Chřipka? Podívejte se jakým jídlem s ní můžete efektivně bojovat 4.9/5 (10)Jak se bránit proti nachlazení a chřipce? Mýt si ruce, jíst vitamin C, echinaceové kapky, a další přípravky a léky. Pomoci však mohou i některé potraviny. Doktorka Lynn Griegerová doporučuje proti chřipce a nachlazení přijímat pravidelně následujících 7 jídel a nápojů:

Horká slepičí polévka (kuřecí vývar)

Na tento přírodní penicilin věřily už naše prababičky. Léčivé vlastnosti slepičí polévky nejsou jen pověrou. Pomůže odblokovat ucpaný nos a krk, je mírná na žaludek, ale i tak dodá spoustu energie. Její léčivé vlastnosti zesílí přidáním zeleniny (zejména pokud přidáme i cibuli s česnekem).

Horký čaj

Je třeba přijímat hodně tekutin. Slazené nápoje s bublinkami a kávu moc ne, je lepší pít vodu nebo nepřislazované ovocné džusy. Ještě lepší jsou teplé nápoje. V boji proti nachlazení se výborně osvědčil čaj z heřmánku, či máty, ale ani horká voda (či ovocný čaj) s citrónem vám rozhodně neublíží.

Citrusové plody

Jsou důležité, protože obsahují hodně přírodního vitamínu C. Nejlepší je začít hned ráno a dát si sklenku pomerančové šťávy k snídani a oběd doplnit třeba mandarinkou. Zvýšený příjem vitamínu C je zvlášť důležitý pro kuřáky, protože kouření oslabuje imunitu, ale i zvyšuje potřebu tohoto vitamínu.

Další zdroje vitamínu C

Citrusové plody nejsou jediným přírodním zdrojem vitamínu C. Tento základní „protichřipkových“ vitamín se nachází i v bramborách, zelené paprice, jahodách, kiwi či ananasu.

Pikantní kořeněná jídla

Na ucpaný nos a bolavé dutiny pomáhá česnek, křen, chilli papričky a pálivé omáčky. Stačí je přidávat do jídla více než obvykle a výsledek se brzy ukáže. Jen pozor, pokud již chřipku máte a bolí vás žaludek, měli byste si naopak na pikantní jídla dát pozor.

Česnek

Za typickou chutí česneku je látka aliin, která prokazatelně uvolňuje zahlenění krku. A toast s česnekem zvládne připravit asi každý.

Zázvor

Mnoho lidí věří, že výborným spojencem v boji proti kašli a teplotě je zázvor. Je možné ho jíst čerstvý, nastrouhaný v jídle, atd. Starý recept doporučuje při nachlazení připravit z něj čaj: Do šálku dejte 2 PL čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru a zalijte horkou vodou. Nechte odstát 5 až 10 minut a podle chuti oslaďte medem.

Co nejíst?

Každodenní konzumace tučných či sladkých jídel, vynechaná jídla a velké množství kofeinu. To vše oslabuje organismus a zvyšuje riziko, že se člověk nakazí. Imunitní systém udržují v dobré kondici celozrnné výrobky, ovoce, zelenina a proteiny s nízkým obsahem tuku. V boji proti chřipce a nachlazení tedy patří nejen uvedeny jídla, ale i rozumné stravovací návyky.

TIP: Jak léčí chřipku v Rusku?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva