnění některých svalů. Další možností využití je u dětí s diagnózou cystické fibrózy, pylovou alergií nebo s celkově oslabenou imunitou. Technika se dnes již používá též pro snížení svalového napětí u artrózy, při pooperační péči o jizvu, v prevenci vzniku křečových žil nebo v neurologii. Je využívána i při stavech, kdy je omezena hybnost těla. Z tohoto je zřejmé, že není aplikována jen u dětí, ale napříč celým věkovým spektrem.

Míčkování a kontraindikace

Kontraindikací míčkování jsou spíše stavy, kdy nemocnému tato technika nesedí, nemá rád dotyk míčku, neužívá si to. Dále pak jsou to akutní stavy závažných onemocnění.

Jaký lze očekávat přínos?

Výhodou je, pokud se s míčkováním začne včas, může se díky němu u onemocnění předejít vážnějším komplikacím a např. následné nutnosti užívat antibiotika. Míčkování dokáže ve velké míře stabilizovat zdravotní stav a zabránit nemoci, která je jinak dlouhodobá či se neustále vrací. Dochází díky němu k posílení obranných schopností organismu, přináší úspěchy i v použití u dospělých v rámci chirurgie a neurologie.

Samozřejmě není možné spoléhat se v případě zdravotních obtíží na jejich vyřešení pouze pomocí míčkování, avšak jedná se o metodu, která vám může v mnoha ohledech pomoci k úspěchu. Zároveň vás její aplikace nijak nezatíží a velkou výhodou je, pokud ji třeba vaše dítě bude brát jako hru a milou část dne, kterou tráví v těsné blízkosti s rodičem.

VIDEO: Terapeutická metoda MÍČKOVÁNÍ

VIDEO: Metoda Míčkování pro snížení svalového napětí a uvolnění v oblasti žeber

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva