Sponzorováno

Závislost na nosních kapkách vyléčí i laser (mukotomie) – sanorinismus 4.93/5 (14)

Závislost na nosních kapkách vyléčí i laser (mukotomie) - sanorinismusNosní kapky vám při správném užívání pomohou. Při nesprávném vám ucpou nos tak, že pomůže už jen laser. Pokud budete rýmu léčit příliš intenzivně, potrvá měsíce, než svou závislost rozdýcháte. Doslova závislost, protože při užívání nosních kapek déle než dva týdny se bez nich už neobejdete. „Aplikace kapek do nosu je omezena na trvání akutní rýmy, tedy jeden, maximálně dva týdny.

Déletrvající rýma upozorňuje na komplikace, především na bakteriální zánět vedlejších nosních dutin, nebo je to alergická rýma, a proto byste měli zajít k lékaři, ne pokračovat léčbou kapkami,“ radí MUDr. Ludvík Orich.

Zkusil všechno!

Robert nebral upozornění na příbalovém letáku vážně. Do nosu si stříkal a kapal pokaždé, když se mu ucpal. Úleva byla stále kratší. Za čtyři roky vystřídal všechny volně prodejné přípravky do nosu! „Ke konci mi jedny kapky vydržely tři dny. Nechci ani vědět, kolik peněz jsem vrazil do toho, abych si v závěru vypěstoval zhrubělou sliznici nosu,“ sype si popel na hlavu. Nejhorší to bylo večer. Pro ucpaný nos nemohl usnout, v noci ho budily vysušené ústa. „Dočetl jsem se, že je to závislost, a chtěl jsem s tím přestat jako s cigaretami.

Ale nos jsem měl stále ucpaný, měl jsem pocit, že se dusím, byl jsem nervózní, potil jsem se. Po týdnu jsem měl rozpukané rty a přes nos jsem dýchal jen s velkou námahou. Ruce se mi třásly jako narkomanovi, než jsem si konečně nakapal do nosu.“ Nosní kapky – dekongestiva – dočasně zužují cévy v nose, což způsobí oplasknutí sliznice a uvolnění dýchacích cest. Zúžené cévy však nedostatečně vyživují tkáň pod sliznicí, které pak ztlušťuje a zužuje prostor v nosní dírce. Mění se i struktura samotné sliznice. Proto byste neměli nosní kapky užívat déle, než doporučuje výrobce na letáku. V opačném případě vznikne závislost – sanorinismus.

Sponzorováno

LASER vypaluje NOS

Při dlouhodobě ucpaném nose vám lékař může předepsat kortikosteroidy. Sprej do nosu nezpůsobí okamžitou úlevu. Jeho úkolem je vyléčit zánět, a to trvá i tři měsíce. Řešením pro sanoriniky a chronické alergiky je rychlejší radikální chirurgický zákrok. Nebojte se, nos vám neodřežou. „Laserová mukotomie je nekrvavý a bezrizikový výkon. Zavedením optického vlákna a několikavteřinovou aplikací laserového paprsku docílíme smrštění podslizniční vrstvy o padesát až sedmdesát procent,“ popisuje zákrok otorhinolaryngolog.

Sliznice zůstane neporušená, nekrvácí. Po patnácti minutách od zákroku jdete domů. Hojení trvá asi den a nevyžaduje žádné lokální ošetření. „Zkusil jsem to, a ačkoli to nebolelo, nebylo to příjemné. Čekal jsem, že jen co doktor hadičku vytáhne, zhluboka se nadechnu, ale nestalo se. Mírné zlepšení jsem pocítil na druhý den ráno. Do večera se uvolnila nejprve jedna a pak i druhá dírka. Poprvé po letech jsem se dobře vyspal,“ pochvaluje si bývalý „závislák“ od nosních kapek.

TIP: Zkuste čištění nosu nosní sprchou

Dýchejte volně – několik rad

Sponzorováno

kapky do nosu užívejte jen nezbytně, maximálně deset dní
● nosní krémy působí jemněji, ale i při nich se kroťte
● pokud používáte nosní spreje s mořskou vodou, ujistěte se, zda neobsahují dekongestiva – v takovém případě je nepoužívejte déle než deset dní
čistou mořskou vodu ve spreji můžete používat bez omezení
● proplachujte si nos: vtáhněte vodu nejprve jednou a pak druhou nosní dírkou
smrkejte jednu a pak druhou dírku, ne obě současně
dutiny uvolní inhalace Vincentkou, teplý obklad na čelo a nahřívání
● pokud se nos ani po deseti dnech neuvolní, navštivte lékaře
● na regeneraci sliznice nosu dostanete v lékárně nosní olej

Co o zdraví nosu byste měli vědět?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva