Sponzorováno

Jak na revma? A jak tuto nemoc poznat? 4.71/5 (28)

Revma může potkat i vás...

Revma může potkat i vás…

Revma je jedna z nejrozšířenějších lidových chorob. Jde o chronický zánět kloubů a lidem, kteří na ni trpí, znepříjemňují život bolestmi. Lidová nemoc se projevuje nepříjemnými bolestmi na různých částech těla. Projevuje se především na prstech rukou, nohou či na zápěstí. Jak včas zjistit, že touto nemocí trpíte a jak si lze pomoci? Udělejte si jednoduchý test a zjistíte, zda byste měli navštívit svého lékaře.

Revma – onemocnění pohybového aparátu

Revma je obecný pojem pro různá onemocnění, která postihují náš pohybový aparát: klouby, svaly, šlachy a měkké tkáně. Dokonce mohou onemocnět i vnitřní orgány. Známe kolem 100 různých druhů revmatu, které se rozdělují do 4 hlavních skupin:

  • zánětlivá onemocnění
  • onemocnění opotřebením
  • onemocnění vnitřních orgánů
  • jiná onemocnění, jako například dna

Při zánětlivém onemocnění začne otékat a rozrůstat se vnitřní blána kloubů. Ryje tak dírečky do chrupavky a kostí. Kloub se zahřívá a zanícuje, otéká, protože se tam tvoří tekutina. Při artróze dochází v kloubu k opotřebení chrupavky, přirozená funkce tlumení se ztrácí a kosti se o sebe třou. Následkem je zánět celého kloubu. Začnou se vyskytovat stále větší bolesti, jakož i silné omezení fungování kloubu. Co jsou spouštěče revmatu, není dodnes známo. Může to byt dědičná predispozice. Jisté však je, že kouření toto onemocnění podporuje.

Kdy je třeba jít k lékaři?

Platí následující základní pravidlo. Kdo má více než 6 týdnů potíže s oteklým kloubem a ranní rozhýbání mu trvá déle než 60 minut, měl by jít jednoznačně k lékaři. Platí totiž, že čím dříve se nasadí léčba, tím lépe. Revma mohou dostat i děti. Léčení je podobné jako u dospělých, avšak u dospívajících dětí se opatrněji zachází s kortizonem, protože může brzdit růst.

Pomůže správná výživa?

Na revma neexistuje žádná dieta! Dobré zkušenosti jsou se středomořskou výživou, to znamená hodně ovoce a zeleniny, častěji ryba než maso. Kromě toho by se měl člověk snažit dostat na optimální hmotnost, respektive si ji držet. To šetří klouby. Vyhýbejte se přílišnému množství červeného masa, cukru a bílé mouky.

Jak lze revmatu předejít?

Nejlepší prevencí je pohyb již v mladém věku, který posiluje svalstvo. Nemohou se však při tom zatěžovat klouby, vhodné nejsou ani extrémní druhy sportů.

Může člověk na revma zemřít?

Revma poškozuje kromě kloubů i cévy, srdce, játra a ledviny. To jsou životně důležité orgány. Pacienti však neumírají na revma, ale na srdeční onemocnění a onemocnění krevního oběhu, například infarkt.

Další revmatická onemocnění

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je revma obecný pojem pro onemocnění, které se vyskytne na pohybových orgánech. Známe tyto druhy:

Artróza

Poruchy chrupavky kloubu způsobené špatným nebo přehnaným zatížením (5 milionů postižených, zpravidla nad 60 let).

Osteoporóza

Stmívání kostní hmoty, kostra ztrácí stabilitu, zvyšuje se riziko lámání kostí (5 milionů postižených, převážně ženy, průměrný věk – 60 let).

Fibromyalgie

Fibromyalgie je speciální forma revmatu. Je způsobena tvrdnutím svalstva, projevuje se přetrvávajícími bolestmi svalů a šlach, k tomu se zvyšuje citlivost na tlak (1 až 2 miliony postižených, více žen nad 35 let).

Sponzorováno

Revmatická artritida

Bolesti v kloubech prstů a rukou, ztuhlé klouby, v průběhu trvání může dojít k deformacím (postižených 0,8 procent obyvatelstva, ženy 3-krát častěji než muži).

Morbus Bechterew

Chronický zánět kloubů, speciálně páteře. Ta může tuhnout. Hlavním příznakem Bechtěrevovy nemoci je hluboko vsazená chronická zánětlivá bolest zad (postižených 0,4 – 2 procenta obyvatelstva, především mladí muži ve věku 20 až 30 let).

Dna

Onemocnění látkové výměny, které vzniká vysokou koncentrací kyseliny močové v těle a způsobuje zánět kloubů. Může byt zděděná nebo vznikne nesprávnou výživou (postihuje 2,8 procent mužů a 0,4 procent žen mezi 30. a 59. rokem věku).

Otestujte se na revma: Jste ohroženi?

Přečtěte si následující otázky. Pokud odpovíte alespoň na jednu nebo dvě otázky ANO, měli byste navštívit svého obvodního lékaře a dát se vyšetřit, zda nejde o revmatické onemocnění.

  • Pozorujete několik dní na kloubech svých prstů a rukou vyboulení, případně otoky?
  • Nějaký čas se také cítíte ubití a neschopní práce?
  • Měsíce spíte tak, že si neodpočinete a bolí vás všechny šlachy, svaly a klouby?
  • Pravidelně se v noci budíte po 3-4 hodinách spánku s hlubokými bolestmi v kříži?
  • Když se trochu projdete, projde to a můžete spát dál?
  • Když se po delším sezení postavíte, máte silné bolesti v kolenním kloubu (nebo v kyčlích, kostech, prstech na nohou) a po nějakém čase hýbání se se tyto obtíže vytratí?
  • Vaše prsty na rukou jsou ráno takové ztuhlé, že sotva otáčíte kohoutkem na vodu?

Jak revma léčit? Nejefektivnější léčebné metody na revma

Revma není dodnes možné úplně vyléčit, ale mezitím se objevily různé dobré léčebné postupy:

  • hodně pohybu, například vodní gymnastika
  • „Studená terapie“, která při zánětlivém revmatu podporuje odeznění opuchnutí a má protizánětlivý účinek
  • „Teplá terapie“ – je dobrá při artróze.

Léky na revma

1. Léky, které zmírňují bolest, nezabraňují však ničení kloubu.

2. Kortizónové preparáty, které se nasazují jako protizánětlivý prostředek, avšak při častém užívání mají mnoho vedlejších účinků, jako například osteoporóza a cukrovka.

3. Nové a drahé terapie – na jedné straně vycházejí z poznatků při léčbě rakoviny: pacientům se podávají v nízkých dávkách léčiva, které zasahují přímo imunitní systém. Dá se tak zpomalit další ničení kloubu. Na druhé straně existuje terapie z geneticky vyrobených preparátů, které se vpichují. Tyto léky zasahují do procesu zánětu, dokáží zánětlivou revma dokonce zastavit. Při úplném zničení se musí kloub nahradit umělým.

Na revma s přírodou

Kopřivový čaj – čistí krev od škodlivin. Nechte 10 minut louhovat mladou kopřivu (čerstvou nebo sušenou).

Kuřecí maso – na rozdíl od červeného masa (hovězí, vepřové) obsahuje jen polovinu velmi škodlivé kyseliny arachová.

Zelený ovesný čaj – vytahuje z kloubu kyselinu močovou, doporučuje se během tří týdnů vypít každý den půl litru tohoto čaje.

Mořské ryby – omega-3 mastné kyseliny bojují proti revmatickým zánětům. Nacházejí se ve sledu, lososu a tuňákovi.

Rostlinné oleje – zmírňují záněty a bolesti díky omega-6 mastné kyselině, obsahují ji řepka, vlašské ořechy, sója, pšeničné klíčky a olivy.

VIDEO: Revmatické nemoci

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak na revma? A jak tuto nemoc poznat?”

    1. Eva Hrstková napsal:

      Dobrý den.Prosím, poraďte mi. Léčím se na revmatologii, užívám lék Metypred 6mg, Helicid a jedenkrát týdně Methotrexat a Acidum folicum. Léky užívám od dubna, ale výsledky zatím žádné. Na internetu jsem se dočetla o magnetoterapii, ale musela bych si přístroj koupit. Cena se pohybuje od 20000 – 40000 Kč . Doporučil byste mi tuto terapii? Děkuji za odpověď. Eva Hrstková – 79 let.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva