Askarióza – příčiny, průběh infekce a léčba Zatím bez hodnocení.Askarióza - příčiny, průběh infekce a léčbaAskarióza je nemoc způsobená parazitickým hlístem Ascaris lumbricoides, neboli česky škrkavka. Pravděpodobně je infikovaná až čtvrtina lidstva, s převahou 45 procent v Latinské Americe a 95 procent v částech Afriky. Askarióza je zvlášť rozvinutá v tropických a subtropických oblastech, kde je špatná hygiena. Jiné druhy rodu Ascaris mohou způsobit choroby u domácích zvířat, např. Ascaris suum infikuje prasata. U lidí byly objeveny některé geny, které mohou zvýšit náchylnost na infekci.

Škrkavky nejsou nakažlivé, člověk se infikuje jen při požití jejich vajíčka.

Askarióza a jak probíhá infekce

Infekce nastává po konzumaci jídla kontaminovaném vajíčky hlíst z výkalů. Ve střevě se vylíhne larva, provrtá se přes střevní stěnu a migruje krevním oběhem do plic. Zde pronikne do alveoly a postupuje do průdušnice, kde se vykašle a spolkne. Larvy procházejí žaludek podruhé do střeva, kde dorostou na dospělé červy. Udržují si svou pozici plaváním proti střevnímu proudu způsobeného peristaltikou. Dospělí červi žijí 1 až 2 roky, což značí, že infikované osoby mohou zůstat nakažené permanentně, protože červi se stále množí.

Znaky a symptomy askariózy

Když larvy putují po těle, mohou způsobit poškození cév, peritonitidu – zánět pobřišnice, zvětšení jater a sleziny atd. Červi ve střevě mohou způsobit sníženou absorpci živin a anorexii, která přispívá k podvýživě. Přes 796 červů Ascaris lumbricoides vážících asi 550 g bylo vybráno z těla 2-letého dítěte v Jižní Africe, které zemřelo na související gangrénu.

Lidé na problém nejčastěji přijdou, když objeví parazita ve stolici, nebo jej vykašlou, případně se sám plazí z nosu. Nejedná se však o nic závažného.

Léčba askariózy

Při podezření na nakažení askariózou, ihned kontaktujte svého lékaře, kde udělá potřebné testy a zahájí léčbu. Pokud je potvrzena diagnóza, lékař předepíše potřebnou léčbu různými léky, mezi které patří levamisol, pyrantel, mebendazolu. Pokud podstupujete léčbu askariózy, jste neustále sledováni – to aby se zabránilo možným komplikacím.

Od lékaře dostanete antiparazitika.

Nebezpečné je vystavení se výkalům pacienta – každý kdo je potenciálně v riziku by měl podstoupit vyšetření.

A jak na prevenci?

Základem je tedy hygiena rukou, se zaměřením na jejich mytí především před jídlem, omývání ovoce a zeleniny. Konzumovat pouze dobře tepelně upravená jídla, v neznámých oblastech nepít vodu, o které nevíme, z jakého je zdroje, při cestování do ciziny používat pouze vodu balenou apod.

VIDEO: Vetřelci v našem těle – Paraziti

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva