Sponzorováno

Protonová léčba (terapie) a protonové záření – nová naděje pro pacienty s rakovinou? 4.92/5 (13)

Své první pacienty přijalo Protonové centrum Praze v roce 2012. Do té doby fungovalo ve světě více podobných zařízení, ale toto má za účel poskytovat služby obyvatelům okolních zemí. Cílem tohoto způsobu léčby nádorů je zaměřit se pouze na škůdce.
Protonový paprsek může přesně zacílit jen samotný nádor. Zdravé tkaniny poškozuje jen minimálně, protože maximum energie vydává do problematického místa a dále už pak nepokračuje. Úspěšnost zákroků je velmi vysoká. Centrum poskytuje služby pacientům z celého světa. Spolupracuje s mnoha odborníky ze Slovenska a velmi pochvalně se o něm vyjádřil i slovenský nově zvolený prezident Andrej Kiska.

Účinnější a šetrnější než radioterapie

Protonové záření je určeno k léčbě nádorových onemocnění. Poprvé se tento způsob aplikoval na pacienty již v 50. tých letech, ale hlavní boom nastal až o 40 let později. Od té doby zaznamenal velké úspěchy. Je účinnější než klasická radioterapie, ale největší výhodou je jeho šetrnost k ostatní zdravé buňky.

Nahrazuje radioterapii, ale ne chemoterapii, která má jiný cíl léčby. Pacientům dává rychlejší šanci návratu do běžného života: „Výsledky jsou mimořádně dobré a lékaři hovoří o tom, že dokonce předčily jejich očekávání. Pražské protonové centrum totiž používá metodu skenování nádoru, tzv. pencil beam. Je to jako kdybyste pastelkou vybarvily přesně nádor bez poškození okolních zdravých tkání a orgánů. Protonová terapie je mimořádně přínosná pro nádory dětského věku, kdy zbytečně nepoškozuje zdravé vyvíjející se orgány nebo mozkové centrum. Excelentní výsledky přináší v léčbě rakoviny prostaty nebo také pankreatu. Po protonové terapii pacienti vysazují léky, nemají bolesti a jsou v dobré fyzické kondici,“ vysvětluje Vladimír Šulc, ředitel komunikace a vnějších vztahů tohoto centra.

Komplexní péče

O protonovém centru v Čechách se začalo poprvé mluvit před patnácti lety. Iniciátory tohoto nápadu byly Pavel a Václav Laštokovi. Už tehdy je zaujala úspěšnost této léčby, kterou chtěli nabídnout i zdejším pacientům. Kromě toho bylo jich myšlenkou vybudovat kompletní komplex s plnou péčí o nemocného člověka. Pozitivem i podle Vladimíra Šulce je, že pacienti se vyhnou dlouhému čekání na některá vyšetření:

Sponzorováno

„Vše co pacient potřebuje, máme pod jednou střechou. Právě rychlost zahájení léčby je podstatným faktorem úspěchu. Máme dva počítačové tomografy (CT), dvě magnetické rezonance (MR) a jedno PET / CT , což je jedna z nejcitlivějších a nejspolehlivějších metod nukleární medicíny pro posouzení rozsahu nádorového onemocnění.“ Během ozařování není nutná hospitalizace. Pokud však pacient přichází z daleka a nemá vlastní možnost bydlení, pomohou mu nejen při zajištění ubytování, ale i volnočasových aktivit.

Dosud se pražskému centru podařilo vyléčit více než 200 pacientů. Tento způsob léčby nádorových onemocnění nepatří mezi nejdražší. Cena ozařování při karcinomu prostaty je stanovena na 250 000 korun, což je výrazně méně než za ni účtují v Americe. I když mají pár samoplátců, mnoho z nich využívá proplácení ze strany pojišťoven. „Léčíme desítky pacientů ze Slovenska, kterým léčbu plně hradí slovenské pojišťovny. Je třeba vyzdvihnout zejména přístup VZP, která své klienty, a nejen děti, schvaluje k léčbě pomocí protonů velmi rychle a do pár dní. Věříme, že se spolupráce bude nadále rozšiřovat a tato metoda bude sloužit stále více pacientům, kteří z ní budou profitovat.“

 

Začátek léčby již do dvou týdnů

Jak uvádí Vladimír Šulc, pacienti se po odsouhlasení pojišťovnou nemusí obávat dlouhých čekacích dob. Protonové centrum reaguje velmi rychle, aby tak brzy dokázali zabránit šíření onemocnění: „Nemocní nás mohou kontaktovat prostřednictvím adresy www.ptc.cz nebo telefonicky na čísle +420 222 999 000. Ke konzultačnímu vyšetření se pak dostanou velmi rychle, do jednoho týdne. Pokud je pro ně protonová léčba vhodná, může být zahájena do 14 dnů včetně přípravy ozařovacího plánu.“

Úzká spolupráce se zahraničím

Jednotlivá protonová centra ve světě nepůsobí jako uzavřené celky. Neustále si mezi sebou vyměňují informace, v případě potřeby konzultují jednotlivé případy a také zaškolují i pracovníků budoucích středisek. Stejnou pomoc plánuje pražské centrum nabídnout i Ružomberské centrum, které je stále ve stádiu budování. Čeští lékaři také konzultují výzkumy s odborníky mimo jejich kliniku.

I když pražské protonové centrum funguje jen něco přes rok, stihlo si už vybudovat silné renomé i v zahraničí: „Velkou poctou pro nás je, že si celosvětová organizace PTCOG sdružující protonová centra, vybrala právě nás jako organizátora a garanta celosvětového kongresu o protonové terapii pro rok 2016. Do Prahy tak přijde více než 2000 onkologů z celého světa,“ prozradil jeden z mnoha úspěchů Vladimír Šulc.

VIDEO: Protonové centrum v Praze

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva