Sponzorováno

Laryngitida nejen u dětí – děsivá noční můra! Jděte na ni s chladem 4.83/5 (29)

Laryngitida nejen u dětí - děsivá noční můra! Jděte na ni s chlademMalé děti, hlavně v období od 3 měsíců do 6 let, často postihují nemoci dýchacích cest. Mezi obávané onemocnění dýchacích cest v tomto období nepochybně patří laryngitida (zánět hrtanu), která se může vyvinout z každého nachlazení. Laryngitida častěji postihuje chlapce, má sezónní charakter, vyskytuje se na konci podzimu, v zimních měsících a začátkem jara. Hlasivkové chrupavky jsou u malých dětí ještě málo vyvinuté, proto jsou náchylnější k infekcím. Laryngitida se může vyskytnout i u dospělých, ale její průběh je mírnější než u dětí.

Jak laryngitida vzniká?

Děti se často ústy nadýchají chladného vzduchu, který neohřátý a zrychlený jde přímo do dolních cest dýchacích. Reakcí je jejich zúžení nebo až úplné zneprůchodnění. Významným faktorem vzniku laryngitidy je přílišné namáhání hlasivek, když naše ratolesti často křičí. Zánět hrtanu může dokonce způsobit i hlasitý zpěv. Na první pohled je to divné, ale laryngitidu může spustit i žaludek díky refluxu, tedy návratu jídla do jícnu. Významnými faktory jsou také alergie a u dospělých kouření. Laryngitida může být i komplikací bronchitidy, astmatu a zápalu plic.

Příznaky laryngitidy

Ze začátku vypadá onemocnění jako klasické nachlazení se suchým pokašlávání a plným nosem. Typická je teplota do 38 stupňů Celsia, ale ta se nemusí objevit vždy. Proto vypadá nevinně až do momentu, kdy znenadání, obvykle v noci, nastoupí dusivý štěkavý kašel a dítě má ochraptělý, případně žádný hlas. Při obstrukci (uzavření) dýchacích cest otokem (u malých dětí nebo při vážných stavech) může dojít k dušení a modrání dítěte. Tento stav si vyžaduje hospitalizaci.

První pomoc při laryngitidě

– nejdůležitější je zachovat si chladnou hlavu, proto nepanikařte
– uklidněte dítě, namáhání hlasivek a pláč otok zhoršuje
– dítě dejte do zvýšené polohy (pod hlavu mu dejte podložku, pod matraci v dětské postýlce přidejte druhý polštář, aby dítě neleželo rovně, hlava má být nad úrovní těla)
– místnost důkladně vyvětrejte nebo ještě lepší je, pokud máte možnost umístit dítě k otevřenému oknu (samozřejmě dítě má být kryté, aby mu nebyla zima) – na to, aby se dítěti ulevilo, potřebuje čerstvý studený vzduch
– pokud máte v domácí lékárničce antihistaminika (např. Zyrtek, Fenistil, Dithiaden …) a kortikoidy (čípek Rectodelt), podejte je dítěti na zmírnění otoku
na krk můžete přiložit studený olejový zábal (olej – olivový, stolní – dejte na vatu nebo gázu, přiložte na krk, přeložte igelitem a plenou a zavažte)
– podávejte dostatek tekutin, vhodné jsou nápoje pokojové teploty, teplé tekutiny zhoršují otok hrtanu
– pokud máte suchý vzduch, zvlhčete ho,
při teplotě nad 38,5 °C podejte antipyretika (léky proti horečce)
– pokud máte doma inhalátor, pomoci může i inhalace např. Vincentky
– pokud dítě nepolyká tekutiny, vlastní sliny, modrá, záchvat kašle nepřestává nebo se opakuje, je přítomna horečka, dítě sliní, ihned vyhledejte lékařskou pomoc nebo přivolejte pohotovost
byt nepřetápějte, nekuřte v něm
– minimalizujte prach a roztoče (odstraňte koberce, těžké závěsy …)
– ideální je přikrýt dítě antialergickou přikrývkou, polštář
naučte dítě dýchat nosem

Druhy laryngitidy

Atrofická

Nejčastěji vzniká při dlouhotrvajících zánětech horních cest dýchacích. V důsledku předchozích zánětů dochází k ubývání sekrečních žlázek. Projevuje se chrapotem, škrábáním v krku, pocitem suchosti v krku, suchým kašlem.

Sponzorováno

Hypertrofická

Podobně jako chronická atrofická laryngitida vzniká dlouhodobým drážděním sliznice. Sliznice je difuzní nebo ohraničeně oteklá, podslizniční tkáň je zmnožená. Hlasivky jsou ztluštělé, přítomna je zvýšená cévní kresba.

Chronická laryngitida při laryngofaryngeálním refluxu

Laryngofaryngeální reflux je stav, při kterém se žaludeční kyseliny vracejí přes jícen do hrtanu. V důsledku působení kyselých žaludečních šťáv na sliznici dochází k jejímu chronickému dráždění a zánětu. Tento typ se projevuje změnou hlasu.

TIP: Více o chronické laryngitidě zde

Diagnostika laryngitidy

Diagnostika laryngitidy je založena na důkladné anamnéze a dalších vyšetřovacích metodách. Mezi základní vyšetřovací metody při laryngitidě patří laryngoskopie. Při této metodě se používá zrcátko, které se nahřeje nad kahanem na lidskou teplotu (aby se při vyšetření nerosilo) a vloží se do úst. Je speciálně zahnuté, což umožňuje vidět zrcadlový obraz struktur hrtanu. Stejně, jako u jiných onemocnění, se může dělat odběr krve, výtěry. Od laryngitidy je třeba odlišit další stavy, jejichž projevem je dušnost, např. zánět jazyka, cizí těleso v dýchacích cestách, absces mimo polykacích a dýchacích cest, různé polypy atd. Při chronických zánětech je nutné odlišit nádorový proces.

Léčba laryngitidy

I když se vám noční záchvat podaří uklidnit, navštivte na druhý den lékaře. Velmi často je třeba podat pacientovi kortikoidy a antihistaminika, aby se otoky zmírnily. Podávají se léky proti kašli, antipyretika při teplotě, vitamíny, důležitý je pitný a klidový režim. Vhodnou léčbu kašle by měl v každém případě posoudit odborník. Antibiotika se obvykle při laryngitidě nepodávají, nejde totiž o bakteriální, ale virovou infekci.

Laryngitida je onemocnění, které se vyskytuje hlavně u malých dětí a může znamenat velmi vážné nebezpečí ve smyslu ohrožení života dítěte.

Při hospitalizaci se kromě infuzní terapie, aplikuje inhalační terapie. Inhaluje se fyziologický roztok, chladný vzduch obohacený kyslíkem nebo adrenalin. Laryngitida trvá až 10 dnů, pokud chrapot navzdory léčbě trvá více než 3 týdny, je nutné indikovat nebo zopakovat ORL vyšetření, asi dvě procenta dětí skončí v nemocnici.

Lehčí formy vyléčíte i doma

Lehčí formy se léčí v domácím prostředí. Vhodný je klid na lůžku, hlasová hygiena (dítě vypráví co nejméně, nekřičí), dostatek tekutin a lehká strava obohacená o vitamín C. Lékař při teplotě doporučí antipyretika a při kašli i antitusika. Při podezření na bakteriální původ onemocnění jsou zapotřebí antibiotika. Zvlhčujeme vzduch, případně u větších dětí inhalujeme teplé páry minerální vody Vincentky.

Těžší formy laryngitidy (asi 2%) vyžadují pro nebezpečí dušení hospitalizaci. Dítěti zajistíme klid na lůžku, tekutiny infuzní formou, inhalační léčbu (aerosol, formou aerosolu) fyziologickým roztokem, mukolytiky. U závažných stavů formou aerosolu adrenalinu a intravenózní podání kortikoidů, inhalace zvlhčeného a ohřátého kyslíku. Stav může vyústit až do nutnosti přechodné intubace (trubička v hrtanu), dokud otok ustoupí.

Při častém výskytu laryngitidy dodržujeme protialergický režim, protože recidivující laryngitidy jsou předzvěstí budoucího astmatu: používáme zvlhčovače vzduchu, v bytech nekouříme, nepřetápíme, odstraníme rezervoáry prachu a roztočů – koberce, závěsy, plyšové hračky, používáme antialergické přikrývky, naučíme dítě správně dýchat nosem …

Rizika laryngitidy

U většiny dětí, které již jednou překonaly laryngitidu, je vysoký předpoklad opakování se tohoto onemocnění. Dobrou zprávou je, že čím je dítě starší, tím její průběh zvládá snadněji a v období kolem puberty může zcela vymizet. Špatnou zprávou je, že časté laryngitidy mohou být předzvěstí budoucího astmatu. Preventivně můžete v domácnosti zahájit antialergické opatření.

Sponzorováno

Laryngitida je závažné a pro maminky velmi stresující onemocnění. Pokud má jejich děťátko poprvé laryngitidu, často z obavy o jeho život v noci ani nespí. S opakujícími se laryngitidami se u nich strach nezmenšuje, ale už vědí, jak správně zareagovat. Přejeme vám, abyste si podzim, zimu i jaro vychutnali se svými usměvavými a hlavně zdravými ratolestmi.

Co si dále o laryngitidě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva