Sponzorováno

Melounový žaludek – příčiny a léčba 4.71/5 (7)

Melounový žaludekMelounový žaludek je pojem, který se používá v gastroenterologii, poměrně často je používána i anglická verze „watermelon stomach“. Termín souvisí s endoskopickým nálezem dolní části žaludku, která má kvůli přítomnosti tmavě červených pruhů vzhled melounu. Toto zabarvení je způsobeno rozšířením žilních pletenin v stěně dolní části žaludku, které odborně nazýváme jako výplach antrální venektázie.

Jaké jsou příčiny melounového žaludku?

Je nutno podotknout, že příčiny vzniku rozšíření žaludečních žilních pletenin a tím pádem vznik melounového žaludku, nejsou mnohdy jasné. Byly však pozorovány choroby, při kterých se melounový žaludek vyskytuje častěji.

Jedná se například o cirhózu jater s portální hypertenzí, chronické selhávání ledvin a některé autoimunitní choroby (např. Sklerodermie). Typickým pacientem je žena vyššího věku (nad 60 let věku), u mužů je melounový žaludek o něco vzácnější.

Sponzorováno

Příznaky melounového žaludku

Toto onemocnění se často nijak neprojevuje a je náhodným nálezem na gastroskopii, když lékař na obrazovce vidí zmíněné podélně červené čáry na sliznici v dolní polovině žaludku, které se střídají s normální žaludeční sliznicí.

Někdy však může docházet z rozšířených povrchových žil ke krevním ztrátám do žaludku s rozvojem chudokrevnosti, někdy se může dokonce objevit krev ve stolici s charakterem meléna.

Jak se diagnostikuje?

Toto onemocnění je dobře viditelné při gastroskopii. Pokud bychom z ložisek melounového žaludku vzali kleštičkami vzorek (tzv. biopsie), který se musí vyšetřit, pak bychom pod mikroskopem našli rozšíření drobných žilek ve sliznici. Biopsie však není zcela doporučeníhodná, protože ložiska mohou silně krvácet.

Léčba melounového žaludku

Léčbu volíme tehdy, když melounový žaludek způsobuje potíže. Terapie je obvykle endoskopická, kde jsou při gastroskopii plochy sliznice se zvětšenými žilami „spáleny“ pomocí argonového plynu. Zákroky jsou nebolestivé.

Sponzorováno

V případě velkého krvácení, které není endoskopicky řešitelné, může být nutný chirurgický zákrok s odstraněním postižené části žaludku.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva