Prevence Alzheimerovy choroby je během na dlouhou trať 4.9/5 (10)Prevence Alzheimerovy choroby je během na dlouhou traťAlzheimerova nemoc je degenerativním onemocněním a nejčastějším projevem demencí – psychických poruch mozku. Projevuje se hlavně u seniorů a vzhledem ke zvyšující se délce dožití musíme do budoucna počítat s jejím častějším výskytem. Efektivní léčba zatím neexistuje, možnost onemocnění ale můžeme snížit prevencí.

S věkem se kognitivní funkce zhoršují

S přibývajícím věkem se u člověka přirozeně zhoršují tzv. kognitivní funkce – paměť, zpracování informací nebo prostorová orientace. O demenci ale mluvíme až tehdy, kdy člověk není schopen zvládat běžné denní úkony. Prvními příznaky jsou změny nálad a povahových vlastností společně s nevyzpytatelným jednáním v běžných situacích.

Přes snahy vědců i lékařů jsme zatím schopni léčit pouze symptomy demence. Některé faktory způsobující demenci příliš ovlivnit nemůžeme – např. kvalitu životního prostředí, jiné jsou ale zcela v naši režii. Tak třeba osobní návyky.

V oblasti stravování platí při prevenci demence obdobná pravidla jako při nemoci srdce. Do jídelníčku zařaďte dostatek kvalitní a čerstvé zeleniny i ovoce, vyhněte se přílišné konzumaci masa a tuků, jezte stravu bohatou na vitamíny, vlákninu i antioxidanty. Nezbytná je fyzická a duševní aktivita, udržování čilých sociálních kontaktů a tvořivá činnost. Nezapomeňte na dostatek odpočinku.

Mozek musíte trénovat!

Ruku na srdce, kdo z nás cíleně zaměstnává a trénuje svůj mozek? Přitom právě celoživotní duševní trénink je podle vědců cestou, jak předejít zhoršení duševních funkcí ve stáří. Psychologové přínos tzv. kognitivního tréninku při prevenci Alzhemierovy choroby detailně zkoumají a zaznamenávají minimálně dílčí úspěchy.

Nepředstavujte si pod kognitivním tréninkem žádné nudné počítání nebo logické úlohy. Trénovat se dá i formou počítačových her. Díky moderním technologiím, které jsou dnes dostupné vždy a všude, snadno dodržíte dvě zásady účinného procvičování – pravidelnost a poctivost. Na trhu jsou dostupné on-line varianty nejen v angličtině, ale i v českém jazyce. Vyzkoušejte třeba ty na webu mentem.cz.

Další informace o trénování mozku a o mozku vůbec

VIDEO: Popis Alzheimerovy choroby v ČR

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva