Sponzorováno

Zuby moudrosti či „osmičky“ a problémy s nimi 4.77/5 (13)

Zuby moudrostiTi šťastnější z nás ani nevědí, že zuby moudrosti mají. Někdo si s nimi naopak vytrpí jako pes. A o čem je řeč? Zuby osmičky.

O co jde

Dens serotinus – třetí stolička -lidově zvaná jako zub moudrosti, se zpravidla prořezává mezi 18-25 rokem našeho života. Odtud označení zub moudrosti, očekává se, že v těchto letech bychom už měli přeci jen mít rozum… Třetí stoličky vyrůstají jako poslední v pořadí a nejdůležitější je, aby se prořezaly pokud možno bez komplikací. To se ale mnohdy nepodaří.

Trocha historie

Dříve měli osmičky svoji vlastní funkci – naši předkové totiž přicházeli o zuby mnohem častěji a dříve než my, a osmičky pak měly převzít roli ztraceného chrupu. Lidská čelist se ale evolucí postupně zmenšuje, a proto nyní zuby moudrosti nerostou buďto vůbec nebo – což je ta horší možnost – se pro nedostatek místa prořezávají stěží a působí nám pak bolestivé komplikace.
Je to především také proto, že skladba naší sliznice je spolu s narůstajícím věkem pevnější a odolnější. Obvykle by se třetí osmičky měly prořezat po 20.roce života a pokud se tak nestane, velmi pravděpodobně jsou kryty kostí nebo ve špatném postavení k ostatním zubům.

TIP: Trápí Vás bolest zubů?

Proč zuby moudrostipůsobí problémy

Zuby moudrosti mají velmi často atypické tvary i kořeny, někdy rostou kolmo k ostatním zubům, jindy se natočí úplně ven z tváře a tak se stane, že se jednoduše nevejdou tam, kam by měly. Utlačováním ostatních zubů pak způsobují tak velké komplikace – infekce, záněty a hnisání.

Postupné utrpení

V některých případech se zub moudrosti prořezává i několik let. Ohlašuje se v pravidelných intervalech, které rozhodně stojí za to. Zpravidla je provází teploty, záněty mandlí, bolesti ucha či hrdla. Objevit se může také bolest a otok lymfatických uzlin a všechno může provázet nepříjemný zápach z úst. Rozběhnutý zánět nezřídka působí komplikace při artikulaci a často ani nemůžeme pořádně otevřít ústa. Kvůli jednomu zubu pak můžeme být na čas zcela vyřazeni z normálního života. Celé toto trápení nám pomohou zmírnit antibiotika, ovšem velmi často je nám pak doporučeno odstranění zubu moudrosti. Obzvlášť, pokud už není v dobrém stavu a objeví se na něm třeba kaz. Vytržení doporučují zubní lékaři také v případě, kdy zuby nejsou zcela prořezané nebo se neprořežou vůbec a také v případě, že jejich náklon utiskuje ostatní zuby.

Sponzorováno

Když zub musí ven aneb extrakce osmičky

Když už vám bylo doporučeno zub moudrosti raději odstranit, obvykle vám také lékař řekne, jaký způsob k tomu zvolí. Pokud zub není atypicky uložen, trhání probíhá úplně stejně jako při trhání ostatních zubů, pomocí kleští vcelku. Trhání se provádí samozřejmě v lokální anestezii (místní umrtvení tkáně), kdy pacient necítí bolest, ale jen tlak nebo tah. V případě, kdy jde o komplikovanější uložení zubu a je třeba menšího chirurgického zákroku, může pacient požádat také o celkovou anestezii.
Po zhruba dvou až třech hodinách znecitlivění ustoupí a mohou se objevit bolesti nebo otoky, což je ale v takových případech běžné. Po extrakci zubu se obvykle vyskytují postupně tři typy bolesti. První, která nastupuje s odezníváním účinků lokálního anestetika, je většinou mírná. Druhá se objevuje kolem 12 hodin po zákroku, rychle odeznívá a je většinou nejintenzivnější. Třetí, opět mírnější, postupně odeznívá během asi dvou dnů. Stehy se vytahují zpravidla po týdnu.

Co dělat po zákroku

První čtyři hodiny po vytržení není doporučeno jíst, potom nastupuje jen tekutá nebo kašovitá strava. Na čerstvou ránu po trhání pomáhají chladné obklady, zabrání rozvoji a zvětšování otoku. Vždycky je však nutné zabalit ledový obklad do látkového obalu, například do kapesníku. Možné je i přikládat odvar z heřmánku a výborný je i chlorhexidinový roztok Curasept. Obklady také snižují teplotu, tlumí bolest a uklidňují zánět.

Nedoporučuje se kouřit a pít alkohol, protože tabákový kouř narušuje a prodlužuje hojení rány a alkohol zase podporuje krvácení.
Od bolesti nám pomohou volně prodejná analgetika, např. ibalgin, nalgesin S a další. K zubaři běžte v případě, že se vám vytvoří extrémní otok nebo když bolesti přetrvávají i po pěti dnech od zákroku.

Někoho by mohlo napadnout, že osmičky jsou tedy zbytečné nebo nadpočetné zuby. Ale není to tak docela pravda, hodit se nám mohou hlavně v pozdějším věku. Když pak přijdeme o některé zuby a budeme si například chtít dát udělat můstek, budeme vděčni právě za třetí osmičky. Zachování zubu moudrosti je však vhodnější zkonzultovat přímo se svým zubařem.

A dále si přečtěte o zubech

VIDEO: Kdy je opravdu nutné trhání zubů moudrosti?

VIDEO: Proč máme zuby moudrosti?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Zuby moudrosti či „osmičky“ a problémy s nimi”

    1. […] TIP: Co víte a nevíte o zubech moudrosti? […]

      • ninah napsal:

        Dobrý den. Chci se zeptat ohledně trhání zubů. Na klinice dSmile mi nabízí trhání osmicek pri narkoze…coz v mem pripade by bylo myslim super. Mate nejakou podobnou zkusenost?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva