Sponzorováno

Infekce MRSA, zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) – zlaté bohatství Vám bohužel nepřinese 4.83/5 (29)

zlaty-stafylokokZlatý stafylokok si vás může najít v klimatizaci, v bazénu nebo v autobuse. Nepříjemný mikrob s pěkným jménem vám nepřinese bohatství. Ani sladký život.

Když si na Vás zlatý stafylokok zasedne…

Začalo to nenápadně, Barboru rozbolela levá strana nosu. Cítila, že je citlivá, objevily se v ní strupy, ale bez rýmy. Smrkala jako o život, aby si nos vyčistila, ale bolest byla každým dnem horší. Koupila si nosní kapky, pak se poradila s paní v lékárně, která jí dala sprej s minerální vodou. Nezabral. Ani olej, ani mast. Strupy se objevily i v druhé nosní dírce a dotknout se ho bylo horší. Barbora nemohla dobře dýchat, nos měla úplně ucpaný, zkusila ještě vitamíny a kapky na posílení imunity.

Kolegyně se domnívala, že je to herpes a toho se nezbaví tak rychle. Po dvou měsících konečně zašla k odborné lékařce. Ta skoro odpadla, když viděla, v jakém je stavu. Horko těžko jí vzala z nosu výtěr, hned předepsala antibiotickou mast, dala vodičku na pročištění nosu a další jí v lékárně udělali na míru.

„Vidím to i na antibiotika,“ řekla lékařka. Různé vodičky s mastí nos pročistily a Barbora se po pár dnech mohla konečně nadechnout, ale v obvyklé formě nebyla ani zdaleka. Výsledky potvrdily, že má v nose masivního zlatého stafylokoka. Dostala antibiotika, s nimi se jí hned spustila rýma a trvala, dokud nevybrala dvě balení. Teprve potom cítila, že se jí ulevilo. Když se lékařky ptala, co může být příčinou, dozvěděla se, že například i klimatizace. Barbora ji má v práci a také ve vlaku, kterým každý den cestuje. „Nákaza zlatým stafylokom se může zanést i do nosu, toto místo je přístupné kontaktu, může se tam dostat krví i z ložiska kdekoli v těle,“ říká doktorka Klapová ze soukromé kožní a všeobecné ambulance. „V nose bývá infekce nepříjemná, protože je v něm mnoho nervových zakončení, které jsou drážděny mikrobiálními sekrety, a tedy více bolí,“ dodává.

Jak na prevenci? Utíkejte od zdroje…

Nejlepší prevencí před onemocněními způsobenými streptokoky nebo stafylokoky je nedostat se ke zdroji nákazy. „Čili vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi a nakaženými předměty, neboť nákaza se šíří dotykem. Čistit a dezinfikovat možné cesty přenosu infekce jako sprchy, nástroje, podlahy, povrchy předmětů. A pak je samozřejmě důležité, úplné vyléčení jednak zdroje nákazy, jakož i postiženého jedince, aby se infekce nešířila dál,“ zdůrazňuje doktorka.

„K dispozici jsou lokální dezinfekční, antiseptické, případně antibiotické masti a roztoky. Strup se musí odstranit z povrchu, protože všechny bacily jsou pod ním. Pokud se dávají léky přímo na něj, jsou většinou neúčinné, strup totiž dokonale ochrání mikroby. V případě, že je onemocnění závažnější, většího rozsahu, může odborný lékař předepsat antibiotika v tabletách. Užívají se různě dlouho. Při impetigu je to většinou týden. „Medové strupy, známé také jako sladké, se mohou objevit všude, kde si je kontaktem sami nanesete, na obličeji, na zadku, na nose nebo na zádech. Zejména děti nejednou neodolají a strup si seškrábat.“ dodává doktorka.

Jaké nemoci může způsobit zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok nebo stafylokokus aureus je bakterie, která může být normální součástí bakteriální flóry nosu a ústní dutiny. Stafylokoci však mohou vyvolat i prudké, život ohrožující infekce. Až 20-40% lidí je bezpříznakově nosiči této bakterie. Člověk se může nakazit kapkovitým způsobem přenosu infekce nebo přímým kontaktem.

Vstupní branou infekce je sliznice nebo porušená kůže. Rizikovou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou jako cukrovkáři, dialyzovaní pacienti, HIV pozitivní, alkoholici. Obraz stafylokokových infekcí je pestrý.

Impetigo

Impetigo, nebo nemoc kůže také nazývána jako „sladké strupy“ postihuje nejvrchnější vrstvu kůže. Typicky začíná jako puchýř velikosti několika milimetrů až centimetrů. Obsah puchýře se zkalí hnisem. Po prasknutí puchýře vzniká rána pokryta strupem medové barvy. Infekce je vysoce nakažlivá. Stanovení diagnózy není obtížné, protože onemocnění má typický vzhled. Léčba je zaměřena na nešíření infekce. Rány se čistí antibakteriálním mýdlem, při vážnějším postižení nebo lokalizaci v okolí nosního vchodu a ústního koutku se používá lokální antibiotická mast, případně antibiotika.

Folikulitida

Jedná se o infekci vlasového váčku, která se může rozšiřovat do podkoží a vzniká abces (hlíza, ohraničený hnisavý zánět s rozpadem odumřelé tkáně). V místě infekce je přítomno zarudnutí a puchýř naplněný hnisem, postižené místo je bolestivé. Posledním stádiem je velké množství abcesu nazývané karbunkl. Folikulitida je pouze lokální a není doprovázeno celkovými projevy organismu. Léčbu má na starosti kožní lékař, podávají se lokálně antibiotické masti a je důležitá zvýšená osobní hygiena.

Sponzorováno

Celulitida, fascitidy

Jde o typickou infekci měkkých tkání. Kůže v místě infekce je červená, oteklá, má zvýšenou teplotu, je bolestivá. Infekce vzniká na podkladě i malé ranky na kůži. Podávají se antibiotika.

Mastitida

Zánět prsu se vyskytuje u kojících matek nejčastěji druhý až třetí týden po porodu. Prs je zarudlý, bolestivý, může se vytvořit abces. Matky si mléko odstříkávají i přes bolestivosti. Přikládají se chladné obklady, podávají se léky proti bolesti, antibiotika, při vážnějších infekcích se zastavuje tvorba mléka. Jako prevence je důležitá hygiena během kojení. Malé trhlinky kůže třeba ošetřovat krémy a kojit s použitím kloboučků.

Infekce kostí a kloubů

Stafylokok může infikovat kost nebo kloub při úrazu nebo krevní cestou. Diagnostika se dělá odběrem hnisu a kultivací. Podávají se celkově antibiotika.

Pneumonie – zápal plic

Pneumonii zlatým stafylokokem nejčastěji vzniká po předchozí infekci dýchacích cest. Onemocnění je vážné, mohou se tvořit hnis v hrudní dutině případně ohraničený hnisavý zánět v tkáni plic – abces. Přítomna je zvýšená teplota, kašel. Diagnosticky se dělá odběr krve, zjišťuje se zvýšené množství bílých krvinek, zvýšení CRP. Dělá se kultivace ze sputa. Léčba je antibiotická.

Stafylokoková enterotoxikóza

Otrava jídlem způsobená toxiny zlatého stafylokoka. Zdrojem je člověk, který připravuje jídlo a má na rukou hnisavou infekci způsobenou stafylokoky. Toxin se varem nezničí a přibližně po 3 hodinách od zkonzumovaných nakažených potravin začíná dramatický obraz zvracení a častých průjmů. Nakažený nemá teplotu a příznaky rychle ustupují. Netřeba podávat antibiotika, důležité je jen doplnit ztráty tekutin.

Dá se doma a v nemocnici chránit před zlatým stafylokokem?

Na vaši ochranu a ochranu vašich blízkých před MRSA, je nejdůležitější dodržovat jednoduché hygienická opatření: čistit a přikrývat si rány, odřeniny a škrábance, udržovat čisté ruce až do uzdravení, a vyhýbat se používání společných osobních věcí, například žiletek a ručníků. Pokud získáte infekci v důsledku MRSA, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry, jaká hygienická opatření byste vy a vaše rodina měli dodržovat, když jste v nemocnici, a i když se vrátíte domů.

Hygiena a dezinfekce v nemocnici

Prevence výskytu MRSA v zdravotnickém zařízení vyžaduje mytí rukou s použitím dezinfekčního mýdla a výběr vhodných dezinfekčních prostředků, jejich správné ředění, skladování a důkladnou očistu nozokomiálního prostředí. Záleží také na správné technice mytí rukou.

Screening na přítomnost MRSA

K redukci výskytu MRSA v nemocnicích přispělo vedení počítačové databáze se jmény pacientů, kteří byli v minulosti kolonizováni nebo infikováni MRSA. Při nadměrném šíření MRSA je důležitým opatřením i screening zdravotnického personálu – zaměstnanců přicházejících do styku s pacienty. Dotýká se to i těch, kteří přicházejí do nemocnice pracovat jen na krátkou dobu – studenti medicíny a středních zdravotnických škol, pomocný personál, atd.

Izolace pacientů v nemocnici

Zabránění kontaktu pacienta s MRSA s jinými hospitalizovanými, lze zajistit umístěním pacienta na samostatném pokoji. Pokud samostatný pokoj není k dispozici, řešením je dát pacienta na pokoj k jinému pacientovi, se stejným mikroorganismem. Alternativou, použitelnou pouze v krajním případě, je pacient na pokoji s jiným pacientem, který není infikován MRSA, ale nesmí mít rizikové faktory pro získání nákazy. U pacienta s dialýzou a MRSA, se doporučuje jeho umístění na přístroji na vzdáleném konci od jiných pacientů.

Systémová léčba MRSA se většinou neprovádí. Aplikují se lokální antibiotické přípravky, a vyplachuje se antimikrobiálními preparáty na lokální použití.

Léky z přírody na zlatého stafylokoka

Zkuste podpůrně posílení imunity, dietní stravování a zařaďte pohyb. Pacienti, kteří se léčili na zlatého stafylokoka, radí spolupacientům vodu s citronem, lichořeřišnici, rakytníkový olej, medvědí česnek, propolisovou tinkturu, aloe vera, echinaceu a šalvěj. Někteří sáhnou i po probiotikách, koloidním stříbře, Cordyceps, MMS nebo Wobenzymu.

Kam za dalšími informacemi o zlatém stafylokokovi?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „MRSA SEM 7821 lores“ od Janice Carr – http://phil.cdc.gov/PHIL_Images/7821/7821_lores.jpg. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva