Sponzorováno

Hyperaktivní močový měchýř – dědičný nedědičný problém – příznaky, příčiny a léčba 4.7/5 (20)

Hyperaktivní močový měchýř - dědičný nedědičný problém - příznaky, příčiny a léčbaMočový měchýř se zvýšenou aktivitou je stav, při kterém se svaly močového měchýře silně stahují a svaly obklopující močovou trubici (trubice, která odvádí moč z močového měchýře) nejsou schopny zastavit vytékání moči. Hyperaktivní močový měchýř se často označuje jako dráždivý močový měchýř, urgentní inkontinence, suchý nebo mokrý močový měchýř. Močový měchýř se sníženou i zvýšenou aktivitou spadají pod termín „dysfunkce močového měchýře“.

Neodkladné nucení na močení s následným nepříjemným únikem moči je postrachem mnoha lidí. Nejen, že může způsobit dehonestující společenské faux pas, ale upozornit může zároveň i na jiné onemocnění. Kdy zpozornět a zajít s tímto intimním problémem ke lékaři?

Neodkladná záležitost

Hyperaktivní močový měchýř je nepříjemný problém, o kterém se ve společnosti záměrně mlčí. Vždyť kterému příteli či známému byste se jen tak mezi řečí svěřili, že si občas „cvrknete“? Lékaře se však stydět nemusíte a pomoc je dobré vyhledat co nejdříve. „Hyperaktivní močový měchýř je soubor příznaků, pro které je charakteristické nutkavé a neodkladné močení s únikem moči nebo bez něj, doprovázené častým močením i močením během noci. Nemusí se vyskytovat najednou všechny příznaky, ale neodkladné nucení na močení nesmí chybět,“ vysvětluje doktor.

Dědičný nedědičný problém

Samotný hyperaktivní močový měchýř se sice nedědí, ale dědí se onemocnění, které ho mohou způsobovat. „Hyperaktivní močový měchýř je příznakem různých organických nebo
funkčních onemocnění. Často vzniká na podkladě chronické infekce močových cest, onemocnění prostaty nebo neurologických nemocí. Nelze vyloučit, že za příznakem hyperaktivity měchýře se ukrývá gynekologický problém nebo např. i nádor močových cest a tlustého střeva. Není to tedy dědičná nemoc, ale dědičné mohou být onemocnění, které příznaky hyperaktivity měchýře vyvolávají,“
objasňuje urolog.

Pozor na rakovinu

Samotný hyperaktivní močový měchýř sice nemůže způsobit jinou nemoc, avšak může být jakýmsi zdviženým varovným prstem. „Za hyperaktivitou měchýře se mohou ukrývat i vážná, zejména nádorová onemocnění,“ potvrzuje specialista. Stejně je však třeba říci i to, že jeho přítomnost, resp. podstata jeho vzniku nemusí být vždy spojena s jiným vážným onemocněním, resp. nemusí být předzvěstí jiné vážné choroby. Každý případ je individuální a proto je třeba jít k lékaři, který vás vyšetří, určí přesnou diagnózu a zároveň zahájí léčbu.

Jak zjistím, že mám hyperaktivní močový měchýř?

Zjistit, že vás trápí hyperaktivní močový měchýř není vůbec složité. Toto onemocnění se totiž projevuje velmi silným nucením na močení, které je poměrně obtížné oddálit. Problém nastává např. i při puštění vody a při jiných v podobných situacích. Často je navíc nutkání spojeno i s nepříjemným únikem moči.

Nechorobné časté nucení na močení se vyskytuje pouze při zvýšeném příjmu tekutin a většinou se dá oddálit bez úniku moči. Rozeznat chorobný a nechorobný stav tedy můžete zcela jednoznačně.

Léčba závisí na příčině

Samotná hyperaktivita močového měchýře se dá poměrně dobře ovlivnit léky. Váš háklivý problém tedy můžete vyřešit celkem jednoduše, stačí navštívit odborníka na danou oblast. „Pacientům výrazně uleví to, že nemusí tak často a rychle močit. Dokonce někdy i přestane moč unikat a výrazně se jim zvýší kvalita života. Je ale třeba řešit i příčinu, např. léčit prostatu, nádor nebo neurologické onemocnění. Důležité je např. i vynechat příjem nápojů s obsahem kofeinu a sycených nápojů,“ vysvětluje urolog.

Sponzorováno

Návštěvu urologa neodkládejte

A to nejen kvůli svému pohodlí a zlepšení svého životního komfortu, ale zejména z důvodu nebezpečí dřímající hrozby jiné závažnější choroby. „Určitě je dobré při častém močení navštívit urologa. Pacientům umíme pomoci a zvýšit kvalitu jejich života,“ dodává specialista na urologii. I když je urologická prohlídka pro mnohé lidi a zejména mužů strašákem, odborník dodává, že se jí netřeba vůbec bát, protože je rychlá a zcela bezbolestná. Záměrným oddalováním a bagatelizování problému si koledujete jen o zhoršování stavu a obíráte se o včasnou diagnostiku případného jiného onemocnění a jeho následnou úspěšnou léčbu.

Prevence? Cvičte!

Velký význam v prevenci má správná životospráva, dostatečný pitný režim asi dva litry denně, cvičení na posílení močového měchýře a Kegelovy cviky, které zpevňují svalstvo pánevního dna. Lehněte si na záda, nohy mírně roznožte a opřete o chodidla. Stáhněte svaly zadku, pánev pomalu zvedejte ze země. V krajní poloze chvíli vydržte a vraťte se do původní polohy. Teple se oblékejte a choďte na pravidelné gynekologické prohlídky, abyste předcházeli opakovaným zánětům v oblasti malé pánve.

Pozor!

Při posilování svalstva pánevního dna nikdy nepřerušujte močení! Tento cvik byl v minulosti populární, ale ukázalo se, že vede k poškození svěrače močového měchýře!

TIp ke čtení: O inkontinenci – samovolný únik moči

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Léčba hyperaktivního močového měchýře:

  • úprava životosprávy a základních onemocnění
  • rehabilitace, nácvik močení
  • medikamentózní léčba
  • Neurostimulace
  • chirurgická léčba

Při tzv. minimálním vyšetření a diagnostice často odhalíme banální příčiny vzniku hyperaktivního močového měchýře, jako například zvýšený příjem kofeinových nápojů, nevyvážený denní příjem tekutin. V těchto případech je možné stav pacienta zlepšit jednoduchou úpravou životosprávy. Stabilizací diabetu nebo změnou diuretické léčby může také dojít ke zmírnění močových obtíží.

Rehabilitace sestává z gymnastiky svalstva pánevního dna, tzv. Kegelových cviků, které se sice nejčastěji doporučují pro stresovou inkontinenci moči, ale i při smíšené inkontinenci mají významný vliv.

Behaviorální léčba spočívá v nácviku močení v přesný čas a na přesný podnět.

Medikamentózní léčba tvoří zlatý standard v léčbě hyperaktivního močového měchýře. V současnosti máme dostatečné množství léčiv na účinnou a bezpečnou léčbu hyperaktivního močového měchýře. Léky způsobují, že pacient má slabší pocit nucení na močení, chodí močit méně často, a při inkontinenci někdy dokonce dokáží zcela potlačit únik moči. Léčeným pacientům se výrazně zlepšuje kvalita života, například už jen tím, že se lépe vyspí, protože nemusí v noci tak často močit. Jako každá medikamentózní léčba, i léčba hyperaktivního močového měchýře má svá omezení.

Neurostimulace je další možností léčby. V České republice jsou dvě centra, které se postupně dostávají v léčbě OAB neurostimulácií na velmi dobrou úroveň. Operační léčba je indikována až po selhání všech předešlých možností léčby. Sestává z hydraulické dilatace močového měchýře, tedy v rozšíření vnitřního prostoru močového měchýře, čímž se zvýší jeho kapacita.

Sponzorováno

Jinou možností je cystektomie s vytvořením neoveziky, tj nového močového měchýře, případně jiná forma odvodu moči z těla. Taková řešení jsou mimořádně vzácná.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva