Sponzorováno

Parkinsonova choroba – příznaky této nemoci a možnosti její léčby 5/5 (24)

parkinsonova-nemoc-lecbaPod tímto pojmem si obvykle představíme onemocnění týkající se zejména starší generace. Bohužel tomu tak ale není vždy, nemoc může propuknout klidně již kolem 40. roku věku, výjimečně i dříve. V podstatné míře ovlivňuje kvalitu života člověka, který si bohužel je velmi dobře vědom příznaků nemoci, avšak není v jeho moci je korigovat.

Důvody vzniku nemoci

Nemoc a její projevy mají původ v nadměrné ztrátě nervových buněk. Tím je následně sníženo množství dopaminu, jehož úkolem je přenos informací v mozku. Ovlivněna jsou zde zejména tzv. bazální ganglia. Mezi jejich funkce patří regulace hybnosti, řídí tedy veškerou souhru pohybů a jsou zodpovědná za koordinaci těla, která nám v běžném životě přijde zcela automatická. Při vzniku nemoci mohou hrát roli genetické faktory i vliv prostředí – toxické látky, úrazy v oblasti hlavy.

Příznaky Parkinsonovy nemoci

Počátek choroby je často plíživý a svými projevy po určitou dobu téměř nenápadný. V pokročilejších stádiích se však jejich intenzita stále stupňuje. Mezi projevy Parkinsonovy choroby patří:

  • třes končetin (jako první to může být třes malíčku)
  • ztuhlost končetin, zad
  • bolesti kloubů
  • křeče
  • zhoršení mimiky
  • samovolné pohyby
  • špatná artikulace

Tyto příznaky se mohou projevovat zprvu jen jednostranně nebo třeba v kombinaci u levé nohy a pravé ruky. Z počátečního mírného třesu rukou při jídle se časem stávají až zcela neovladatelné pohyby celých končetin. To samozřejmě ztěžuje mnoho běžných denních činností – stravování, hygienu či třeba psaní. Objevují se poruchy chůze, lidé s touto diagnózou chodí velmi pomalu, vyskytuje se u nich nerovnováha a pády. Jejich obličej působí strnule, není zde patrná mimika. Mohou se vyskytnout též halucinace a poruchy spánkového rytmu.

Deprese nejsou vyjímkou

Jelikož si pacienti veškeré tyto projevy dobře uvědomují, ale nemají možnost je adekvátně potlačit, často se u nich může postupně rozvinout i deprese. Úzkostné stavy vznikají i v návaznosti na sníženou soběstačnost a nutnost využití pomoci další osoby.

Sponzorováno

Možnosti léčby Parkinsonovy nemoci

Pokud člověk zaregistruje dříve nastíněné obtíže, je na místě neodkladně vše konzultovat s praktickým lékařem. Následně je třeba absolvovat vyšetření u neurologa, který může nařídit další procedury nutné ke stanovení diagnózy. Mezi ně lze uvést odběry krve, sonografii, EEG, CT mozku nebo nukleární magnetickou rezonanci. Z výsledků těchto vyšetření je pak možné usoudit na ne/přítomnost choroby a nasadit adekvátní léčbu. Potvrzením diagnózy je poté vyzkoušení farmakologických preparátů, po nichž při Parkinsonově chorobě příznaky zprvu razantně ustupují.

Bohužel není v současné době známá léčba, která by zcela zastavila průběh onemocnění, a dokázala jej zcela vymazat ze života pacienta. Je však možné mírnit projevy nemoci a zajistit její co nejméně bouřlivý průběh.

Levodopa

Používané léky jsou označovány jako antiparkinsonika. Nejčastěji užívaným je levodopa, která účinkuje na principu stabilizace hladiny dopaminu. Účinnost léku však postupem času klesá. Dále se užívají látky podporující tvorbu a funkci dopaminu či preparáty prodlužující jeho efekt v těle. K léčbě se přistupuje opatrně, hladina dávek je zvedána postupně, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Léky mohou být užívány i na potíže, které nemoc doprovází – např. deprese.

Hloubková mozková stimulace

Spíše výjimečně bývá zatím při léčbě využívána tzv. hloubková mozková stimulace. Jedná se o metodu, při níž je do postižených oblastí mozku implantován elektrostimulátor. Ten může zajistit adekvátní přenos vzruchů k potřebným částem mozku.

Na podporu lidí s touto diagnózou či jejich blízké vznikl spolek Parkinson-Help. Na adrese parkinson-help.cz lze nalézt mnoho informací o nemoci, jejím průběhu i možnostech léčby. Je zde též možnost využít odborné poradenství.

Co si dále o Parkinsonově nemoci přečíst?

VIDEO: Život s Parkinsonem – projevy, které jste nečekali

VIDEO: Léčba Parkinsonovy nemoci

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva