Sponzorováno

Vznik zubního kazu – proč a jak vzniká? 4.91/5 (33)

Vznik zubního kazu

Jak vzniká zubní kaz?

Příčinou vzniku zubního kazu je společné působení několika faktorů. Za prvé, musí mít zub dispozici pro zubní kaz. Za druhé, musí být přítomen zubní plak, což jsou bakterie zkvašený sacharidy a produkující kyseliny, které následně narušují zubní sklovinu. Dále musí být v ústech sacharidy, které mohou bakterie fermentovat. A konečně musí být dostatečně dlouhá doba na demineralizaci (rozpouštění zubní skloviny) a příliš krátká doba na funkci přirozené obrany organismu „remineralizace“ zubů a nápravu poškození.

Každý z těchto faktorů může být ostatními faktory ovlivňován. Např. přítomnost fluoridů podporuje remineralizaci a mění strukturu zubů. Výsledkem je, že povrch zubů je méně náchylný ke kažení.

Výživové faktory, které mají vliv na vznik kazu

Vliv stravy na vznik a vývoj zubního kazu není dosud zcela objasněn. Zatímco vztah mezi příjmem sacharidů a zubním kazem byl jasně prokázán, přímá vazba mezi spotřebou cukru a výskytem zubního kazu je ve většině evropských státech velmi slabá. Mnoho lidí například pravidelně konzumuje relativně velké množství cukru a přesto je u nich výskyt zubního kazu nízký.

V holandské studii bylo zjištěno, že pro vznik zubního kazu je důležitější doba, po kterou je potravina v ústech a ve styku se zuby, než obsah cukru v potravině. Ve studii byl porovnáván cukerný roztok s pokrmy a Snake a zjistilo se, že sacharidové potraviny, které mají tendenci přilnout na zubech a mezi nimi, jsou mnohdy pravděpodobně příčinou zubního kazu jako roztoky cukru. Takové potraviny nemusí být „lepivé“ například karamely, neboť se v ústech rozpustí mnohem rychleji než některé pokrmy obsahující škrob.

Současný názor, že cukr a potraviny obsahující cukr jsou jedinou z příčin zubního kazu, se také mění, neboť je známo, že i mnoho dalších potravin obsahujících sacharidy, které byly z tohoto hlediska tradičně považovány za neškodné nebo dokonce prospěšné, jako například chléb, mohou být také příčinou vzniku zubního kazu. Z potravin obsahujících škrob (chléb) vznikají činností bakterií plaku kyseliny – také všechny druhy ovoce mohou být příčinou zubních kazů. Pro jiné příznivé zdravotní účinky i dobrou chuť je však třeba konzumovat ovoce nadále. Vědci jsou v současné době přesvědčeni, že samotné složení potravy má na zubní kaz menší vliv než chování jednotlivců. Správná ústní hygiena a fluoridy, především aplikované prostřednictvím zubních past obohacených fluorem, podstatně snížily význam vlivu složení stravy na vznik zubního kazu. Přesto v zemích, kde zubní pasty s fluorem nejsou rozšířeny, častý příjem potravin s vysokým obsahem sacharidů představuje stále důležitý faktor při vzniku zubního kazu.

Sponzorováno

Hlavním zdrojem fluoridů v potravě je pitná voda obohacená fluoridy v množství 0,05 – 14 ppm. Fluoridy jsou přítomny v mnoha potravinách; bohatým zdrojem je čaj a mořské ryby, které se konzumují s kostmi (např. ančovičky).

Prevence vzniku zubního kazu

Za hlavní faktor bránící vzniku zubního kazu se v současné době považuje dostatečný příjem fluoridů a dobrá ústní hygiena. Dále je uvedeno několik doporučeného přispívajících k zachování zdravých zubů bez kazů:

  • Včasné ošetřování zubů – s čištěním zubů kartáčkem začít ihned při růstu prvních zubů. Děti by si neměli zvyknout pít před spaním mléko, džus nebo slazený nápoj. V opačném případě sacharidy přilnou na zubech na déle, což může být příčinou vzniku tzv. „zubního kazu prostřednictvím dětské lahve“.
  • Dvakrát denně čistit zuby fluorizovaný pastou a jednou denně vyčistit mezizubní prostory zubní nití nebo párátkem. Po večerním čištění zubů již nic nejíst, neboť ve spánku se snižuje vylučování slin.
  • Zubům prospívá žvýkací guma bez cukru, neboť zvyšuje sekreci slin a odstraňuje zbytky potravin z úst.
  • Mezi jednotlivými jídly je vhodné počkat určitou dobu, aby sliny mohly zneutralizovat vzniklé kyseliny. Není dobré neustále něco pojídat a usrkávat.
  • Stravovací plány by měly být založeny na správných výživových doporučeních v zájmu zajištění celkového dobrého zdraví.

Které typy sacharidů mohou být příčinou zubního kazu?

Mnohým lidem není jasné, které typy sacharidů mohou být v ústech fermentované bakteriemi a být příčinou vzniku zubního kazu. Někteří vědečtí pracovníci tuto záležitost dále zkomplikovali rozdělením sacharidů na „vnitřní – podstatné“ a „vnější – nepodstatné“. Vnitřní sacharidy jsou takové, které jsou přítomny uvnitř buněčných struktur potravin, především v ovoci a zelenině.

Vnější sacharidy se v potravinách vyskytují volně, protože se do nich přidávají. Tato skupina se dále dělí na mléčný cukr (laktózu) a nemléčné sacharidy, které jsou v ovocných šťávách, medu a přidaných cukrech. Studie prokázaly, že bakterie v ústech mohou fermentovat oba tyto druhy sacharidů, takže všechny potraviny obsahující sacharidy mohou potenciálně přispívat k vzniku zubního kazu. Proto nejlepší způsob, jak chránit zuby a zajistit si zdraví, je zdravá výživa spolu s dobrou ústní hygienou.

VIDEO: Zubní kaz

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Vznik zubního kazu – proč a jak vzniká?”

    1. […] v dalším stadiu postupuje zánět hlouběji, vzniká tzv. parodontitida. Zánět poškodí vlákna, které fixují zub ke kosti, zub se začne viklat až vypadne …, a to může být zcela zdráv, bez zubního kazu! […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva