Sponzorováno

Šeroslepost – co je to? Léčba a příznaky. 4.8/5 (10)

Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek...

Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek…

Šeroslepost (z latinského slova Nyctalopia) představuje zhoršení vidění v noci a za šera.

Nejčastěji se spojuje s nedostatkem vitaminu A přijímaného v potravě. Mezi další příčiny řadíme vrozené vývojové vady a geneticky podmíněné onemocnění s postižením sítnice pigmentového epitelu, který je nezbytný pro výživu a správnou funkci světlocitlivých buněk sítnice – čípků a tyčinek. Při tomto onemocnění postupně dochází k odumírání pigmentové vrstvy sítnice a následně i světlocitlivých buněk, a to zejména tyčinek.

Příznaky šerosleposti

Šeroslepost se projevuje: obtíže spojené s orientací v tmavých prostorech: divadlo, osvětlení noční lampy, řízení auta v noci nebo v mlze, prodloužená adaptace při přechodu ze světla do tmy.

Trubicové vidění: představuje poruchu periferního vidění – pacient udává jakoby se díval přes trubici, naráží do nábytku, případně do rámu dveří, udává potíže s periferním viděním při sportu (tenis)

Důležitá je rodinná anamnéza a vyšetření příbuzných, také seznam používaných léků a jejich možná toxicita. Příznaky a vývoj onemocnění probíhá pomalu a bezbolestně!

Příčiny šerosleposti

Šeroslepost může být prvním příznakem nedostatku vitaminu A. Mezi ostatní příznaky řadíme suché oko, nechutenství, poruchy hojení ran a změny spojivek, poškození oční rohovky, které může vést až ke slepotě. Nejvíce jsou ohroženi starší lidé a lidé z nižších sociálních vrstev. Její výskyt je běžný v některých oblastech světa, kde je výživa chudá na vitamíny. Vyskytuje se i u lidí s poruchami vstřebávání živin. Ve skupině onemocnění, které jsou podmíněny geneticky se první příznaky objevují již v mládí, ale mohou vzniknout kdykoliv od dětství až do 30.- 40. roku života, pohlaví nerozhoduje, výskyt 1/5000.

Sponzorováno

Diagnostika nemoci

Vyšetření oftalmologem sestávající z vyšetření zrakové ostrosti, měření nitroočního tlaku, vyšetření předního segmentu oka a očního pozadí.

Další možná vyšetření

  • Elektroretinogram – pomocí kterého je možné hodnotit senzorickou aktivitu sítnice
  • Elektrookulogram (EOG)
  • Perimetrie – vyšetření periferního vidění – zúžení zorného pole
  • Barvocit
  • Adaptace na tmu
  • Genetické testy

Léčba šerosleposti

Pokud je příčinou šerosleposti deficit vitaminu A, léčba sestává s podání 15,000 až 20,000 IU vitaminu A na kilogram tělesné hmotnosti po dobu minimálně 5 dní. V léčbě je nutné dodávat i ostatní látky nezbytné pro správnou funkci světlocitlivých buněk mezi které zařazujeme lutein / zeaxantin a omega3 nenasycené mastné kyseliny. Dokázaný je pozitivní efekt vazodilatancií – přípravků rozšiřujících cévy a zlepšujících prokrvení. Při geneticky podmíněném onemocnění probíhá na experimentální úrovni chirurgická léčba s transplantací pigmentového epitelu a genovou terapií.

Při šerosleposti velmi příznivě působí preparáty z výtažků borůvek, kdy dochází ke zvýšené citlivosti na světlo, k regeneraci očního purpuru a vidu.

Prevence šerosleposti

Zdravé stravování pomáhá předcházet komplikacím nedostatku vitaminu A. Jídla bohaté na vitamin A jsou: mléko, sýr, játra, ledviny, rybí olej, mrkev, brambory, brokolice, špenát, žlutý meloun, růžový grapefruit. Při onemocnění podmíněném geneticky je nutná pravidelná kontrola oftalmologem se sledováním progrese onemocnění.

TIP: Přečtěte si další informace o šerosleposti

VIDEO: Účinky magnetoterapie Biomag

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva