Sponzorováno

Jak se projevují záněty v těle? Jak na ně? 4.87/5 (63)

zanet-teloV podstatě se cítíte dobře, akorát občas máte zvýšenou teplotu a jste unavení. Raději se dejte vyšetřit. Když chybí typické příznaky, které by ukazovaly na konkrétní chorobu, a máte pouze obecné a neurčité potíže, může být za tím skrytý zánět. A ten třeba najít.

Cítíte se jinak?

Skrytý zánět sice může ustoupit sám, může však přejít i do chronického stadia nebo může být projevem vážné nemoci. Co byste si měli všímat? Dlouhodobá únava, vyčerpanost, pocit nemoci, neurčité bolesti v hrudi, krku či břiše, dušnost, chronickou průjem i problémy s močením.

Typickým příznakem skrytého problému je zvýšená teplota. Ale pozor, nedělejte paniku, pokud jste si naměřili přibližně o půl stupně zvýšenou teplotu během menstruace nebo v době ovulace (samozřejmě u žen). To je v pořádku.
Jakýkoliv zánět v těle není „sranda“. Často krát je bereme na lehkou váhu, nevšímáme si je, přehlížíme, nebo když se jich zbavíme, pokračujeme ve svém starém životním stylu. Chyba! Pokud jste jednou dostali zánět, vaše tělo je na nejlepší cestě získat ho znovu a časté záněty mohou vést k chronickým chorobám. Proto je dobré vědět, co přispívá k zánětlivým procesům v těle a co naopak, tělu pomáhá.

V první řadě si řekněme, co přesně zánět je

Zánět v těle je jeho odpovědí na zranění, alergickou reakci, nebo probíhající stres. Tyto stavy způsobují hromadění toxinů, kterých se tělo nestíhá zbavit z několika důvodů, jako například slabý trávicí systém, nebo příliš mnoho toxinů v těle. Zánět je vlastně ochranný systém, kdy se tělo snaží opravit poškozené buňky. Pokud se mu to nedaří, přechází tento stav do chronického stadia, což způsobuje únavu, špatnou náladu, psychické problémy a taktéž i neschopnost těla hubnout.

Kterým jídlům se při zánětu vyhýbat?

1) Jídla, které způsobují alergie

Mnozí z nás jsou alergičtí na potraviny, které způsobují různé nechtěné reakce v těle, jako například infekce, kožní problémy, zánět hrdla, zarudnutí očí, zažívací potíže a různé jiné. I nízké hodnoty alergenu mohou způsobit nemalé problémy. Mezi potraviny, které obsahují alergeny řadíme mléko, mléčné výrobky, bílou mouku, zda produkty obsahující lepek, vejce, ošetřenými zeleninu a ovoce. Dali jste si udělat testy na alergie, které však nic neprokázaly, ale vaše potíže i tak přetrvávají? Není to ojedinělý jev. Je třeba sledovat své tělo a jeho reakce na jednotlivé produkty. I když krevní testy neprokázaly, že jste alergik, neznamená to, že vám nemůže něco způsobovat problémy. Proto se sledujte a vylučte, případně alespoň výrazně omezte nechtěné potraviny.

Sponzorováno

2) Smažená jídla

Ačkoli smažená jídla krásně voní a chutnají, tělu způsobují nemalé škody. Za prvé, olej při vysoké teplotě oxiduje a stává se tak zdrojem množství nechtěných toxinů, kterých se musí tělo zbavit. Za druhé, olej na kterém se smaží není sám o sobě zdravý pro vaše tělo. Za třetí, vysoké teploty při smažení zbavují jídlo množství prospěšných výživových látek.
Takže smaženým potravinám se vyhněte obloukem.

3) Zpracované potraviny

Vše, co nemá svůj přirozený tvar a obal, ztrácí i svou výživovou hodnotu. Proto se snažte vyloučit co nejvíce potravin jako sáčkové polévky, omáčky, konzervy, paštiky, cukrovinky, či slazené nápoje. Tyto potraviny mají minimální výživovou hodnotu a maximum chemických a konzervačních látek, kterými jen zbytečně zatěžujete vaše tělo a oslabujete imunitní systém.

Které potraviny jsou vhodné při zánětu?

1) Kokosový olej

Kokosový olej má prokazatelné pozitivní účinky na imunitní a trávicí systém. Má antibakteriální účinky a dokonce redukuje chuť na sladké. Jak jej užívat? Na vaření, pečení a klidně přidejte lžičku i do čaje, či kávy.

2) Avokádo

Avokádo je prospěšné pro cévy a upravuje krevní tlak. Dokonce vám dodá rychlejší pocit zasycení, pokud si ho přidáte k jídlu. Pokud máte problémy s hmotností, či záněty, dejte si alespoň 1/2 avokáda denně.

3) Rybí olej a Omega 3 mastné kyseliny

Rybí olej upravuje hormonální systém a je silným antioxidantem. Pomáhá tělu redukovat bolest při zánětlivých procesech a posiluje imunitní systém.

4) Kurkuma

Kurkuma má silné protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti. Toto koření má také pozitivní účinky na trávení, proto si ho nezapomeňte přidávat do jídla, polévek, či omáček.

5) Tmavé ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina, které mají tmavě-červenou, tmavě-fialovou, či tmavě-modrou barvu obsahují množství antioxidantů, které pomáhají tělu bojovat se zánětem.

6) Zázvor

Zázvor je známý svými protizánětlivými účinky na organismus. Nespomeňte si na něj pouze v chřipkovém období, ale i když potřebujete své tělo očistit a bojujete i s jiným zánětem v těle.

7) Kajenský pepř

Sponzorováno

Kajenský pepř obsahuje kapsaicin, který má silné protizánětlivé účinky. Pomáhá tělu k lepšímu prokrvení a zbavení svalových bolestí, či bolestí kloubů.

Co si dále o zánětech v těle přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva