Sponzorováno

Rakovina kůže – časté mýty a omyly 4.88/5 (17)

Rakovina kůže - mýty a omyly..Jste i vy jedním z těch, kteří jsou přesvědčeni o tom, že vás rakovina kůže nemůže potkat? Omyl, pokud jste byli byť jen jednou v životě v soláriu, nebo jste měli spálenou pokožku, tento problém se vás týká víc, než si myslíte. Jaká je pravda o melanomu a co jsou jen fámy?

Počet melanomových onemocnění stoupá

Výskyt melanomu se oproti předchozím čtyřem desetiletím mnohonásobně zvýšil. Melanom je jednou z nejrychleji se šířících a nejagresivnějších forem rakoviny. Může vzniknout i na čisté kůži kdekoliv na těle, tedy i ve vlasové oblasti, jakož i z existujícího znaménka.

Pozor na rizikové faktory

Riziko vzniku melanomu stoupá s:

  • nadměrným vystavováním pokožky UV zářeníli>
  • spálením pokožky v útlém dětství, nebo s opakovaným spálením pokožky
  • fototypem pokožky – čím jste bledší, tím vyšší riziko
  • dědičností
  • množstvím znamének
  • stoupajícím věkem
  • oslabeným imunitním systémem

Největších 5 omylů týkajících se melanomu

1. Nemáme ho v rodině, netýká se mě

Omyl, na melanom má sice vyšší predispozici ten, u koho se nachází mezi rodinnými příslušníky, ale není vůči němu imunní nikdo. Pouze 10 – 30% z rizika vzniku melanomu je vázaného na genetiku. Ale pokud vaši předkové či sourozenci měli melanom, buďte obzvláště bdělí.

2. Nevystavovat se příliš slunečnímu záření

Pozor na to, protože nevíte, kdy má vaše tělo slunce už dost. Pokud jste někdy prodělali úpal, riziko vzniku melanomu se u vás zvýšilo dvojnásobně. Skrytou hrozbou je solárium. Stačí jeden pobyt v něm aby se nebezpečí, že dostanete tuto nemoc, u vás zvýšilo až o 75%. V současnosti je ve světě více případů rakoviny kůže jak rakoviny plic způsobené kouřením! Vyhýbejte se soláriím, silnému slunci, v létě zejména mezi 11:00 – 15:00 hod. a používejte už i v našich podmínkách vysoký ochranný faktor, minimálně 30.

3. Moje kůže vypadá zdravě

To, zda je vaše kůže a znaménka na ní opravdu v pořádku, sami posoudit nemůžete. Dokonce ani lékař nemusí vždy zjistit změny pouhým okem. Používá k tomu speciální přístroj – dermatoskop. Někdy může všechno na první pohled vypadat v pořádku, ale ve skutečnosti tomu tak není. Nehrajte si proto na odborníka, ale raději zajděte ke skutečnému. Opálení v létě je touhou mnoha lidí, zejména mladších žen – nedivme se pak, že rakovina kůže je právě u nich tím nejčastějším typem.

Sponzorováno

4. U vody se vždy namažu, tak se mě melanom netýká

To nestačí. Natřít je třeba vždy a nejen tehdy, když jdete na pláž či koupaliště. Slunce vás opaluje vždy a všude – a na přijetí „slunečního“ vitamínu D stačí jen 20 minut nechráněného pobytu na slunci. Pokud se během dne vystavujete záření déle, natřete se. Samozřejmě, na místech u vodních ploch působí intenzivněji a proto je třeba dbát i na vyšší ochranný faktor. Mnoho lidí dělá navíc jednu velkou chybu. Natírají se až přímo na slunci. Na to, aby ochranný faktor fungoval správně, je důležité natírat se ještě ve vnitřním prostředí, alespoň 20 minut před tím, než vyjdete na slunce. Natírání opakujte každé dvě hodiny. Pokud se příliš potíte nebo plavete, natírání opakujte i častěji. Neslouží to jen na ochranu před rakovinou – zvažte, že až na 90% je slunce hlavní příčinou zvýšeného stárnutí pleti.

Čtěte: Článek o mateřských znaménkách

5. Chodit každý rok na kontroly ke kožnímu je zbytečné

Není. Kožní lékař dokáže odhalit rakovinu již tehdy, pokud jí ještě nic nenasvědčuje. A při tomto typu je obzvláště důležitá včasná diagnóza. Kromě toho zkontroluje i taková místa, které si sám zkontrolovat nemůžete, nebo nevíte, že by se melanom mohl vyskytovat i tam. Melanom se rychle šíří, proto je nutné absolvovat prohlídky skutečně každý rok. Může překvapit i na kuriózních místech – například na dásních, pod jazykem, pod nehty, dlaních, chodidlech, v očích, na genitáliích, či ve vlasech.

 

Nejčastější mýty o melanomu

  • pokud si dám rizikové znaménko vyříznout, narostou mi po těle metastázy – ne, pokud se na metastázy přijde, určitě nevznikly v důsledku zákroku, ale byly tam už před tím
  • v mateřských znaménkách nevznikne rakovina – bohužel ano, v jakémkoliv znaménku (i v tom s chloupky) může vzniknout rakovina, proto je třeba být obezřetní
  • stržené znaménko = rakovina – ne, ne, netřeba se hned lekat. No pro jistotu určitě vyhledejte lékaře. Pozor však na to, pokud znaménko samo od sebe začala svědit, být podrážděné, či krvácet – tehdy je třeba jít ke lékaři určitě co nejdříve
  • ploché znaménka nejsou nebezpečné – omyl, každé znaménko může být nebezpečné

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s rakovinou kůže?

A dále něco ke čtení

VIDEO: Melanom (rakovina kůže), dalši metla lidstva

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva