Sponzorováno

Kaposiho sarkom – co je to – příčiny, příznaky a léčba 4.95/5 (21)

  • Kaposiho sarkom je vzácný typ nádorového onemocnění, který se obvykle vyskytuje v kůži, ale může postihnout i jiné orgány, včetně vnitřních orgánů.
  • Tento nádor se často vyvíjí u jedinců s oslabeným imunitním systémem, zejména u osob s infekcí lidským imunodeficiencním virem (HIV) nebo dalšími imunosupresivními stavy.
  • Léčba Kaposiho sarkomu závisí na rozsahu postižení, typu nádoru a zdravotním stavu pacienta. Obecně možnosti léčby zahrnují: Chirurgický zákrok: Odstranění postižených lézí, zejména v případě omezené formy nádoru. Radioterapie: Použití ionizujícího záření k ničení nádorových buněk. Chemoterapie: Podávání léků, které zabíjejí nebo zpomalují růst nádorových buněk. Imunoterapie: Posilování imunitního systému pacienta k boji proti nádorovým buňkám.
  • Léčba Kaposiho sarkomu je komplexní a vyžaduje individuální přístup podle specifických okolností každého pacienta. V případě osob s infekcí HIV je také důležité kontrolovat a léčit HIV, což může ovlivnit průběh Kaposiho sarkomu. Pacienti by měli konzultovat s odborníkem na nádorová onemocnění pro vhodný léčebný plán.

Příznakem Kaposiho sarkomu jsou fialové, tmavé fleky nebo uzly na kůži nebo sliznicích.

Příznakem Kaposiho sarkomu jsou fialové, tmavé fleky nebo uzly na kůži nebo sliznicích.

Kaposiho sarkom (KS) je onemocnění, při kterém se rakovinné buňky nacházejí v tkáních kůže nebo sliznic, které vystýlají ústa, nos a konečník. KS způsobuje červené nebo fialové skvrny (léze) na kůži nebo sliznicích a šíří se do dalších orgánů v těle jako jsou plíce, játra nebo trávicí trakt.

Kaposiho sarkom představuje nádorové onemocnění kůže vyznačující se pomalým růstem. Má několik forem a může postihovat různé části lidského organismu. U lidí s onemocněním AIDS probíhá onemocnění výrazněji, agresivněji. Předpokládá se, že u této skupiny lidí se přenáší kofaktor, který zvyšuje pravděpodobnost rozvinutí Kaposiho sarkomu.

Kaposiho sarkom a příznaky

Nejsou žádné celkové příznaky předčasného Kaposiho sarkomu. Ve formě epidemie může být prvním příznakem AIDS. Jakmile se nemoc objeví, symptomy se vztahují na místo zásahu. Na kůži můžeme vidět fialové skvrny. Zřídka se vyskytují bolestivé vředy.

Příznaky jsou tedy:

  • Fialové, tmavé fleky nebo uzly na kůži nebo sliznicích.
  • Při postižení plic problémy s dýcháním, vykašlávání krve.
  • Zvracení krve nebo krev ve stolici při postižení trávicího systému.
  • Žluté zbarvení kůže a očí při postižení žlučového systému.
Kaposiho sarkom - ilustrace

Kaposiho sarkom – ilustrace

 

Příčiny Kaposiho sarkomu

Ve většině případů se Kaposiho sarkom vyskytuje u lidí s onemocněním AIDS. Faktory, které zvyšují riziko Kaposiho sarkom:

  • Infekce HIV;
  • Homosexuální kontakty mezi muži,

Jak probíhá diagnostika Kaposiho sarkomu?

  1. Anamnéza.
  2. Klinické vyšetření.
  3. Odběr tkáně (biopsie) z kožních lézí.
  4. Bronchoskopie.
  5. Rentgen hrudníku.
  6. Endoskopie, kolonoskopie.

TIP: Jaký je rozdíl mezi karcinomy a sarkomy?

Kaposiho sarkom a léčba

Kaposiho sarkom nepatří k vyléčitelným diagnózám. Ani chirurgické odstranění první zjištěné léze, ani úplná remise (ústup) onemocnění zajištěna chemoterapií či jinými metodami nepotvrzuje úplné vyléčení. Ale dlouhodobé přežití s klasickým Kaposiho sarkomem je možné několik let až desetiletí, ať už s léčbou nebo bez ní. Léčba v bodech:

Sponzorováno

  • Nevyžaduje léčbu v případě méně agresivního průběhu.
  • Chemoterapie (vinblastin, bleomycin, doxorubicin, …).
  • Léčba místních lézí – laseroterapie, kryoterapie, injekce.
  • Radioterapie při postižení plic.
  • Imunoterapie.

1. Antivirová léčba

U pacientů s epidemickým Kaposiho sarkomem je vysoce účinná antivirová léčba (HAART – highly active antiviral treatment). Pro HIV / AIDS pacienty obvykle používána před jakoukoliv další možností léčby k léčbě nádoru a snížení symptomů pacienta. HAART může být podávána samostatně nebo v kombinaci s chemoterapií (viz níže), v závislosti na šíření onemocnění a symptomech pacienta.

Vzácně může HARRT způsobit infekce a Kaposiho sarkom horší. Tato reakce se nazývá imunitní rekonstituční zánětlivý syndrom (IRIS). Pokud se příznaky zhorší během prvních několika týdnů od zahájení léčby přípravkem HARRT, poraďte se s lékařem.

2. Chirurgické řešení

Chirurgií je míněno odstranění nádoru a některých okolních zdravých tkání během operace. Chirurgii může provádět chirurgický onkolog. Chirurgický onkolog je lékař, který se specializuje na léčbu rakoviny pomocí operace. Chirurgie je nejužitečnější, když léze jsou umístěny v jedné oblasti nebo v několika specifických oblastech. Pro Kaposiho sarkom se používají dva typy chirurgických výkonů:

  1. Kyretáž – během tohoto postupu je rakovina odstraněna ostrým nástrojem ve tvaru lžičky nazývaným kyretou. Oblast může být poté ošetřena elektrodesikací, která využívá elektrický proud ke kontrole krvácení a zničení všech zbývajících rakovinných buněk. Mnoho pacientů má z této procedury plochou, bledou jizvu.
  2. Kryochirurgie – která se také nazývá kryoablace, používá kapalný dusík k zmrazení a zničení buněk. Tento postup někdy zanechá bledou jizvu. Může být zapotřebí více než jedno zmrazení.

3. Fotodynamická terapie

Během fotodynamické léčby se do léze injektuje látka citlivá na světlo. Tato látka zůstává v rakovinových buňkách déle než ve zdravých buňkách. Laser je pak zaměřen na lézi, aby zničil rakovinné buňky, které absorbovaly látku citlivou na světlo.

4. Radiační terapie

Radiační terapie používá vysokofrekvenční rentgenové záření nebo jiné částice k ničení rakovinných buněk. Lékař, který se specializuje na radiační terapii k léčbě rakoviny, se nazývá radiační onkolog. Může být také podávána jako paliativní léčba ke zlepšení kvality života léčbou příznaků a vedlejších účinků. Nejběžnější druh radiační léčby se nazývá radioterapie vnějšího paprsku, což je záření dané ze stroje mimo tělo. Když je radiační léčba podávána pomocí implantátů, nazývá se to vnitřní radioterapie neboli brachyterapie.

Radiační terapie se obvykle skládá ze specifického počtu léčebných postupů, které se podávají po určitou dobu.

Léčba může způsobit vyrážku, suchou nebo červenou pleť nebo může změnit barvu pokožky. Jiné vedlejší účinky radiační terapie mohou zahrnovat únavu, rozrušení žaludku a uvolněné pohyby střev. Většina vedlejších účinků zmizí brzy po skončení léčby. Další informace o základech radioterapie si přečtěte v tomto článku.

5. Chemoterapie

Chemoterapie je užívání léků k ničení rakovinných buněk, obvykle tím, že zastaví schopnost rakovinných buněk růst a dělit se. Chemoterapii dává lékař, onkolog, lékař, který se specializuje na léčbu rakoviny pomocí léků.

Systémová chemoterapie se dostává do krevního oběhu, aby zasáhla rakovinné buňky v celém těle. Mezi běžné způsoby chemoterapie patří intravenózní (IV) trubice umístěná do žíly pomocí jehly nebo pilulky nebo kapsle, která se polkne (orálně). Chemoterapeutický režim se obvykle skládá ze specifického počtu cyklů podaných po stanovenou dobu. Někdy se chemoterapie injektuje přímo do léze, aby se zničily rakovinové buňky. Toto se nazývá intralezionální injekce.

Pacient může současně dostávat 1 lék nebo kombinace různých léků. Mezi běžné léky používané pro epidemický Kaposiho sarkom patří liposomální doxorubicin (Doxil), paklitaxel (Taxol) a vinorelbin (Alocrest, Navelbine).

6. Imunoterapie

Imunoterapie, nazývaná také biologická terapie, je určena k podpoře přirozené obranyschopnosti těla v boji proti rakovině. Používá materiály vyrobené v těle nebo v laboratoři ke zlepšení, cílení nebo obnově funkce imunitního systému. Někdy Kaposiho sarkom dobře reaguje na alfa-interferon (Roferon-A [2a], Intron A [2b], Alferon [2a]), který působí změnou bílkovin na povrchu rakovinných buněk a zpomalením jejich růstu. Mezi nejběžnější vedlejší účinky imunoterapie patří snížený počet bílých krvinek a symptomy podobné chřipce. Další informace o základech imunoterapie naleznete v tomto článku.

Sponzorováno

Máte s Kaposiho sarkomem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Kaposi Sarcoma Autoři: Ethel Cesarman, Blossom Damania
  • Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva