Šeroslepost – co je to? Léčba a příznaky. 4.78/5 (9)Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek...

Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek…

Šeroslepost (z latinského slova Nyctalopia) představuje zhoršení vidění v noci a za šera.

Nejčastěji se spojuje s nedostatkem vitaminu A přijímaného v potravě. Mezi další příčiny řadíme vrozené vývojové vady a geneticky podmíněné onemocnění s postižením sítnice pigmentového epitelu, který je nezbytný pro výživu a správnou funkci světlocitlivých buněk sítnice – čípků a tyčinek. Při tomto onemocnění postupně dochází k odumírání pigmentové vrstvy sítnice a následně i světlocitlivých buněk, a to zejména tyčinek.

Příznaky šerosleposti

Šeroslepost se projevuje: obtíže spojené s orientací v tmavých prostorech: divadlo, osvětlení noční lampy, řízení auta v noci nebo v mlze, prodloužená adaptace při přechodu ze světla do tmy.

Trubicové vidění: představuje poruchu periferního vidění – pacient udává jakoby se díval přes trubici, naráží do nábytku, případně do rámu dveří, udává potíže s periferním viděním při sportu (tenis)

Důležitá je rodinná anamnéza a vyšetření příbuzných, také seznam používaných léků a jejich možná toxicita. Příznaky a vývoj onemocnění probíhá pomalu a bezbolestně!

Příčiny šerosleposti

Šeroslepost může být prvním příznakem nedostatku vitaminu A. Mezi ostatní příznaky řadíme suché oko, nechutenství, poruchy hojení ran a změny spojivek, poškození oční rohovky, které může vést až ke slepotě. Nejvíce jsou ohroženi starší lidé a lidé z nižších sociálních vrstev. Její výskyt je běžný v některých oblastech světa, kde je výživa chudá na vitamíny. Vyskytuje se i u lidí s poruchami vstřebávání živin. Ve skupině onemocnění, které jsou podmíněny geneticky se první příznaky objevují již v mládí, ale mohou vzniknout kdykoliv od dětství až do 30.- 40. roku života, pohlaví nerozhoduje, výskyt 1/5000.

Diagnostika nemoci

Vyšetření oftalmologem sestávající z vyšetření zrakové ostrosti, měření nitroočního tlaku, vyšetření předního segmentu oka a očního pozadí.

Další možná vyšetření

  • Elektroretinogram – pomocí kterého je možné hodnotit senzorickou aktivitu sítnice
  • Elektrookulogram (EOG)
  • Perimetrie – vyšetření periferního vidění – zúžení zorného pole
  • Barvocit
  • Adaptace na tmu
  • Genetické testy

Léčba šerosleposti

Pokud je příčinou šerosleposti deficit vitaminu A, léčba sestává s podání 15,000 až 20,000 IU vitaminu A na kilogram tělesné hmotnosti po dobu minimálně 5 dní. V léčbě je nutné dodávat i ostatní látky nezbytné pro správnou funkci světlocitlivých buněk mezi které zařazujeme lutein / zeaxantin a omega3 nenasycené mastné kyseliny. Dokázaný je pozitivní efekt vazodilatancií – přípravků rozšiřujících cévy a zlepšujících prokrvení. Při geneticky podmíněném onemocnění probíhá na experimentální úrovni chirurgická léčba s transplantací pigmentového epitelu a genovou terapií.

Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek, kdy dochází ke zvýšené citlivosti na světlo, k regeneraci očního purpuru a vidu.

Prevence šerosleposti

Zdravé stravování pomáhá předcházet komplikacím nedostatku vitaminu A. Jídla bohaté na vitamin A jsou: mléko, sýr, játra, ledviny, rybí olej, mrkev, brambory, brokolice, špenát, žlutý meloun, růžový grapefruit. Při onemocnění podmíněném geneticky je nutná pravidelná kontrola oftalmologem se sledováním progrese onemocnění.

TIP: Přečtěte si další informace o šerosleposti

VIDEO: Účinky magnetoterapie Biomag

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva