Sponzorováno

Halitóza – trápí zápach z úst i vás? Jak na něj? 4.93/5 (14)

  • Halitóza je lékařský termín pro nepříjemný zápach z úst, který může být trvalý nebo dočasný. Může mít různé příčiny, včetně zubního onemocnění, problémů s dásněmi, infekcí v ústní dutině, špatného dechu, konzumace určitých potravin, tabákového kouření a dalších.
  • Léčba halitózy závisí na základní příčině. V tomto článku najdete několik způsobů, jak se může léčit.
  • Ústní hygiena je zásadní: Důkladné čištění zubů, čištění jazyka a používání zubní nitě mohou pomoci odstranit bakterie, které způsobují zápach.
  • Návštěva zubaře: Pokud máte zubní problémy, jako je zubní kaz, parodontální onemocnění nebo abscesy, je důležité je léčit.
  • Ošetření dásní: Pokud trpíte zánětem dásní (gingivitida) nebo parodontálním onemocněním, léčba dásní vám může pomoci zmírnit halitózu.
  • Kontrola jídelníčku: Některé potraviny a nápoje, jako jsou cibule, česnek, káva a alkohol, mohou způsobovat špatný dech. Omezte konzumaci těchto potravin, pokud máte problémy s halitózou.
  • Zvýšený příjem vody: Pití vody může pomoci udržet ústní sliznici hydratovanou a snížit zápach z úst.
  • Pravidelné návštěvy u lékaře: Pokud je halitóza spojena s jinými zdravotními problémy, jako jsou infekce nosu, krku nebo střev, je třeba tyto problémy léčit.
  • Vyhledejte lékařskou radu, pokud trpíte trvalou halitózou, která nezmizí po zlepšení ústní hygieny. Lékař nebo zubař vám může pomoci identifikovat příčinu a navrhnout vhodnou léčbu.

Ústní vody, pastilky nebo žvýkačky bez cukru mohou sice nepříjemný zápach na krátkou dobu překrýt, avšak neodstraní příčinu ústního zápachu. Proto se v žádném případě nehodí na trvalé zlepšení tohoto problému.

Ústní vody, pastilky nebo žvýkačky bez cukru mohou sice nepříjemný zápach na krátkou dobu překrýt, avšak neodstraní příčinu ústního zápachu. Proto se v žádném případě nehodí na trvalé zlepšení tohoto problému.

V souvislosti s ústní hygienou často zapomínáme na zápach z úst, protože pro mnohé je to nepříjemná a tabuizovaná téma. Zápach z úst se sám o sobě nelze charakterizovat jako obraz nemoci, nicméně je často důležitou první indicií pro řadu možných onemocnění. Musí se rozlišvať mezi krátkodobě se vyskytujícím zápachem z úst v důsledku požití silně páchnoucích jídel, jako jsou cibule, česnek a pod., a trvalým ústním zápachem. Tento zápach z úst se pro postižené a jejich okolí může rozvinout na silně zatěžující rušivý faktor.

Příčina zápachu z úst

Za příčinu špatného dechu se často pokládá onemocnění zažívacího traktu. Zápach z úst mohou samozřejmě podmiňovat celková onemocnění plic, žaludku, jater nebo močového měchýře, poruchy látkové výměny, jako diabetes mellitus, velké stavy hladu nebo infekční onemocnění. Příčina je většinou skryta v nosní, hltanové nebo nosní dutině resp. až do 90% všech případů v ústní dutině.

Zubní kaz sám o sobě často neindukuje žádný nepříjemný zápach, ale způsobují to zbytky jídel nahromaděné v zubních defektech. I mezizubní prostory, jen zpola zlomené zuby a především dásňové choboty (kapsy) poskytují výborné místa na osídlení mikroorganismy. Tyto produkují laktát obsahující síru, které tvoří vlastní příčinu nepříjemného ústního zápachu. Jejich vývoj dále podporuje zvýšené ukládání plaku, stoupající hodnota pH a snížené slinění. Z toho vyplývá, že symptomatické dýchání ústy a noční problematika chrápání, které podmiňují sucho v ústech, mohou také být spouštěcími faktory špatného dechu.

V noci je produkce slin vždy silně snížena, kvůli čemuž je především ráno po probuzení pozorovatelný nepříjemný zápach a chuť. K symptomům produkujícím zápach mohou rovněž vést změny povrchu jazyka s následujícími usazeninami ve formě povlaků. Psychický stres, určité léky a především konzumace nikotinu špatný dech dodatečně zintenzivňují.

Příčiny halitózy - ilustrace

Příčiny halitózy – ilustrace

 

Terapie a odstranění zápachu z úst

Pokud se příčina zápachu z úst najde v určitém onemocnění, musí se toto onemocnění léčit v jeho základní formě. Pokud je spouštěcím faktorem zvýšený počet bakterií v ústní dutině, je jako první třeba snížení tvorby vhodných prostor v ústech. Základní strukturu přitom tvoří nutná rozsáhlá dezinfekce zubů včetně léčby paradentopatie.

Sponzorováno

Zvýšená produkce slin nepříjemný zápach snižuje, takže by se zvýšené slinění mělo podmiňovat pomocí intenzivních žvýkacích pohybů. Přitom se nabízejí žvýkačky bez cukru nebo změna výživy. Intenzivní osvěta zaměřená na opatření ústní hygieny, které je třeba uplatnit, představuje důležité těžiště léčby.

Čištění tak zubů tak mezizubních prostorů, např. dentální nití, doma je v kombinaci s profesionálním čištěním zubů každých 3 – 6 měsíců prognosticky velmi dobrým konceptem pro efektivní odstranění zápachu z úst. I vyplachování roztokem peroxidu vodíku resp. chlorhexidinu nebo čištění jazyka měkkým kartáčkem (zubním kartáčkem), nebo ještě lépe speciálními škrabkami na jazyk, mohou způsobit opravdu dobrou nápravu. Nato by se měl jazyk pravidelně ošetřovat před a po čištění zubů.

Pozor: ústní vody, pastilky nebo žvýkačky bez cukru mohou sice nepříjemný zápach na krátkou dobu překrýt, avšak neodstraní příčinu ústního zápachu. Proto se v žádném případě nehodí na trvalé zlepšení tohoto problému.

Signál chronického onemocnění

Špatný dech nás v některých případech může upozorňovat i na chronické onemocnění. Ústní hygiena je sice důležitá, ale i přesto, že si zuby a jazyk poctivě „pucujeme“, zápach z úst může překvapit. Pokud přetrvává, je třeba hledat příčinu. Pokud není v ústech, může se za ní skrývat chronické onemocnění.

Zápach z nosu – pokud je horší, resp. výraznější než zápach z úst, může jít o nosní polypy, chronický zánět nosních dutin nebo o tzv. suchý nos.

  • (Jen) zápach z úst – může se jednat o chronickou bronchitidu.
  • (I) bolest v krku – v úvahu přichází chronický zánět mandlí.

Zápach mohou produkovat i nemocné vnitřní orgány. Hnilobný zápach může naznačovat onemocnění plic nebo gastritidu. Rybinou či moč odkazují na vážný problém s ledvinami a člověk s acetonovým dechem bude s velkou pravděpodobností diabetik – v krvi má hodně cukru a naléhavě potřebuje inzulín.

Tipy proti halitóze, zápachu z úst

Strava

Upřednostňujte nízkotučnou stravu, preferujte zeleninu. „Jedno jablko denně“ – toto úsloví nevzniklo nadarmo a pokud ho dodržíte, s halitózou zatočíte. Jablko však lze nahradit i mrkví či celerem. Vyjmenované působí jako přírodní kartáček, který bakterie ze zubů doslova vytře.
Probiotika – i syrové obiloviny, droždí či některé druhy ovoce mohou způsobit nepříjemný dech. Pomoci mohou probiotické potraviny, například jogurt.

Tekutiny

Hodně pijte! Ne však leccos. Voda na rozdíl od slazených nápojů neobsahuje cukr ani kyselinu, které dech ještě zhoršují. Sáhněte po tolik omílané čisté, obyčejné vodě z vodovodu a vyplachujte si jí bakterie z úst.

  • Káva – nahraďte ji zeleným čajem, pokud se chcete ráno probudit. Ten nevysušuje ústa tak, jako kofein, obsažený v kávě a působí zásaditě.
  • Alkohol – stop! Ať ho neobsahuje ani vaše ústní voda. Alkohol totiž vysušuje a bez slin se bakterie nemají šanci z úst vyplavit.

Žvýkejte

A co vlastně žvýkat?

  • Čerstvou mátu – podobně jako petrželka, obsahuje chlorofyl, který působí proti sloučeninám síry v ústech.
  • Žvýkačky bez cukru – pomáhají tvořit sliny. Ať jsou bez cukru, jinak bude naše snaha marná.

Pravidelné čištění jazyka

I po něm se bakterie rádi rejdí. Přesněji: nejraději. Povrch jazyka je pro ně dokonalý, je tam teplo a vlhko. Pokud nemáte škrabku, alternativou může být zubní kartáček namočená v ústní vodě.

Zubní nit

Sponzorováno

Kartáček a škrabka na jazyk nestačí. Mezizubní prostory se zaklíněný zbytky potravy jsou také častou příčinou nepříjemného dechu.

Co si ještě o zápachu z úst přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva