Sponzorováno

Shiatsu masáž (Šiacu) a její účinky – masáž založená na akupresuře 4.85/5 (13)

  • Shiatsu je tradiční japonská forma manuální terapie, která se zaměřuje na aplikaci tlaku na určité body na těle za účelem podpory zdraví a pohody. Slovo "shiatsu" v překladu znamená "tlak prsty". Tato technika vychází z konceptů tradiční čínské medicíny, zejména z akupresury, a byla dále vyvinuta a upravena v Japonsku.
  • Během terapie shiatsu terapeut používá své prsty, dlaně, lokty nebo kolena k provádění tlaku na specifické body na těle, které jsou umístěny na meridiánech, energetických cestách. Cílem je obnovit rovnováhu a tok energie ("qi") v těle. Kromě tlaku může terapeut používat také protahování, otáčení a hlazení, aby uvolnil napětí a zlepšil cirkulaci.
  • Je důležité si uvědomit, že účinnost shiatsu může být individuální a reakce na terapii se mohou lišit. Shiatsu by mělo být prováděno kvalifikovaným terapeutem, který má znalosti o lidském těle a meridiánech. Před zahájením jakékoli formy alternativní léčby, včetně shiatsu, je vhodné konzultovat svého lékaře, zejména pokud máte zdravotní problémy.

Shiatsu je založena na akupresurních bodech

Shiatsu je založena na akupresurních bodech

Japonská masáž založená na akupresuře. Shiatsu je tradiční japonská metoda známá již alespoň 8 000 let. V japonštině „shi“ znamená prst, „Atsu“ tlak, z čehož vyplývá, že se nejedná o tradiční olejovou masáž, jak ji známe my, ale masér využívá tlak prstů, palců, dlaní, loktů, kolen nebo chodidel. Teorie shiatsu je podobná čínské akupresuře: díky ní se reguluje tok energie „qi“ v člověku. V těle je několik meridiánů, známých také jako energetické kanály, ve kterých je nahromaděná energie.
Pokud se necítíte dobře, je to právě proto, že energetické body v těle jsou blokovány, energie se tedy nerozkládá pravidelně. Právě masáží se jejich terapeut snaží vrátit do rovnováhy.

Kromě působení na body, obsahuje různé techniky jako natahování končetin na zprůchodnění energie v kloubech, dechová cvičení, hnětení, zahřívání, vibrování, potřásávání … Shiatsu se řadí mezi masérské techniky, ale vzhledem k jeho schopnost pracovat s energií těla, ovlivňuje energii těla a tím povzbuzuje správnou funkci vnitřních orgánů.

Japonské ministerstvo zdravotnictví definuje shiatsu jako „formu manipulace prostřednictvím palců, prstů, dlaní a tlaku na povrch těla bez použití nástrojů s cílem napravit vnitřní poruchy, podporovat a udržovat zdraví a léčit nemoci.“ Takže ve své podstatě o masáž nejde.

Před Shiatsu masáží

Před masáží nejezte žádná těžká jídla. V den masáže se vyvarujte horké vany nebo sprchy. Neměli byste pít žádný alkohol, a to ani po masáži.
V případě, že máte zdravotní problémy, řekněte o tom masérovi. Pokud máte například bolesti hlavy, zapamatujte si, kdy je máte, případně co jste jedli. Masér by měl podle toho vědět, čemu je třeba se věnovat. Stejně ho upozorněte, pokud berete nějaké léky.

Průběh samotné masáže

Na oblečení je třeba si přinést pohodlné bavlněné oblečení (pro vaše pohodlí, ale i pro terapeutův „bezbarierový“ přístup k bodům na vašem těle) – pohodlné kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, ponožky bez gumičky. Pokud to ženám vyhovuje, doporučujeme bez podprsenky.
Předem informujte terapeuta o vašich závažných problémech, případně o implantátech ve vašem těle (umělý kloub, kovové předměty …).

Pro koho je Shiatsu masáž určena

Masáž se doporučuje pro ty, kteří mají pocit, že v jejich životě je příliš mnoho stresu. Velmi si ji chválí ženy, které trpí premenstruačním syndromem a lidé se slabším imunitním systémem. Je vhodná i pro ty, kteří mají problémy s dýcháním, trávením nebo migrénami.

Pro koho se Shiatsu nedoporučuje

Tato masáž není pro ty, kteří mají problémy s krevními sraženinami, vnitřním krvácením nebo infekčními chorobami. Ti, kteří mají problémy s křečovými žilami, jsou na lécích nebo nedávno prodělali operaci, by o tom měli upozornit maséra.

Účinky shiatsu na zdraví

Účinky shiatsu na zdraví mohou zahrnovat:

  • Uvolnění napětí: Shiatsu může pomoci uvolnit napětí a stres ve svalech, což může vést k pocitu uvolnění a pohody.
  • Zmírnění bolesti: Aplikace tlaku na specifické body může pomoci zmírnit bolesti, včetně bolesti zad, kloubů a hlavy.
  • Zlepšení cirkulace: Shiatsu může podpořit lepší průtok krve a lymfy v těle, což může vést ke zlepšení celkového zdraví.
  • Stimulace imunitního systému: Stimulace energetických bodů může podpořit imunitní systém a pomoci tělu lépe se bránit proti nemocem.
  • Podpora relaxace: Terapie shiatsu může pomoci snížit úzkost a stres, podporovat relaxaci a zlepšit kvalitu spánku.
  • Podpora trávení: Shiatsu může stimulovat trávicí systém a podpořit jeho správnou funkci.

Různé styly Shiatsu

Namikoshi shiatsu

Namikoshi shiatsu je známé také pod názvem shiatsu masáž. Klade důraz na fyzikální techniky pocházející z japonské masáže Anma. Využívá tlak a ťukání na speciální body těla. Pomáhá zlepšit proudění životní energie. Její součástí je i poradenství v oblasti vhodného stravování, cvičení a správný životní styl.

Sponzorováno

Zen Shiatsu

Zen Shiatsu vyvinul Shizuto Masunaga, bývalý žák Namikoshi, z Namikoshi shiatsu. Je nejpopulárnější formou šia-cu. Spojuje Anmu s tradiční čínskou medicínou a využívá Masungove energetické dráhy, které jsou prodloužením klasických akupunkturních meridiánových drah. V těchto prodloužených drahách obíhá jemnější forma či, která více zasahuje psychiku. Pro název zen se Masunaga rozhodl kvůli své náklonnosti k spiritualitě zen buddhistických mnichů v Japonsku (zen je pojem z buddhismu a označuje schopnost žít v přítomnosti, být tady a teď).

Watsu – vodní shiatsu

Dalším stylem shiatsu je „Watsu“, vodní shiatsu, které vzniklo kombinací slov water a shiatsu. Zakladatelem stylu je terapeut Harold Dull. Jde o cvičení založené na principech shiatsu, které se praktikuje ve vodě o teplotě 30-35 °C. Na rozdíl od klasického šiacu pracuje více s doteky a specifickými pohyby trupu a končetin, využívá však i tlak na akupresurní body. Díky nadnášení vodou je možné protáhnout svaly a uvolnit klouby způsobem, který by byl jinak bolestivý nebo nemožný. Stav nadnášení vodou zesiluje všechny známé přínosy terapie praktikované ve vodě: zvýšení krevního oběhu, snížení bolesti, ochrana kloubů a zvětšení rozsahu pohybu. Z psychického pohledu Watsu navozuje hluboký relaxační stav, má silné antistresové účinky, uvolňuje psychické stresy a traumata a uklidňuje mysl. Pomáhá i jako doplňková léčba při tělesných postiženích, poruchách nervové soustavy a je taktéž součástí rehabilitačních programů.

Shin tai

Shin tai znamená „duch“ a „tělo“. Tento styl založil Saul Goodman, zakladatel Mezinárodní školy Shiatsu v USA a Evropě. Při shin tai používáme sílu myšlenky, která určuje směr toku energie, a tak působíme přímo na informační systém těla, který se projeví jako korekce fyzické struktury a zprůchodnění energetických drah. Je to víc informační léčba než energetická. Z hlediska meridiánů popisuje a klade největší význam pro práci s 2 nepárovými meridiány – řídícím meridiánem (zadní střední dráha) a meridiánem početí (přední střední dráha).

Shintai je nadstavbou shiatsu. Terapeut, který tuto metodu praktikuje, musí precizně ovládat základní koncepci 12 meridiánů, aby mohl propojit tyto znalosti právě s 2 nepárovými meridiány. Shintai otevírá a uvolňuje tok energie v těchto velmi důležitých meridiánech. Zadní střední dráha ovlivňuje všechny jangové meridiány a může být využita k posílení všech jangových drah. Přední střední dráha ovlivňuje všechny jinové dráhy a její energetika mě zásadní vliv na reprodukční systém.

Tants

Je tantrické shiatsu, které kombinuje prvky tantry a shiatsu. Založil ho v roce 1980 Harold Dull, který založil i vodní shiatsu.

Mapa akupresurních bodů na těle

Akupresurní body – pohled na tělo zepředu

Základní akupresurní body - přední pohled

Základní akupresurní body – přední pohled

 

Akupresurní body – pohled na tělo zezadu

Základní akupresurní body - zadní pohled

Základní akupresurní body – zadní pohled

 

Akupresurní body – pohled na tělo z boku

Základní akupresurní body - boční pohled

Základní akupresurní body – boční pohled

 

Byli jste na masáži Shiatsu? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Ukázka masáže Shiatsu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Shiatsu masáž (Šiacu) a její účinky – masáž založená na akupresuře”

  1. […] linií, tzv. sén,[3] na nichž na nichž leží akupresurní body – japonská masáž shiatsu – rolfing – technika původem z USA, zaměřuje se na hluboké struktury pojiva, používá […]

  2. […] Shiatsu (human touch) masáž – speciálně vyvinuté masážní techniky optimálně simulují […]

  3. […] prstů, rukou, příp. hladkých nebo naopak drsných předmětů. Akupresura se nazývá také shiatsu – je to druh […]

  4. […] techniky (sem spadá většina relaxačních druhů masáží), dále reflexní terapie chodidel, shiatsu masáže, aromaterapie, některé druhy […]

  5. […] nervový systém (vitamíny B, hořčík, lecithin, třezalka), posilovat slezinu (žen-šen, masáže shiatsu, reflexní masáž rukou, teplá jídla atd.) a vyživovat a chránit […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva