Sponzorováno

Štítná žláza a riziko její poruchy v těhotenství 4.79/5 (14)

Štítná žláza a riziko její poruchy v těhotenstvíOdborníci z Česka přišli s výzkumem MUDr. Elišky Potlukové a kolektivu, který se dlouhodobě zabývá nebezpečím poruch štítné žlázy u těhotných žen. V projektech zjistila závažná fakta. Například, že až 5 % těhotných má poruchu štítné žlázy, každá 10 žena z 8000 vyšetřených má pozitivní protilátky proti hormonům štítné žlázy. Třetině žen z těchto se onemocnění štítné žlázy rozvine po porodu. Zlepšením informovanosti neodborné veřejnosti o riziku onemocnění štítné žlázy ve vztahu k těhotenství a plodu se mnohým onemocněním a poškozením dá předejít.

Co může způsobit ještě nenarozenému dítěti porucha štítné žlázy?

Štítná žláza je umístěna v dolní části krku před hrtanem. Její funkcí je produkce hormonů, které regulují metabolismus a energetickou spotřebu buněk. K tvorbě hormonů potřebuje štítná žláza jód, který vychytává z krve. Hypofýza (podvěsek mozkový) hormonálně řídí činnost štítné žlázy pomocí hormonu stimulujícího štítnou žlázu (THS).

Porucha štítné žlázy může významně snížit plodnost ženy, a pokud se přesto podaří otěhotnět, může způsobit závažné poškození vývoje plodu nebo i potrat. Závažná porucha štítné žlázy je nebezpečná pro vývoj mozku dítěte, pro jeho inteligenci a také pro psychomotorický vývoj dítěte. Důležité je, že při včasné léčbě se dá těmto komplikacím zabránit.

Proč problémy se štítnou žlázou mají těhotné ženy?

V období těhotenství jsou dvojnásobné nároky organismu na tvorbu hormonů štítné žlázy, protože hormony jsou potřebné nejen pro matku, ale i pro vyvíjející se plod. Ženy, které mají před otěhotněním poruchu štítné žlázy mají problematičtější nový náročnější úkol, situaci hormonálně zvládat. V současnosti se věk prvorodiček významně posunul k 30 létům života, což je další rizikový faktor.

V součinnosti s výskytem jakékoliv poruchy štítné žlázy v rodině, potřebuje alespoň 2/3 žen vyšetření štítné žlázy. Poruchy štítné žlázy nevyřeší porod, někdy těhotná žena, která má pozitivní protilátky zvládne těhotenství a po porodu se u ní vyvine poporodní zánět štítné žlázy.

Jak předejít v těhotenství, ale i během dospívání poruše štítné žlázy?

Dejte si vyšetřit štítnou žlázu. S kontrolami štítné žlázy je dobré začít v období kdy plánujete těhotenství. Se stoupajícím věkem je riziko poruch štítné žlázy rostoucí a proto kontroly by měly být prováděny alespoň každých 5 let. Problematické je proplácení vyšetření pojišťovnami. I v případě, že pojišťovna toto vyšetření neproplácí, je lepší si ho uhradit jako samoplátce, neboť jeho cena je cca 1000 Kč. Je to lepší než než snášet dopady choroby štítné žlázy po narození např. poškozeného dítěte.

Sponzorováno

Onemocnění štítné žlázy je u žen několikrát vyšší než u mužů. Pokud máme u dětí podezření na poruchu je třeba je také nechat otestovat. Pokud neprojevují děti příznaky onemocnění štítné žlázy, je vhodné, zejména dívky poprvé otestovat když mají 10 let a začíná se období puberty.

Jaké je vyšetření štítné žlázy?

Vyšetření se provádí z venózní krve (odběr ze žíly). Stanoví se koncentrace tyreostimulačního hormonu (TSH), volný tyroxin (FT4) a protilátky proti tyreoperoxidáze. U některých žen s normální funkcí štítné žlázy, ale s přítomností protilátek, může porucha právě začínat. Protože v těhotenství je štítná žláza více zatížena, reaguje organismus zvýšením tvorby TSH, což se projeví v krevním testu jako zvýšené množství TSH. Volný tyroxin se snižuje jen když jde o vážné sníženou činnost štítné žlázy. Velmi zřídka dochází k snížení koncentrace TSH a zvýšením koncentrace tyroxinu.

Jaké jsou příznaky poruchy štítné žlázy?

Při snížené funkci:

  • Přibývání na váze v důsledku zpomaleného metabolismu (metabolismus – látková přeměna v organismu) způsobuje zadržování vody v organismu, což se projeví otoky rukou, končetin (řádově přibírání i několik kilo za krátkou dobu, ale ne více než 10 kilo)
  • Zácpa, která vzniká také v důsledku zpomalování metabolických procesů
  • suchá pokožka
  • Neopodstatněné pocity chladu
  • vypadávání vlasů
  • Psychické změny jako skleslost
  • pocit únavy

Při zvýšené funkci:

  • Úbytek na váze v důsledku zrychleného metabolismu, projevuje se i průjmy
  • Bušení srdce a zrychlený tep
  • Zvýšené pocení a pocit horka
  • Zvětšení štítné žlázy
  • Psychické změny jako nervozita , přecitlivělost
  • Vystupující oční bulvy
  • Vzácné je dvojité vidění

Čtěte také: Štítná žláza v těhotenství

Doporučení

Všechny těhotné ženy by měly preventivně brát jód a pokračovat i po porodu po dobu kojení. Dávky mají být přesně dodržovány podle návodu, aby nedošlo k zvýšenému příjmu jódu a možnému poškození štítné žlázy. Těhotné mohou brát multivitamínové preparáty s minimem 100 mikrogramů jódu a také selen, který podporuje správnou funkci štítné žlázy. V případě zjištění poruchy štítné žlázy je třeba v každém případě, a tedy i v těhotenství konzultovat a podstoupit léčbu pod dohledem lékaře – odborného specialistu endokrinologa.

Závěr

Mnoho žen se cítí unavených, oteklých, mají deprese a přitom mají naprosto zdravou štítnou žlázu. U těchto žen je třeba změnit životní styl. Všechny jeho složky od způsobu trávení volného času aktivně, pohodově při zdravém sportu v přírodě, úpravou stravovacích návyků a zlepšením stresových podmínek. Obecně však platí, pokud máme podezření na nemoc štítné žlázy je dobré raději podstoupit lékařský test preventivně, než nechat nemoc vypuknout.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si Poporodní tyreoiditida: zánět štítné žlázy

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva