Sponzorováno

Rinoplastika (rhinoplastika) – plastická operace nosu 4.75/5 (8)

rhinoplastika

Operační úprava tvaru nosu (rinoplastika) je operace, která koriguje deformity nosu (vrozené nebo získané úrazem), nebo vytváří jemné změny za účelem estetických úprav – v drtivé většině jde o zjemnění kontur nosu, zúžení špičky nosu, odstranění hrbolu na kořeni nosu a samozřejmě kombinace těchto úprav. Kromě své estetické funkce plní nos velmi důležitou roli při dýchání – zvlhčuje a ohřívá vzduch, filtruje nečistoty. Při operaci nosu je třeba hodnotit i tyto poruchy, výsledkem operace má být nejen esteticky vypadající nos ale i bezchybně splňující své funkce.

Kandidát na rinoplastiku

Vhodný kandidáti na rinoplastiku jsou lidé nespokojeni s vzezřením svého nosu, často jim to snižuje sebevědomí a dělá je to nešťastnými. Rovněž růst nosu a jeho prodlužování při stárnutí vyvolává nespokojenost s vlastním vzezřením. Nejlepší výsledky se dosahují u klientů, kteří chtějí změnit vzhled nosu, delší dobu o tom přemýšlejí, nejsou však perfekcionisté, nečekají, že operace je změní na někoho jiného. Ideální kandidáti jsou psychicky stabilní a jinak šťastní, neočakávajíc, že tato změna jim změní život. Mnoho mladých lidí je nespokojených s vzezřením nosu, avšak operace má počkat do ukončení růstu, který nastává u dívek v 16 letech, u chlapců trochu později (nos i nadále roste, ale mnohem pomaleji, růstem se hlavně prodlužuje a klesá špička nosu). U nás operujeme pacientů po 18 roce života.

Nevhodní klienti jsou nešťastní pacienti s psychickými nebo jinými problémy, kteří očekávají od operace vyřešení jejich problémů. Estetické operace vědí vyřešit-zjemnit deformitu, nikdy však neřeší psychické problémy pacientů.

Předoperační přípravy na operaci nosu

Předoperační příprava sestává hlavně z podrobné konzultace. Při ní pacient s chirurgem podrobně probere všechny své přání, často donesou s sebou fotografie známých osobností s poukazem na jejich nosy: „takový nos chci“. I když jsou možné rozsáhlé úpravy, je třeba si uvědomit, že chirurg je omezen předoperační stavem, velikostí a tvarem nosu a často nelze zcela vyhovět klientům. Po zhodnocení stavu, provedení předoperačních fotografií doporučíme klientovi vhodný postup, vysvětlíme mu podrobně způsob úpravy jeho deformity, na fotografii nastíníme (i když jen orientační) příští profil klienta, vysvětlíme pooperační péči a snažíme se zodpovědět na všechny otázky.

Na předoperační vyšetření je třeba přinést ORL vyšetření, vyšetření krve av případě celkové anestezie i interní vyšetření. Kouření je výrazný rizikový faktor. Kromě jiných problémů výrazně snižuje prokrvení kůže a zvyšuje riziko nekrózy kůže po operaci. Některé studie hovoří o 1500%! zvýšení rizika kožní nekrózy u kuřáků při liftingový operacích. I při operaci nosu hrozí nekróza kůže, proto upozorňujeme pacientů na vynechání kouření nejméně 2 týdny před operací, pokud je to nemožné, tak alespoň velmi výrazné omezení.

Sponzorováno

Před operací doporučujeme vynechat všechny léky, které mohou způsobit vyšší krvácení – nesteroidní antirevmatika (Ibuprofen, Veral …), kyselinu acetylsalicylovou (Aspyrin, Acylpyrin, Anopyrin …), multivitamínové přípravky, různé potravinové doplňky, které sice mohou zvýšit kvalitu života ale představují operační riziko možným účinkem ve smyslu zvýšené krvácivosti.

Jak probíhá rinoplastika (rhinoplastika)

Operace nosu skládá z úpravy chupavkovej kostry (takzvaný měkký nos, špička), z úpravy kostěné části nosu (zmenšení hrbolu, zúžení hřbetu nosu), dále při problémech s dýcháním se přistupuje k úpravě nosní přepážky, zřídka i jiných struktur v nose. Častokrát se upravuje sval (depressor šeptem nasi), který je zodpovědný za esteticky nevhodný pohyb špičky nosu dolů při řeči. Pokud jde jen o úpravu měkké části nosu, tento zákrok se provádí v lokální anestezii, při úpravě i kostěné části se upřednostňuje pro komfort pacienta celkovou anestézii.

Existují 2 základní přístupy:

  • Zavřená rinoplastika – je vhodná na menší úpravy nosu.
  • Otevřená rinoplastika, při které chirurg vidí celou kostru nosu a cíleně ji upravuje do požadovaných tvarů.

Po úpravě chrupavek i kostěné části nosu se přiloží kožní kryt a naloží se plastová dlaha a do nosu se vloží tamponáda. Tamponáda se ponechává do druhého dne, při operacích na přepážce i déle.

Po operaci nosu

Po operaci pacienti většinou zůstávají ve zdravotnickém zařízení přes noc a druhý den odcházejí domů. Jde většinou o nebolestivý průběh, pacienti se více stěžují na problémy spojené s dýcháním ústy. Vždy jsou přítomny otoky a modřiny, které většinou vymizí do 2 týdnů po operaci. Po 2 týdnech se snímá plastová dlaha.

Na výsledek operace nosu je třeba počkat. Po sejmutí dlahy já většinou nos užší, špička nosu je výše. Tento stav se do měsíce upravuje, špička mírně klesá. Definitivní stav nastává až rok, někteří autoři uvádějí 2 roky po operaci. Neznamená to, že pacient rok zůstává doma a čeká na výsledek. Většina klientů po je po sejmutí dlahy plně sociální akceptovatelná, často si okolí ani nevšimne změnu vyvolanou operací. Během roku prochází nos malými změnami, avšak na obličeji je každá i malá změna důležitá. Podstatnou roli má i zvyk pacienta na nový nos.

Možné komplikace při operaci nosu

Ke komplikacím po operaci počítáme infekci, krvácení, problémy s dýcháním, nespokojenost s estetickým výsledkem. Drtivá většina těchto problémů se dá vyřešit, je důležitá dobrá spolupráce chirurga s pacientem.

A něco dále ke čtení

VIDEO: Rhinoplastika – plastická operace nosu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Rhinoplasty Autoři: Matias Fichman; Ignacio T. Piedra Buena.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva