Sponzorováno

Parkinsonova choroba – symptomy, prevence a diagnostika 4.93/5 (15)

Parkinsonova choroba - symptomy, prevence a diagnostikaParkinsonova choroba je poměrně častým chronickým onemocněním zejména u starších lidí. Dá se poměrně obtížně rozpoznat a její hlavní důvod vzniku je stále neznámý. Příčinou je porucha přenosu mezi neurony v mozku.

Co je to Parkinsonova choroba

Choroba získala název po lékaři Jamesi Parkinsonovi, ten ji na počátku 19. stol. poprvé popsal, a tím uvedl do seznamu známých nemocí. Řadíme mezi chronické, neinfekční neurodegenerativní choroby, která se nedá zcela vyléčit, můžeme jen postiženým co nejvíce pomoci v každodenním životě. Není to jednoduché, parkinsonik je omezen v řadě běžných situací. Příčinou je porucha produkce látky zvané dopamin, která je potřebná pro správnou funkci celé CNS (centrální nervové soustavy). Dopamin se normálně přenáší mezi neuronovými synapsemi, při Parkinsonově chorobě je tento přenos velmi omezený a tedy neuronová síť nepracuje, jak by měla. Již při 30%-ní ztrátě produkce dopaminu dochází k počátečnímu rozvoji Parkinsonovy choroby.

Etiologie a symptomy

Etiologie, tedy proč vlastně nemoc začne, není dosud známá. Mezi možné projevy patří problémy s krevním oběhem, tlakem a další faktory, mezi něž řadíme i věk. Známe desítky symptomů (příznaků), které tuto nemoc provází a jsou více či méně charakteristické. Není však pravda, že tuto nemoc musí nutně získat pouze starý člověk, i když je to nejčastější stav. Není tedy nijak známo, z jakých důvodů je porušen přenos dopaminu. Hlavním jádrem nemoci je oblast ve středním mozku, tzv. mesencephalon, konkrétně v oblasti substantia nigra, hraje důležitou roli v nervovém systému a ovlivňuje koordinaci pohybů a produkuje zmíněný důležitý dopamin a tím ovlivňuje celou CNS. Porušení SN, tedy porucha produkce dopaminu, může vést k této nemoci. Mezi základní symptomy patří:

– parkinsonovský třes
– tuhost svalů
– poruchy řeči a koordinace
– poruchy spánku
– změny v chůzi a orientaci

Sponzorováno

Třes je typický pro parkinsonika při nečinnosti, ale když pacient koná cílený pohyb, třes mizí. Zdá se, že máme k dispozici mnoho charakteristických příznaků pro odhalení této nemoci, ale opak je pravdou. První náznaky nemusí být vůbec příznačné ani si jich nemusíme všimnout. Na webu Desitin.cz je k dispozici orientační test, který může odhalit prvotní příznaky, pokud si jich u sebe či u kohokoli jiného všimnete.

Přestože tedy známe mnoho symptomů, vznik této nemoci nemůžeme prakticky nijak ovlivnit, jelikož neznáme zmíněnou etiologii, důvod, proč dojde najednou k poruše přenosu dopaminu. Parkinsonik je bohužel již nevyléčitelně nemocný, nemoci se nezbaví. Jedinou možností je užívaní léků, tzv. levodopy (L-dopy), které zpomalují průběh nemoci tím, že simulují přenos dopaminu.

Diagnostika Parkinsonovy choroby

Jakým způsobem diagnostikovat Parkinsonovu chorobu v praxi? Nejlepším řešením je použití diagnostického ultrazvuku, odborně řečeno neurosonografie, následně na ni navazuje poměrně mladý obor neurosonologie. Ultrazvuk je svou povahou vhodný pro vyšetření mozku z následujících aspektů:

– žádné škodlivé záření pro tělo jako RTG či CT, tedy bez radiační zátěže
výborná aplikace pro snímání měkkých tkání jako je právě SN a celý mozek
– B-MODE scanning je vhodný pro zobrazování v neurologii díky povaze kontrastu oblastí
– opakovatelnost vyšetření díky eliminaci radiace

To jsou hlavní důvody, proč zvolit právě ultrazvukové snímání. Právě díky eliminaci škodlivé radiace může být sonografické vyšetření opakované a srovnávána korelace nálezu, případně srovnání s dalšími metodami, jako CT či MRI. Ultrazvukové zobrazování v neurologii je také důležité a užitečné i pro detekci dalších částí mozku a příznaků jiných diagnóz kromě Parkinsonovy choroby, např. encefalitidy, meningitidy, hydrocephalu a dalších.
Pro detekci Parkinsonovy choroby se vyšetřuje zmíněná oblast mozkového kmene, resp. substantia nigra v řezu.

Závěr

V tomto článku byly podány základní informace o Parkinsonově chorobě, která se řadí mezi neurologické choroby s chronickým a bohužel trvale nevyléčitelným průběhem. Známe její příznaky, neznáme však příčiny proč k této nemoci dojde. Zmínili jsme také možnost diagnostiky pomocí ultrazvuku, který má mnoho předností, zejména nulová radiace oproti např. CT či MRI vyšetření.

VIDEO: Jak se žije s Parkinsonovou chorobou?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Parkinsonova choroba – symptomy, prevence a diagnostika”

    1. […] si pravidelně dopřává šálek kávy, sníží riziko Parkinsonovy choroby. Vyplývá to z kanadské studie, která dokazuje, že káva zlepšuje příznaky Parkinsonovy […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva