Sponzorováno

Masáž hráze v těhotenství – jak na to? 4.9/5 (10)

Masáž hráze v těhotenstvíTěhotenství je období radosti a paniky zároveň. Budoucí maminka se těší na miminko, chystá si pro něj věcičky a dětský pokojíček. Zároveň však má obavy z toho, jak proběhne porod, a jak to bude zvládat po porodu. Do toho se ještě připletou nálady způsobené hormony a vznikne nám tedy zvláštní období, kdy budoucím tatínkům chvílemi stojí vlasy na hlavě a mají chuť si je začít trhat.

Udělejte si rituály

V období těhotenství se dost radikálně mění i vzhled budoucích maminek. Některé změny jsou docela příjemné jako například větší a plnější prsa. Na druhé straně, rostoucí bříško je v posledních měsících zátěží. Proto je dobré, když budoucí maminka věnuje zvýšenou pozornost péči o své tělo. Nic už není tak důležité, jako jste vy a vaše budoucí děťátko. Proto si dopřejte více času na rituály, které později přinesou své ovoce.

Natírání se krémem nebo olejíčkem je velmi příjemné a pro vaši pokožku je to přímo první pomoc. Napínání a roztahování kůže na bříšku, ale i na prsou a stehnech, může zanechat později množství strií. Elasticita kůže je trošku i genetickou záležitostí, možná se vám zcela nepodaří předejít vzniku strií. Ale natírání krémem nebo olejíčkem pomůže jejich vznik minimalizovat.

Nicméně péče o tělo nemá pouze estetický charakter. Některé rituály, zejména v posledních týdnech těhotenství, nám mohou usnadnit i průběh porodu. Budoucí maminky si předávají své zkušenosti, takže i prvorodičky už jistě slyšely o nástřihu hráze.

Sponzorováno

Nástřih hráze

Nástřih hráze (episiotomie) je vlastně nástřih tkáně mezi pochvou a konečníkem. Provádí se, pokud je miminko velké, nebo pokud dochází k nadměrnému tlaku na hráz a hrozí, že se roztrhne. V takovém případě je lépe pomoci a hráz nastřihnout, aby se předešlo její samotnému roztržení. Protože šití i hojení je při roztržení komplikovanější. Samotný nástřih hráze nebývá bolestivý, citlivěji pak žena reaguje spíše na zašívání. Hojení během šestinedělí je také nepříjemné. Nejlepší je, když se tomuto zákroku můžete vyhnout. A vy se mu opravdu můžete vyhnout. Řešením je masáž hráze.

Masáž hráze

Masáž hráze napomáhá uvolnění a elasticitě oblasti, která je tak namáhána. Na tuto masáž se používají oleje, které mají příznivé účinky. Tato příprava je důležitá pro prvorodičky, které mají tuto oblast ještě velmi pevnou a málo pružnou. Ale i maminky, které se chystají na druhý, či třetí porod a při tom předchozím porodu musely nástřih podstoupit, mohou zkusit tuto proceduru. Druhý porod může probíhat jednodušeji a právě masáž hráze může jeho průběh ještě usnadnit.

Jak na to? Masáž hráze může provádět žena sama, ale vzhledem k tomu, že bříško může představovat již značnou překážku, je dobré, když se na to podujme budoucí tatínek. Nemírné důležitá je hygiena. Takže na pedantně umyté prsty si nakapejte například olej na masáž hráze Saloos. Pokud na tak to jde maminka sama, tak v pololeže s mírně pokrčenýma nohama, nanese olej na spodní okraj pochvy a na hráz. Svým palcem může zajít asi dva cm do pochvy a hráz jemně roztahuje směrem ke konečníku a do stran. To se provádí asi tři minuty. Pak můžete ještě minutu mačkat kůži na hrázi mezi palcem a ukazováčkem. Přičemž palec je zevnitř a ukazováček zvenčí.

Pokud se ujal pomoci partner, nejprve začne ukazováčkem, pak přidá i prostředníček. Přechází z jedné strany na druhou a do stran. Když jste kolmo na hráz stiskněte stěnu pochvy směrem dolů a dopředu na dobu tři minuty.

Tuto masáž je dobré provádět po sprchování nebo koupeli, když je tkáň poddajnější. S masáží začínáme asi 6 týdnů před porodem. Tehdy je již budoucí maminka obvykle na mateřské dovolené a má čas jen pro sebe.

VIDEO: Jak na masáž hráze?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Masáž hráze v těhotenství – jak na to?”

      • Anička napsal:

        Dobrý den, doporučené olejíčky jsou výborné, sama jsem je používala. Masáž hráze by neměla podcenit žádná budoucí maminka. Já jsem ji prováděla pravidelně každý den dva měsíce před porodem. Odrodila jsem bez nástřihu hráze a jsem za to vděčná. Hodně mi při masírovaní a cvičení pomohla pomůcka aniball http://www.aniball.cz/.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva