Sponzorováno

Myšitida – znáte ji? Bacha na ni! 4.4/5 (10)

Myšitida - znáte ji? Bacha na ni!Záněty šlach a nervů rukou se před lety vztahovaly především na stavaře, dělníky, horníky a všechny ty, kteří při práci namáhali své předloktí. Dnes však kvůli tomuto problému chirurgů a neurologů vyhledávají zejména lidé, jejichž pracovní náplň představuje ťukání do klávesnice a nakládání s počítačovou myší. Do slovníku moderních lékařských diagnóz tak přibyl pojem „myšitída“. Víte, co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se jí vyhnout?

„Kdysi měly tyto obtíže zejména ženy, které hodiny pletly jehlicemi nebo muži, kteří často pracovali se šroubovákem, případně se dopracovali k tenisovému lokti při sportu. Dnes přibývají pacienti, jejichž problémy vznikly při práci s počítačem,“ podělil se o svou zkušenost chirurg. I na základě jeho slov lze tedy usoudit, že riziková skupina pracujících, která čelí nástrahám myšitídy, se neustále rozšiřuje. Horké kandidáty totiž netvoří jen programátoři a grafici, ale i účetní, překladatelé, redaktoři, spisovatelé či sekretářky. Dnes se již prakticky v každém odvětví najdou pozice, při kterých je práce s počítačem nezbytností.

Divné slovo s hlubokým významem

Myšitída už na první dojem nepůsobí jako typické české slovo. Je odvozeno z anglického mousitis, kde základ mouse znamená myš a přípona -itis (itída) se váže právě k zánětu. Jde však víceméně o hovorový pojem, který v sobě ukrývá syndrom RSI (Repetitive Strain Injury) – poškození opakovaným napínáním. Samotný název prozrazuje, že onemocnění vzniká pravidelným a dlouhodobým opakováním určitého pohybu. V tomto případě je to zátěž při psaní na klávesnici, klikání myší či ovládání joysticku. Uhlídat byste proto měli i své ratolesti či vnoučata, které svůj volný čas věnují počítačovým hrám.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky myšitídy?

Mezi symptomy, které pacienty zpravidla donutí vyhledat pomoc lékaře, patří bolesti. Ty se nejčastěji projevují právě v rukou, zápěstích, předloktích, šířit se však mohou přes ramena až do hlavy, krční a hrudní páteře. Překvapit vás přitom nemusejí právě v pracovním nasazení, ale například i v noci.

Jak se myšitíde vyhýbat?

Sponzorováno

Jedním z nejdůležitějších prvků léčby obvykle bývá omezení pohybu, který potíže a záněty vyvolává. Existují dokonce lidé, jejichž myšitída potrápila natolik, že museli změnit své zaměstnání. Abyste nedopadli stejně, měli byste dodržovat několik následujících zásad. Díky nim můžete syndromu RSI úspěšně předcházet nebo první projevy alespoň výrazně oddálit.

  • ergonomie nadevše – vytvořte si vhodné pracovní prostředí správnými nastaveními. Dbejte na vhodnou výšku stolu, v loktech svírejte úhel 90° a seďte s rovnými zády.
  • sbohem dlouhé nehty – i když dámy si na reprezentativní vzhled rukou potrpí, dlouhé drápky jim na zdraví nepřidají. Natahováním prstů a psaním naplocho totiž dochází ke zbytečnému přetěžování ohýbačů prstů.
  • nezbytná opora – při práci s počítačovou myší dávejte pozor, abyste měli celou ruku volně položenou na stole a co nejvíce uvolněnou.
  • pozor na chlad – možná jste si všimli, že při práci s počítačem jsou dlaně a prsty na chladný vzduch citlivější. To platí i o předloktí, proto se chraňte dlouhým rukávem vždy, když je to potřeba.
  • investujte do pomůcek – než byste měli později vrážet peníze do drahých gelů či tabletek, myslete na prevenci už dnes. Nejideálnější je vysoce flexibilní opěrka na předloktí, kterou si doslova ušijete na míru. Za úvahu však stojí i speciální podložky pod myš s gelovým okrajem, který slouží jako opora zápěstí.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva