Sponzorováno

Leukopenie neboli snížený počet bílých krvinek – příznaky, léčba a opatření 4.75/5 (68)

  • Leukopenie je stav, když má člověk neobvykle nízký počet bílých krvinek, známých také jako leukocyty. Bílé krvinky jsou důležité pro imunitní systém a boj proti infekcím. Normální hladina bílých krvinek se může lišit v závislosti na věku, pohlaví a celkovém zdraví jedince, ale leukopenie obvykle znamená, že je počet bílých krvinek nižší než normální rozmezí.
  • Leukopenie může být způsobena různými faktory, včetně infekce, autoimunitních onemocnění, genetických faktorů, některých léků nebo chemoterapie.
  • Symptomy leukopenie mohou být: zvýšená náchylnost k infekcím, horečka, únava nebo i různé bolesti.
  • Léčba leukopenie závisí samozřejmě zejména na příčině a může zahrnovat léčbu základního onemocnění, změny v léčbě nebo úpravy léků. Je důležité, aby léčbu a péči v případě leukopenie poskytoval lékař.

Leukopenie znamená snížený počet bílých krvinek.

Leukopenie znamená snížený počet bílých krvinek.

Leukopenie je vlastně výrazné snížení počtu bílých krvinek a může přímo ovlivnit schopnost těla bojovat s infekcemi. Bílé krvinky jsou přítomny v krvi a pomáhají vyhnout se jakékoli infekci ovlivňující tělo. Se sníženým počtem bílých krvinek se riziko infekce zvyšuje. Existuje mnoho důvodů, které mohou vést k leukopenii, takže je velmi důležité vyloučit všechny základní faktory onemocnění před zahájením léčby.

Leukopenie vlastně není klasickým samostatným onemocněním, většinou je pouze příznakem snížené činnosti celého krvetvorného systému, ke kterému se přidružuje i nedostatek červených krvinek a krevních destiček. Někdy se vyskytuje i samostatně, hlavně jako nežádoucí vedlejší účinek některých léků. Pokud při užívání některých léků lékař nařídí jednou za čas kontrolu počtu bílých krvinek, dělá to jen proto, že se jako vedlejší účinek některých léků zjistil pokles počtu bílých krvinek. Po vynechání léku počet bílých krvinek opět stoupne a normalizuje se.

Leukopenie & leukocytóza - ilustrace

Leukopenie & leukocytóza – ilustrace

 

Normální počet leukocytů v krvi se pohybuje v rozmezí 5000-10000 na krychlový milimetr, a tento počet se může lišit od osobu od osoby. Také ve srovnání s dospělými, děti mohou mít nižší hodnoty, v závislosti na jejich pohlaví a věku. Nicméně, je hodnota nižší než 4000 na kubický milimetr, to je považován za nízký počet bílých krvinek.

Příznaky leukopenie

Krev obsahuje 5 různých druhů bílých krvinek. Jsou to: Neutrofily, eosinofily, basofily, monocyty a lymfocyty. Každý typ buňky má různé role v boji proti infekcím. I když mírné příznaky tohoto onemocnění je těžké určit, závažné příznaky mohou potřebovat okamžitou lékařskou pomoc. Zde jsou některé z hlavních příznaků leukopenie:

Sponzorováno

  • Nedostatek bílých krvinek v těle.
  • Snížení počtu červených krvinek v těle
  • Pokles počtu krevních destiček v krvi
  • Těžká nebo dlouhotrvající menstruační krvácení
  • Nepravidelné silné krvácení
  • Metroragie: krvácení z dělohy
  • Emoční poruchy doprovázené extrémní únavou a těžkými bolestmi hlavy
  • Zvýšené záněty sliznice na lících, dásních, rtech
  • Virové nebo bakteriální infekce, které mohou vést k zánětu plic (pneumonie) a infekci jater
  • Extrémní únava, návaly horka a náchylnost k únavě
  • Náchylnosti k infekcím a vředům
  • Zvýšená touha po horkých nápojích

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Leukopenie se definuje jako stav, který vede k nízkému počtu bílých krvinek v těle. Pokud se díváte na výše uvedené příznaky, nebo pokud máte podezření, že máte leukopenii, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Lékař nařídí úplnou kontrolu krve, která pomůže určit blíže váš stav. Leukopenie je obecně příznak jiného onemocnění, je tedy zapotřebí dalších testů pro určení přesné příčiny onemocnění.

Léčba leukopenie

Leukopenie není smrtelné onemocnění. Nicméně může velmi snadno vést ke zvýšení počtu infekcí v těle, které pro vás ve finále mohou být dost nebezpečné. Lidé, kteří jsou postiženi leukopenií jsou velmi náchylní k infekcím dýchacích cest, HIV a tak dále. Osoba trpící touto poruchou musí být okamžitě ošetřena pod lékařským dohledem, aby se zabránilo dalším infekcím ovlivňujícím tělo.

K léčbě leukopenie: lékař předepíše některé léky a vitamíny pro aktivaci kostní dřeně ke zvýšení produkce leukocytů. Mnoho terapií, jako je terapie cytokiny a jiné chemoterapie, se také používají ke zvýšení počtu bílých krvinek v těle (antibiotika, doplňky stravy). V případě, že porucha je velmi těžká, lékař předepíše celý koktejl léků pro zvýšení počtu bílých krvinek.

Nejen léky, ale i spánek…

Nejen léky, ale i třeba klidný spánek může pomoci tělu zvýšit počet leukocytů. Spánek dlouhý 7-8 hodin denně může povzbudit tělo a pomáhá regenerovat opotřebení tkání, spolu se zvýšením počtu bílých krvinek. Podívejte se na další tipy, jak zvýšit počet bílých krvinek v těle.

Opatření, když už leukopenii máte

To se provádí zejména, aby se minimalizovalo riziko infekce:

  • Často si myjte ruce velkým množstvím vody a mýdlem.
  • Noste masku a rukavice všude tam, kde je to možné.
  • Použijte tělové mléko po každém mytí (suchá pokožka je totiž náchylnější k infekcím).
  • Vyhněte se velkým davům (dav může obsahovat nakažené jedince).
  • Pozor na ostré předměty, které mohou způsobit zranění.
  • V případě úrazu nebo zranění ihned vyhledejte lékaře.
  • Konzumujte především výživné jídlo, které se skládá ze základních minerálů a vitamínů, zejména železa, zinku a mědi ke zvýšení počtu bílých krvinek.

Sponzorováno

Máte s leukopenií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva