Sponzorováno

Zácpa a vše o ní – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (35)

Zácpa a vše o ní - příznaky, příčiny a léčbaZácpou nazýváme poruchu střevního vyprazdňování, které je ztíženo, případně delší dobu chybí. O zácpě hovoříme i tehdy, když máte stolici mnohem vzácněji než obvykle.

Co je zácpa?

Současná doba je velmi hektická a uspěchaná. Kvůli pracovnímu vytížení lidé upouštějí od pravidel správné životosprávy, kterými se řídili už předchozí generace. Nevhodná strava, stres a nedostatek pohybu narušují přirozenou funkci tlustého střeva, což se může projevit zácpou.

Zácpou nazýváme poruchu střevního vyprazdňování, které je ztíženo, případně delší dobu chybí. Stolice je obvykle tvrdá, vyprázdnění je často namáhavé, občas bolestivé. O zácpě hovoříme i tehdy, když máte stolici mnohem vzácněji (méně často) než obvykle.

Jak často je normální mít stolici?

Frekvence stolice je velmi individuální. Ne každý musí mít stolici jedenkrát denně, ba dokonce stolice nemusí být ani pravidelná. Normální rozsah je obecně od 3 stolic denně do 3 stolic týdně.

Proč vzniká zácpa?

Po snědení potrava prochází trávicím traktem, kde v procesu trávení dochází k jejímu postupnému rozložení a vstřebávání živin a vody. Těmito procesy se vytváří stolice, která se posouvá peristaltické pohyby (stahy) střeva směrem ke konečníku.

Tento složitý proces může ovlivnit množství faktorů. Nedostatečný příjem tekutin, málo pohybu, nízký podíl vlákniny v potravě, užívání některých léků, potlačování nucení na stolici, či pravidelné a nadměrné užívání projímadel mohou zapříčinit zpomalení pohybu stolice střevem, které obvykle vede k zácpě. Zpomalená pasáž (pohyb stolice) umožňuje zvýšené vstřebávání vody v tlustém střevě, čímž vzniká tužší až tvrdá stolice, jeden z příznaků zácpy.

Je však třeba vědět, že zácpu mohou způsobit i jiné, podstatně závažnější příčiny, jako například zúžení střeva (nádorem, zánětem, srůstem), ochabnutí střeva (u některých neurologických onemocněních), stavy způsobující bolestivé vyprazdňování (hemoroidy, anální fisury). Takové stavy musí řešit lékař.

Podívejte se, jak řešit zácpu u dětí.

Příznaky zácpy

Zácpa patří v současnosti mezi nejčastěji se vyskytující zažívací problémy. Projevuje se například nepříjemným pocitem tlaku a přeplnění, bolestmi hlavy, bolestmi břicha, nečistou kůží, nepohodou, či hemeroidy. Podle statistických vyhodnocení až 40% žen a 20% mužů z času na čas trpí těmito potížemi.

Funkční a organická zácpa

Pro určení závažnosti obtíží, kterými se projevuje zácpa, a nutnosti jejich další léčby je třeba rozlišit druh zácpy. Rozlišujeme dva druhy zácpy – funkční nebo organickou (symptomatické) zácpu.

Funkční zácpa
Pro funkční zácpu je typické spíše dlouhodobé trvání, konstantní nebo proměnný průběh. Může vznikat na základě poruchy vyprazdňovacího reflexu (zadržování stolice kvůli společenským zábranám), sedavého způsobu života, ochablosti břišního lisu (porod, choroby, stavy po operaci …), při poruchách činnosti střev se spazmy určitých úseků, při ochabnutí stěny tlustého střeva a pod.

Funkční zácpu lze odstranit přirozenou změnou v životním stylu, např. úpravou životosprávy, složením stravy, dechovými cvičeními, cvičením břišního lisu, užitím vhodného projímadla.

Organická (symptomatická) zácpa
Může mít akutní (náhlý), nebo také chronický (dlouhodobý) průběh. Organická zácpa má většinou závažnější charakter, proto vyžaduje zvýšenou péči a léčbu pod dohledem lékaře. Nejčastějšími příčinami jsou buď mechanické překážky (zúžení střev, nádory, pozánětlivé srůsty střev, ochabnutí střeva při různých onemocněních) nebo stavy způsobující bolesti při vyprazdňování, např. hemoroidy („zlatá žíla“), anální fisury (trhliny).

Diagnostika zácpy

Diagnózu stanoví lékař na základě příznaků nebo pošle pacienta na další vyšetření týkající se tlustého střeva, čili rektoskopie, irigoskopie, kolonoskopie. Jde o vyšetření, při kterých se střevo naplní nejprve baryovou suspenzí a pak i vzduchem.

Důležitou roli hraje příprava pacienta na toto vyšetření. Pacient dostane projímadla, aby se lumen tlustého střeva vyčistil od zbytků stolice.

Sponzorováno

Léčba zácpy

Funkčně podmíněná zácpa

  • Ráno tělocvik (dřepy), případně procházka
  • ovocná šťáva
  • Pokus o vyprázdnění, vydržet na WC alespoň 5 minut, opakovat každý den, i když se efekt nedostaví
  • Pít hodně tekutin v průběhu dne, jíst hodně vlákniny, sušené švestky

Pokud se tímto způsobem nepodaří odstranit funkčně podmíněnou zácpu, třeba provést klystýr.

Organicky podmíněná zácpa

  • Léčba závisí na vyvolávající příčiny
  • Podle možnosti nepodávat laxativa (projímadla)!
  • Většinou se léčí chirurgicky

 

Jaké léky používáme při zácpě?

Podávání projímadel je vhodné při náhle vzniklé zácpě, jde o symptomatickou léčbu. Laxativa požíváme i při bolestech v konečníku a před různými diagnostickými zákroky. Během těhotenství třeba přistupovat k užívání těchto léků velmi opatrně, užívat jen při neúspěchu dietních opatření!

Rozlišujeme tři základní skupiny:

Objemové laxativa – obsahují polysacharidy, které se nevstřebávají a mají podobný účinek jako pirodzená vláknina. Podmínkou jejich účinku je dostatečný přívod tekutin. Při dlouhodobém užívání může vést k nedostatku minerálních látek v organismu.
Látky s osmotickými vlastnostmi – v tlustém střevě stimulují sekreci a snižují pH a tím vedou ke zvýšení střevní motility. Do této skupiny patří i dobře známé glycerolové krajky, nejšetrněji projímadlo.
Kontaktní (stimulační) projímadla – dráždí střevní sliznici, čímž snižují absorpci vody a elektrolytů. Zvětšuje se střevní obsah a zvyšuje se i střevní motilita, což urychluje vyprazdňování stolice.

Zdravotním stylem proti zácpě

Snažte se dodržovat zdravý životní styl. V tom případě je tu nižší pravděpodobnost, že budete trpět zácpou. Zapamatujte si pár užitečných rad:

  • Strava bohatá na vlákniny a chudá na kalorie usnadní trávení. Vhodné je čerstvé ovoce, zelenina, celozrnný chléb, sušené ovoce nebo cereálie. Když zvyšujete objem vlákniny ve vaší stravě, dělejte to pomalu a postupně. To Vám pomůže redukovat plynatost a nadýmání.
  • Zvykněte si na menší porce více jídel denně – 5 menších jídel je lepších než 3 velké.
  • Důležitou zásadou je pravidelnost. Pravidelná životospráva pomůže vašemu trávení.
  • Dodržujte pitný režim. Optimální je vypít 1,5 až 2 litry tekutin denně. Nejlepší je minerálka, bylinkový čaj, ale i mléčné výrobky. Důležité jsou i čiré ​​polévky.
  • Nespěchejte při jídle. Důkladným použitím stravy napomáháte správnému trávení.
  • Poslouchejte své tělo – pokud cítíte potřebu, stolici neodkládejte.
  • Tělesný pohyb napomáhá v boji proti zácpě. Nejen že podněcuje látkovou výměnu, ale podporuje i činnost střev.
  • Někdy se ani úpravou životního stylu nepodaří zácpě zabránit. V tom případě, nebo v případě akutní zácpy, je možné použít projímadlo. Výhodou kapátkových forem je možnost přizpůsobení denní dávky individuálním potřebám.

 

Otázky a odpovědi o zácpě

Co mám dělat, když mívám zácpu?

Z dlouhodobého hlediska především dodržovat správnou životosprávu – dostatek potravin s vlákninou (ovoce a zelenina, celozrnný chléb, ovesné vločky apod.)., Dostatek tekutin, tělesného pohybu. Někdy však nepomůže ani úprava životního stylu. V tom případě, nebo v případě krátkodobých potíží použijte projímadlo.

Jaké projímadlo mám použít?

Nejvhodnější jsou kapkové formy. Jejich výhodou je možnost užít přesnou dávku, která je pro vás nezbytná a jednoduchost při užití (užijete jejich samostatně nebo s trochou tekutiny). Guttalax účinkuje jemně a spolehlivě a má neutrální chuť.

Nemůže mi užívání projímadla uškodit?

Z krátkodobého hlediska ne. O dlouhodobém používání se poraďte se svým lékařem.

Kdy se mám obrátit na lékaře?

Svého praktického lékaře vyhledejte vždy, když:

  • zaznamenáte krev ve stolici,
  • máte zácpu trvající tři týdny a déle,
  • je zácpa pro vás novým, neobvyklým příznakům,
  • když máte při vyprazdňování bolesti.

Co si dále přečíst o zácpě?

VIDEO: O zácpě a průjmu (zdroj: TV Pětka)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    4 Komentářů u článku “Zácpa a vše o ní – příznaky, příčiny a léčba”

    1. […] Zácpa je potíž, se kterou z času na čas zápasíme asi všichni. Ale co když se z občasného problému stane chronická záležitost? Mnozí tehdy sáhnou po projímadlu, ale to se vždy nemusí skončit vytouženou úlevou. Jak si poradit se zácpou, kdy a jaké typy projímadel použít? […]

    2. Laďa napsal:

      Na zácpu trpím docela často. Nejlíp mi proti ní pomáhají probiotika Probiolact. Stačí je brát den nebo dva a vše je v normálu.

    3. Štěpán napsal:

      Mě doporučili na potíže se zácpou PrebioLax. Je to paráda.

    4. Pavel Karas napsal:

      Jak řešíte problémy se zácpou?
      Mám už dost pokročilý věk, takže tyto potíže se u mne občas objeví.
      Já jsem spíše na přírodní prostředky. Vyzkoušel jsem švestky (zavařené ve špetce soli – zajímavé je,
      že jsou sladké a chutné), potom Psyllium, pomleté lněné semeno, piju dostatek vody, většinou mám dost
      pohybu, různé čaje z bylinek, změnil jsem stravu (vláknina) apod. Některé z uvedených prostředků po čase
      pomohly.
      Nedávno mne napadlo při sledování přímých přenosů v TV z předporodní přípravy a z porodů, vyzkoušet tam
      doporučovaný „psí dech“, resp. „psí dýchání“. Sám jsem byl překvapen, jak výborně a rychle mi to
      při zácpě pomohlo.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva