Sponzorováno

Těhotenský diabetes – cukrovka vás může provázet i v těhotenství 4.77/5 (31)

Těhotenský diabetesO cukrovce je možné slyšet velmi často, je to onemocnění, které zřejmě každý poznal z nějaké jeho stránky. Již ne tak často se ale hovoří o jiné možné formě diabetu – gestačním. Ten se projevuje u žen v období těhotenství, a pokud by nebyl včas zjištěn, může mít negativní vliv na vývoj ještě nenarozeného miminka.

Těhotenský diabetes – porucha metabolismu cukrů

Nemoc je charakteristická zvýšenou hladinou cukru v krvi. V těhotenství je diabetes přítomný ve formě bez jakýchkoliv příznaků, žena na sobě nemusí pozorovat nic, co by probíhající nemoci nasvědčovalo. Mezi rizikové faktory vzniku patří zejména:

  • vyšší věk rodičky (nad 30 let)
  • gestační diabetes v předchozím těhotenství
  • předchozí porod dítěte s hmotností nad 4000g
  • výskyt diabetu v rodině
  • nadváha
  • kouření
  • opakované potraty

Co se děje v těle při těhotenském diabetu?

Při nemoci je v těle ženy běžně produkován hormon slinivky – inzulín. Hormony placenty však způsobují jeho nefunkčnost, a nedochází tedy ke zvyšování hladiny cukru (glykémie) v krvi. Následkem toho se objevuje vyšší hladina glykémie též u dítěte, které na to reaguje zvýšenou produkcí vlastního inzulínu.

Vliv na dítě

Nemoc nemá vliv na vývoj základních orgánů dítěte a není tedy příčinou možných vývojových vad. V případě nekontrolovaného diabetu (nebo včas nezjištěného) však může dojít k negativnímu vlivu na plod. Miminko je větší, což je patrné při ultrazvukovém vyšetření. To může následně způsobit komplikace při porodu. U dětí s vyšší hladinou inzulínu může po porodu snáze dojít k dechovým obtížím, novorozenecké žloutence, později je u nich vyšší riziko obezity i diabetu, poruch v psychomotorickém vývoji.

Vyšetření všech těhotných žen

Dnes jsou u všech těhotných (i těch bez jakýchkoliv rizikových faktorů) prováděna vyšetření, aby se gestační diabetes včas odhalil a minimalizoval se tak jeho negativní vliv na miminko. Nejprve je na začátku těhotenství zjištěna hladina glykémie v krvi nalačno, poté je mezi 24. – 28. týdnem těhotenství proveden zátěžový glukózový toleranční test (oGTT). Je zde odebrána krev hned po příchodu nalačno, potom za 1 a 2 hodiny od vypití nápoje obsahujícího glukózu. V průběhu vyšetření je nutné zůstat v klidu, vyvarovat se jakékoliv zátěži, která by mohla výsledky zkreslit. Pracoviště, kde se odběry provádí, jsou tomu přizpůsobena, můžete v klidu sedět a číst si, relaxovat nebo si lehnout.

Sponzorováno

Nutná racionální strava

Základním doporučením v případě zjištění těhotenské cukrovky je dodržování diety a zajištění pravidelného pohybu. Ze stravy je nejdůležitější vynechat tzv. rychlé cukry (zejména sladkosti) a zvolit místo nich spíše polysacharidy (luštěniny, těstoviny, chléb). Vhodné je jíst menší porce, ale pravidelně v průběhu dne, nekonzumovat slazené nápoje, zajistit tělu dostatek vitamínů, vlákniny a tekutin. Konkrétní dietní postup je pacientce obvykle objasněn v diabetologické poradně, kde též získá doporučený jídelníček. Pravidelně je u pacientek měřena glykémie – v laboratoři či pomocí přístrojů pro domácí použití (tzv. glukometrů). Pokud jsou hodnoty vyšší i přes dodržování předchozích doporučení, jsou injekčně aplikovány nízké dávky inzulínu.

Porodem vše končí

Gestační diabetes je záležitostí trvající opravdu jen po dobu těhotenství, není následně nutné dodržovat dietní doporučení (i když to jistě není na škodu), případně není již aplikován inzulín, pokud byl nutný. Po porodu je ještě zkontrolována hodnota glykémie, po zhruba třech měsících je proveden zátěžový glukózový toleranční test, aby bylo zřejmé, že se v těle nemanifestovala jiná forma diabetu. Kontroly jsou prováděny poté v odstupu několika let, jelikož u žen s cukrovkou v těhotenství je vyšší pravděpodobnost pozdějšího vzniku diabetu 2. typu.

Co si dále přečíst o těhotenském diabetu?

VIDEO: Těhotenství a cukrovka

VIDEO: Doporučuji testovat těhotenskou cukrovku? Rozhovor s MUDr. Hanou Krejčí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Těhotenský diabetes – cukrovka vás může provázet i v těhotenství”

    1. Markéta napsal:

      Dobrý den, díky za článek, jen bych uvítala více info o té stravě.. přeci jen je to v praxi to nejdůležitější :)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva